U pracowników zakładów mięsnych należących do grupy „Sokołów” w Jarosławiu koronawirusa wykryto na początku lipca. W komunikacie z 3 lipca rzeszowski sanepid potwierdził, że chorych jest 7 pracowników. Cztery dni później było ich już 29 plus 7 osób z kontaktu. 38 pracowników zakładów przebywa w kwarantannie, a 150 zostało urlopowanych. Zarząd przedsiębiorstwa zamknął dwa wydziały, wdrożył ostry reżim sanitarny, zapewnia przy tym, że ich produkty są bezpieczne.
O prowadzonym w dniach 1 – 2 lipca dochodzeniu epidemiologicznym Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie poinformowała w komunikacie z 3 lipca, podając jednocześnie wiadomość o wykryciu nowego ogniska zakażeń koronawirusem w jarosławskich zakładach mięsnych. Potwierdzono wówczas, że u 7 pracowników przedsiębiorstwa testy dały wynik pozytywny oraz że chorują jeszcze kolejne 2 osoby z ich otoczenia. Już wtedy pojawiły się podejrzenia, że zachorowania w zakałach mogą mieć związek z wcześniej znanymi w jarosławskim COM oraz w Piwodzie. Dzień później ową hipotezę potwierdzono oficjalnie, a rzeszowscy specjaliści od epidemii uznali, że[paywall] wszystkie trzy ogniska są ze sobą połączone, podając jednocześnie, że liczba zakażonych pracowników firmy wzrosła do 13. W chwili zamknięcia bieżącego numeru Życia Podkarpackiego WSSE potwierdziła w tym ognisku 36 zakażonych osób (29 pracowników, 7 osób z kontaktu). To może nie być jeszcze ostateczna liczba zakażonych tym ognisku, bo we wtorkowy poranek poinformowano o kolejnych 12 zakażeniach w Jarosławiu, nie wskazując jednak źródeł infekcji.
Reprezentujący firmę Sokołów SA Marcin Balanda przekazał nam informacje, że we wszystkich zakładach grupy wdrożono surowy reżim sanitarny. Zakazano na przykład wstępu do zakładu osób z objawami choroby, pracownikom mierzona jest temperatura, zobligowani są oni do dezynfekcji rąk i zachowania dystansu społecznego. Ponadto, jak zaznaczył, pomieszczenia produkcyjne są częściej dezynfekowane, a ci, którzy mogli, przeszli na pracę zdalną. – Należy podkreślić, że wprowadzenie restrykcyjnych zasad bezpieczeństwa wewnątrz zakładu nie wyklucza możliwości zarażenia pracowników wirusem na zewnątrz, poza jego terenem – stwierdza M. Balanda. Przedstawiciele spożywczego giganta podtrzymują wersję, że zakażenia nie mają wiele wspólnego z zakładami. – Zakażenie zostało potwierdzone u pracowników, którzy byli w trakcie kwarantanny bądź, ze względu na pojawienie się objawów infekcji, zgłoszonych telefonicznie zakładowi, pozostali w domu. Pozostałe osoby, u których potwierdzono zakażenie, przebywały wówczas na urlopie – przekonuje rzecznik firmy. Zakłady podjęły niezwłocznie współpracę z odpowiednimi organami, powołano specjalny zakładowy zespół odpowiedzialny za podejmowanie działań w związku z pandemią COVID-19. Wytypowano wszystkich, którzy mogli mieć kontakt z zakażonym. Według danych z 6 lipca na kwarantannie przebywało 38 pracowników zakładów, a 150 osób zostało wysłanych na urlop.
Zakład, choć w stanie pogotowia, prowadzi produkcję. – Zgodnie z rygorystycznymi procedurami higieny i bezpieczeństwa pracownicy produkcyjni pracują w pełnym zabezpieczeniu, obejmującym maseczki, rękawiczki i odzież ochronną. Każdego dnia w zakładzie przeprowadzane jest dokładne mycie oraz dezynfekcja maszyn, hal produkcyjnych i stołówki pracowniczej – informuje M. Balanda. Nie pracują wydziały uboju i rozbioru. Przeprowadzono w nich akcję dezynfekcyjną. Początkowo mówiono, że wydziały te mogą wznowić pracę już 6 lub 7 lipca, ale ostatni komunikat „Sokołowa” wskazuje raczej datę 12 lipca i to obwarowaną warunkiem, że do tego czasu nie będzie potwierdzonych przypadków zakażenia wśród osób tam pracujących. Żywotną kwestią pozostaje pytanie o bezpieczeństwo produkowanych w zakładach wyrobów spożywczych. Władze spółki przekonują, że nie ma się czego obawiać. – Pragniemy podkreślić, że zgodnie z wiedzą naukową nie ma żadnych dowodów na to, iż żywność jest źródłem lub drogą przenoszenia wirusa COVID-19 – akcentuje rzecznik firmy.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Q... tam jest pare chorych na grype. http://pressmania.pl/covid-19-to-globalna-sciema/
A wszystko zaczeło sie tak niewinnie. A teraz zbieramy owoce totalnej głupoty oraz ciemnoty w naszym regionie.Niedługo bedzie gorzej jak na Śląsku.
Płacić za treść artykułu to przesada.Poziom artykułu , także pozostawia wiele do życzenia jak i większość w tej gazecie...
Ty jesteś najciemniejszy Tadeuszku-komuszku naczelny komentatorze ( amoze naczelny szmatławca).
Niestety to prawda. A te 150 spierd...o na chorobowe ????
Reżim? A pracownicy którzy nie maja urlopów chodzą na inne oddziały i sie wszystko bełta. Co dzień to inny oddział. A na innych działach przecież tez sa ludzie chorzy. Wspolne wejście, stołówka, szatnie. Powinna być cala firma zamknięta i wszyscy przebadani. A nie tylko pracownicy rozbioru.
No nareszcie piszą skąd to się wszystko wzięło, to jak i wiele, wiele innych wirusów, choróbsk itp. piekelinic oraz wszelkiego innego możliwego qrestwa !!! Oczywiście z zasyfiałych, obskurnych rzeźni, ubojni czy innych mordowni - siedlisk najrozmaitszych plag nękających całą ludzkość !!!
KORONAWIRUS W LISTACH DO CZYTELNIKÓW - NUTILUS.PLPRZEMOC WOBEC ZWIERZĄT ŹRÓDŁEM KORONAWIRUSA - RADIOZET.PLYOUTUBE.COM - JAK WYGLĄDA ŻYCIE W WUHAN SKĄD I KIEDY POJAWIŁ SIĘ WIRUS?
PRZEMYSŁOWY CHÓW ZWIERZĄT JEDNYM Z GŁÓWNYCH CZYNNIKÓW RYZYKA GLOBALNYCH PANDEMII - ROSLINNIEJEMY.ORGSŁYSZAŁEM W NOCY PŁACZ KOLEGÓW DRAMAT SETEK POLAKÓW W ZAKŁADACH MIĘSNYCH W NIEMCZECH - FAKT.PL
Mam wrażenie że nasze państwo nic z tym nie robi...... pewnie zareagują po wyborach,,, ehh
Na ul przemysłową w Jarosławiu zawitał cyrkBo inaczej tego nie można nazwać to co się bram wyprawia
Sam tam pracuje to dopiero się zacznie nic z tym nie robią jaki reżim sanitarny dobre, namioty nastawiali I będą badani Ale tylko rozbiór bo tam najwięcej zarażonych A inne działy gdzie też ludzie są zarazeni Ani kwarantanny ani nic to powinno być nagłośnienie przez media, ludzie zdrowi wrócą z rozbioru I znów się przerażają od innych
Albo wczasy im wpisali na siłę Albo bezpłatny
Jest jeszcze więcej pewnie tylko testy trzeba na własną rękę robić
Dobrze napisane Ale są dwa termometry z aliexperes co mierzą pracownikom I powinien być być odstęp od mierzonej osoby A nie jeden termometr 500 pracowników I to jeszcze osoba za osoba I jak ma to pokazać poprawnie powinien być odstęp jak pisze producent od pomiaru kilka minut A jeszcze są osoby bez objawów
Gege nie zgodzę się wczasy dostaniesz jak będziesz miał kontakt z zarażonym bo ludzie po uciekali na chorobowe Ale nie każdy może sobie na to pozwolić bo konsekwencje są surowe ja się chorobowe weźmie
Radical tobie zakład w Jarosławiu zamknęli jak słyszałeś w nocy płacz kolegów nie wiem jaka trawę spożywasz i zioła bierz pół porcji
To zabijanie zwierząt i kwik świń w środku miasta już dawno powinno zniknąć
Q... tam jest pare chorych na grype. http://pressmania.pl/covid-19-to-globalna-sciema/
A wszystko zaczeło sie tak niewinnie. A teraz zbieramy owoce totalnej głupoty oraz ciemnoty w naszym regionie.Niedługo bedzie gorzej jak na Śląsku.
Płacić za treść artykułu to przesada.Poziom artykułu , także pozostawia wiele do życzenia jak i większość w tej gazecie...