Reklama

Wielki sukces uczennic I LO. Nagrodzone za dojrzałość i wrażliwość

Pod okiem polonistki Danuty Matusz uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu ponownie zawojowali ogólnopolski turniej reportażu.

We Wrocławiu odbył się XVII Ogólnopolski Turniej Reportażu im. Wandy Dybalskiej. Najjaśniej podczas uroczystej gali „świeciły” uczennice jarosławskiego „Kopernika”: Wiktoria Krzywonos, Magdalena Skawina i Agnieszka Winiarska, które otrzymały prestiżowe nagrody i tytuły.

Podobnie jak w poprzednich latach[paywall] do finału ponownie zakwalifikowały się prace napisane pod kierunkiem polonistki Danuty Matusz. To już szósty rok z rzędu, w którym spośród setek zgłoszonych prac wytypowano te napisane przez licealistów z I LO.

W tegorocznej finałowej dziewiątce znalazły się aż trzy ich reportaże. Wiktoria Krzywonos otrzymała nagrodę marszałka województwa dolnośląskiego za reportaż pt. Podpalając ocean. Jury w ten sposób podsumowało jej pracę: „(…) za to, że poszła między ludzi, potrafiła słuchać, wyostrzyć zmysły i wrażliwość. Wszystko opisała tak, że rzeczywistość nie jest papierowa, tylko wyraźna i namacalna, a jej bohaterowie naprawdę obecni”. W. Krzywonos otrzymała również specjalną nagrodę dyrektora Liceum Ogólnokształcącego nr X we Wrocławiu.

Do rąk Agnieszki Winiarskiej trafiła nagroda prezydenta Wrocławia za reportaż pt. Humanitarny odruch w sercu każdy przecież ma. Komisja tak skonkludowała tekst Agnieszki: „Za poszukiwania gatunkowe, wyrazisty styl, dojrzałość w pisaniu o trudnym temacie, umiejętność ukrycia siebie, dobrze rozumianą emocjonalność, panowanie nad kompozycją”. Magdalena Skawina otrzymała natomiast wyróżnienie za tekst pt. Nie umieram. W pokonkursowym protokole członkowie jury napisali m.in.: „Za wrażliwość i szczerość w mówieniu o starości, fizjologii i duchowości, patchworku wspomnień, bezczasie, ciszy, samotności i chwilach bliskości; za odwagę podjęcia tematu i poszukiwania formalne”.

Reklama

Coś dla ciała…

Wręczenie nagród odbyło się w Ośrodku Działań Artystycznych „Firlej”, a po gali miały miejsce nietuzinkowe konsultacje z jurorami, na których zostały omówione mocne i słabe strony prac. Organizatorzy przygotowali dla uczestników także coś dla ciała. Kolejnymi punktami programu było m.in.: zwiedzanie Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego oraz wieczór muzyczny przy akompaniamencie najpiękniejszych dzieł kameralnych XIX stulecia w budynku przypominającym swoją budową i elewacją jeden z instrumentów strunowych.

Drugiego dnia pobytu we Wrocławiu młodzi ludzie wysłuchali wykładu dr. hab. prof. Arkadiusza Lewickiego (jurora turnieju) z Uniwersytetu Wrocławskiego Jak mówić o miłości…, a na koniec finalistki odwiedziły wrocławski ogród zoologiczny, oceanarium i afrykarium.


KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Vivek Jazz - niezalogowany 2018-06-14 07:56:36

    Your shared article always give new and best information, if you want to delete all history bing in your system, the here given link will take you all solution that you need. good to see this sharing.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości