Reklama

Władze Przemyśla nabrały wody w usta

Przez dwie godziny (od 12 do 14) trwał 6 marca br. protest jednego z podwykonawców budowy wschodniej nitki obwodnicy miasta Przemyśla. Właściciel firmy „ROLTIR” z Siedlisk Dariusz Małachowski twierdzi, że główny wykonawca wspomnianej inwestycji – spółka spod Piaseczna „Pol-Aqua” zalega mu z wypłatą ponad 300 tys. zł.

Pol-Aqua winna podwykonawcom 5 mln zł?

– Problem pojawił się jeszcze w zeszłym roku. Generalny wykonawca, czyli firma „Pol-Aqua” nie płaci faktur za wykonane prace. Tak moja firma, jak i pozostali podwykonawcy to ludzie stąd. Firma ta zalega mi z przeterminowanych już faktur ponad sto tysięcy złotych. Są także różnice w kwotach, wynikające z obmiarów z kopalni, w której wydawaliśmy materiały na nasypy. To ponad dwieście tysięcy złotych. Łącznie więc firma ta zalega mi z wypłatą ponad trzystu tysięcy złotych – wyliczył D. Małachowski. 

– Wielu ludzi, podwykonawców, nie chce przystąpić do komitetu. Nie wiem dlaczego. Pewnie się boją. Przypuszczam, że łączne zobowiązania firmy wobec wszystkich podwykonawców przemyskiej obwodnicy to około pięć milionów złotych. Jako komitet posiadamy dowody na fałszowanie faktur przez formę Pol-Aqua. Złożyliśmy już w tej sprawie wniosek do prokuratury. Nie wiemy co dalej, bo rozpoczął się proces upadłościowy przeciwko tej firmie – wyjaśnił pan Dariusz.

Jego zdaniem, w pomoc tym wszystkim podwykonawcom powinny przyjść zleceniodawcy budowy obwodnicy, czyli włodarze miasta Przemyśla. – Władze nabrały wody w usta. Są stroną w sprawie, bo przepisy kodeksu cywilnego jasno to precyzują. Za inwestycje i związane z nimi płatności solidarnie odpowiada także zleceniodawca. Kierowaliśmy już dziesiątki pism z prośbą o pomoc. Osobiście byłem u zastępcy prezydenta miasta pana Haydera. Powiedział, że nie ma o czym ze mną rozmawiać, otworzył drzwi i kazał mi wyjść. A ja niczego więcej nie chcę, tylko odzyskać swoje pieniądze, aby moja rodzina mogła normalnie funkcjonować – dodał D. Małachowski. 

Reklama

Miasto nie jest stroną w sporze?

Rzecznik prasowy UM w Przemyślu Witold Wołczyk: – Nie jesteśmy i nie możemy być stroną w sporze wykonawcy z podwykonawcami inwestycji. Jesteśmy zobowiązani do terminowego płacenia faktur za wykonane prace firmie Pol-Aqua i są one płacone terminowo. Za każdym razem wymagamy jednak od wykonawcy przedstawienia informacji o płatnościach na rzecz podwykonawców, zarówno tych zgłoszonych, jak i niezgłoszonych. I tu również otrzymujemy zapewnienie, że wystawione przez podwykonawców faktury zostały zapłacone.

Na pytanie, czy prawdą jest, że organizator blokady Dariusz Małachowski chciał spotkać się z zastępcą prezydenta Grzegorzem Hayderem, W. Wołczyk odpowiedział twierdząco. – Nie został przyjęty z powodu, który wyjaśniłem wcześniej – krótko uciął rzecznik magistratu.

Reklama

Spółka „Pol-Aqua” odmówiła komentarza

Skontaktowaliśmy się ze spółką Pol-Aqua, która swoją siedzibę ma w Wólce Kozodawskiej koło Piaseczna na Mazowszu. Osobą odpowiedzialną tam za kontakt z mediami jest Anna Kolendo. – Nie komentujemy tej sprawy. Nie mamy nic więcej do powiedzenia – poinformowała.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    dd - niezalogowany 2015-03-13 15:27:03

    Z kim podwykonawca miał podpisaną umowe? i kto wg umowy miał mu zapłacić?-dziękuje

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Piotr - niezalogowany 2015-03-13 17:26:45

    Nasze władze ogólnie mają dużo wspólnego z wodą i.... PWiKiem. Ogólnie to Przemyśl ma tendencje do upłynniania pieniędzy i od pewnego czasu wszystko z niego odpływa włączając w tym mieszkańców.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości