Z okazji Dnia Babci i Dziadka dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej w Leszczawie przygotowali podniosłą uroczystość. Wzruszające życzenia dla seniorów przeplatały się z dowcipnym, pełnym radości i dziecięcej beztroski programem artystycznym pod nazwą: „Wielka podróż z Dziadkiem i Babcią”.
Sobota, 27 stycznia, Leszczawa. Przed godziną 10 trudno było znaleźć miejsce przed szkołą. Cały plac już zajęty. Pozostawało tylko pobocze. Szybko się zapełniło. Na spotkanie przyjechali seniorzy i rodzice uczniów z Leszczawy, Leszczawy Dolnej, Górnej, Kuźminy i Birczy. W holu, w otoczeniu kilku osób, burmistrz Birczy Grzegorz Gągola. W ręku trzyma dla dzieci reklamówkę pełną cukierków. Kurtuazyjne powitanie.
Rozmowa natychmiast schodzi na temat zmarłego w piątek, 26 stycznia, Wojciecha Bobowskiego, przewodniczącego Rady Powiatu Przemyskiego, szanowanego mieszkańca Birczy. Nie ma jednak czasu na dłuższą refleksję. Obok śmigają po korytarzu uczniowie, a właściwie krakowianki i krakowiacy, kowboje. Księżniczki w stylowych powłóczystych sukniach ćwiczą walca: „Nad pięknym, modrym Dunajem”. Greccy tancerze szlifują krok do Greka Zorby. Pingwinki przystępują z nogi na nogę. Artystyczny stres daje się we znaki. Sala gimnastyczna dosłownie pęka w szwach. Babcie i dziadkowie otrzymali okolicznościowe medale z napisem: Super Babcia, Super Dziadek.
Zanim wnuczęta zabrały swoich dziadków w podróż po pięciu kontynentach, gości powitała Bożena Mielnikiewicz, dyrektorka SP w Leszczawie, pomysłodawczyni spotkań z seniorami i koordynatorka przedsięwzięcia.
– Kiedy mama pracuje i tata jest zajęty, to babcia z dziadkiem zawsze mają dla wnuków czas
– zaczęła pani dyrektor.
– Drodzy dziadkowie, to wy razem z rodzicami, dajecie swoim wnukom wszystko, co jest im potrzebne do prawidłowego rozwoju. Dajecie im bezwarunkową miłość, dobroć, cierpliwość, poczucie humoru, lekcję życia i obowiązkowo: łakocie. Doskonale pamiętacie wszystkie osiągnięcia swoich wnuków. Błyskawicznie zapominacie o ich błędach. Jesteście również najlepszymi nauczycielami i przyjaciółmi. Życzę wam, żeby dalsze lata waszego życia upływały w zdrowiu, życzliwości, miłości. Żeby jesień waszego życia była złota. Wynagrodziła wam trudy życia. Cyceron powiedział: brzemię życia jest lżejsze dla tego, kto czuje się kochany i szanowany przez innych. Życzę wam szacunku od najbliższych. Miejcie poczucie ogromnej wartości, jaką wnosicie w rozwój społeczeństwa
Reklama
– życzyła powiedziała dyrektor Bożena Mielnikiewicz.
Przywołała także osobę Wojciecha Bobowskiego.
– Uczestniczył w wydarzeniach ważnych dla naszej szkoły. Dzielił się dobrym słowem i zawsze można było liczyć na jego pomoc
– podkreśliła. Pani dyrektor podziękowała gronu nauczycielskiemu, nauczycielkom i nauczycielom, którzy przygotowali program artystyczny, rodzicom, paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Leszczawie. Panie przygotowały dla seniorów poczęstunek, między innymi, pyszne ciasta, wśród których królował sernik z pianką, malinowa chmurka i okolicznościowy tort, a zupa krem z dodatkiem czarnuszki mogłaby zagościć w najlepszych restauracjach.
Do życzeń dla seniorów dołączył się burmistrz Birczy Grzegorz Gągola:
– Jeden z uczniów recytował: …i do Rzymu lecieć trzeba, stamtąd bliżej jest do nieba. Moim zdaniem, Pan Bóg, w swej mądrości, po to stworzył babcię i dziadka, żebyście mieli, drodzy uczniowie, niebo tutaj: w gminie Bircza, Leszczawie,. Leszczawce, w Kuźminie. A babciom i dziadkom życzę, przede wszystkim, dużo zdrowia i żebyście tego nieba jak najdłużej przychylali swoim wnukom.
Ksiądz Artur Janiec, dyrektor Caritas Archidiecezji Przemyskiej, oprócz ciepłych słów pod adresem seniorów, dodał:
– Zanim, drodzy uczniowie, zabierzecie swoich dziadków w podróż dookoła świata, zapraszam was wszystkich wraz z nauczycielami w podróż nieco bliższą. Mianowicie do Przemyśla. A gdy już zwiedzicie wszystkie ciekawe przemyskie zabytki, zapraszam do Restauracji Perła Przemyśla, gdzie będzie na was czekać kulinarna niespodzianka.
Ideę wyjazdu zadeklarował wesprzeć obecny na uroczystościach właściciel firmy transportowej Szwagier. Aplauz dzieciaków, rodziców i dziadków dowiódł, że wyjazd do Przemyśla jest równie ciekawy, jak podróż na pięć kontynentów.
– Niech żyje bal! Bo życie, to bal jest nad bale. Niech żyje bal, dugi raz nie zaproszą nas wcale – cytatem znanej piosenki dyrektor Bożena Mielnikiewicz zapraszała seniorów do karnawałowej zabawy. W oczach babć pojawiły się łzy, gdy dziadkowie z czekoladą w ręku zaprosili kobiety swojego życia do czekoladowego walca. Wirowały na trzy wspomnienia, refleksje, piękne chwile. Sala gimnastyczna na chwilę zamieniła się w wytworną salę balową.
Dyrektor szkoły Bożena Mielnikiewicz podziękowałam wszystkim zaproszonym gościom: radnym gminnym, sołtysom, całemu gronu nauczycielskiemu, społeczności szkolnej, rodzicom, seniorom, absolwentom szkoły, w szczególności nauczycielkom, które wraz z uczniami przygotowały program artystyczny, a były to: Agnieszka Buchowska – oddział przedszkolny,
Barbara Wysocka – kl. I, kl. IV, Wioletta Krotoszyńska – kl. II, Barbara Cebeńko – kl. III.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze