Reklama

Wilgoć jest wszędzie. 12 zalewanych rodzin błaga o pomoc

03/11/2016 20:00

Woda w piwnicach bloku przy ul. Bocznej Szczytniańskiej w Jarosławiu była zawsze. Po większych opadach zbiera się jej ponad metr, a na rozlewisko powstające na podwórku przychodzą kąpać się kaczki z sąsiednich domów. Budynek, w którym żyje 12 rodzin, podmaka coraz wyżej. Pojawia się grzyb. Mieszkańcy, choć zajmują małe pomieszczenia, nie narzekają na warunki, proszą tylko o zabezpieczenie budynku przed wodą.

Płacą za wywóz deszczówki

 – Płacimy chyba najwyższy czynsz w Jarosławiu. Mam trzydziestokilkumetrowe mieszkanie. Opłaty wynoszą około 150 zł, ale po dodaniu należności za wywóz nieczystości i energię zużywaną między innymi do pompowania wody znacznie wzrastają – narzeka pani Anna. – W dodatku mieszkam bezpośrednio nad piwnicą. W mieszkaniu wyczuwa się wilgoć, pojawia się grzyb – dodaje.

– Za 36-metrowe mieszkanie płacę około 500 zł miesięcznie. To suma czynszu i usług asenizacyjnych – wylicza pani Edyta. – Mieszkania ogrzewamy piecami kaflowymi, ale gdzie trzymać opał, skoro w piwnicy woda? Węgiel ostatecznie można zmagazynować, ale drewna już nie. O przechowaniu innych produktów nie ma mowy –  wylicza. W podmokłych lokalach mieszkają rodziny z małymi dziećmi. Rodzice narzekają. Uważają, że warunki mają zły wpływ na zdrowie. Interweniowali u zarządcy, ale – jak twierdzą – bezskutecznie.

Budynek nie jest podłączony do kanalizacji. Woda opadowa razem ze ściekami zbierana jest w niezbyt obszernym zbiorniku, z którego wywożona jest po napełnieniu. W piwnicy zmontowano pompę głębinową. Usuwa większość wody, pompując ją do zbiornika. Kałuże pozostają. Wilgoć jest wszędzie. Zaczernione ściany. Zaduch.    

Reklama

Budynek sąsiaduje z terenami miejskimi przeznaczonymi pod inwestycje. Działania ze strony Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, zarządcy nieruchomości, kończą się na próbie usunięcia skutków zbierania się wody. Nikt nie zajmuje się przyczyną kłopotów mieszkańców. Ci uważają, że nie trzeba wysokich nakładów, by zabezpieczyć budynek przed wodami opadowymi. Twierdzą, że im dłużej ściany są narażone na wilgoć, tym większe będą koszty. Proszą również o pomoc, ponieważ warunki mieszkaniowe stają się coraz gorsze. W ubiegłym tygodniu obok budynku montowano zbiornik na ścieki. Nie jest zbyt obszerny, więc mieszkańcy będą się musieli pogodzić z rachunkami za częste opróżnianie szamba.

Wiosną poprawią

– Postulaty mieszkańców budynku są rozpatrywane w miarę możliwości na bieżąco, na przykład po interwencji związanej z brakiem oświetlenia wejścia do budynku PGKiM zamontowało lampę z czujnikiem zmierzchu. Rozwiązany również został problem szamba, które zostało wymienione na nowe i zlokalizowane w odpowiednim miejscu.

Reklama

Trudno skanalizować

Problem skanalizowania terenów w okolicy jest, według władz miasta, złożony. W obecnie obowiązującym wieloletnim planie rozbudowy sieci kanalizacyjnej na lata 2016 – 2017 ul. Boczna Szczytniańska nie została ujęta. Najbliższa sieć kanalizacyjna znajduje się w okolicy Nowego Cmentarza.

– Doprowadzenie kanalizacji do Bocznej Szczytniańskiej to olbrzymia inwestycja, wymagająca zastosowania drogiej technologii oraz przejścia przez teren należący do PKP, w tym przez tory, co dodatkowo wymaga szeregu czasochłonnych uzgodnień. PWiK podjął jednak działania w celu rozpoczęcia inwestycji pod nazwą „Budowa kanalizacji sanitarnej z terenu starej cegielni i nowego cmentarza w Jarosławiu”, która miała polegać na odpowiednim uzbrojeniu terenu (montażu właściwych urządzeń), co dałoby możliwość przyłączenia w przyszłości do kanalizacji również budynków położonych przy ul. Bocznej Szczytniańskiej. Niestety realizacja tej inwestycji stoi dziś pod znakiem zapytania, gdyż wystąpiły trudności z pozyskaniem działek, które mają nieuregulowany stan prawny, co obecnie stanowi przeszkodę w podejmowaniu przez PWiK kolejnych działań w tym temacie – wyjaśnia I. Kmiecik.


fot.Roman Kijanka
Niezbyt obszerny zbiornik na ścieki ma pomieścić także wody opadowe.


erka
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama