W gminie Gać gościł Zespół Polonijny „Wisła” z Kurytyby w Brazylii, który uczestniczył w XVIII Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie.
Pierwotnie występ zespołu został zaplanowany na Gackiej Górce, jednak z powodu deszczu odbył się w Gminnym Ośrodku Kultury w Gaci[paywall]. Goście z Ameryki Południowej zaprezentowali się z tańcami polskimi: kurpiowskimi, cieszyńskimi, łemkowskimi, gorlickimi oraz mazurem. Przedstawili też tańce kraju, w którym mieszkają, czyli xaxado i gauchesca. Wspólnie z widzami zaśpiewali znany wszystkim utwór Czerwone jagody. Na zakończenie prezentacji – jako niespodziankę – Polonusi przygotowali tańce przeworskie. Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Gacoki” z Gaci– w towarzystwie kapeli – odpowiedział gościom również wiązanką tańców przeworskich.
Wizyta zespołu polonijnego z Brazylii zakończyła się spotkaniem integracyjnym na Gackiej Górce, gdzie nie zabrakło wspólnego śpiewu i tańca. Zespół „Wisła” z Kurytyby gościł w Gaci po raz drugi. Poprzednia wizyta odbyła się w 2008 r.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze