Wielki Piątek jest dniem, w którym wierni Kościoła katolickiego wspominają męczeńską śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. Jest to jedyny dzień w roku, w którym nie odprawia się mszy świętej.
W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły co znaczy, że spożycie bezmięsnych pokarmów należy ograniczyć do jednego posiłku do syta i dwóch niepełnych. Z kolei do kościoła udajemy się w godzinach popołudniowych, gdzie zamiast mszy świętej odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej. Najczęściej przed nią ma miejsce droga krzyżowa, a niekiedy Gorzkie Żale.
Kapłani w Wielki Piątek używają szat w kolorze czerwonym przez wzgląd na mękę Chrystusa. Po kazaniu następuje Adoracja Krzyża, która jest najważniejszym momentem liturgii Męki Pańskiej. W czasie adoracji wierni oddają cześć odsłoniętemu krzyżowi np. poprzez pocałunek. Następnie Najświętszy Sakrament jest przenoszony z ciemnicy do Grobu Pańskiego, który symbolizuje złożenie Jezusa do grobu. W wielu kościołach w rolę straży przy grobie Chrystusa wcielają się członkowie ochotniczej straży pożarnej, lub harcerze. I choć tego dnia, w zwykle brzmiących muzyką organów kościołach jest cicho, to ta z pozoru smutna cisza jest jednak czasem zadumy nad siłą miłości zdolną do wielkiej ofiary, a nie pozbawioną nadziei rozpaczą.
Miłosz Borzęcki
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze