Reklama

Wójt Janusz Słabicki: Koniec niesławnej sławy cmentarza

13/07/2017 20:00

Metalowy krzyż z rozebranego nielegalnego pomnika ku czci UPA to jedyny element, który w nieco zmienionym kształcie powrócił na poprzednie miejsce. Teraz upamiętnia Ukraińców ratujących Polaków podczas II wojny światowej.

Wykonany z czerwonego piaskowca pomnik miał kształt bramy połączonej u góry metalowym tryzubem. U jego podstawy widniał napis w języku ukraińskim: „Chwała bohaterom UPA bojownikom za wolną Ukrainę”. Poniżej były tablice z napisami: „Kureń Żelaźniaka”, „Kureń Konika-Bajdy”, „Kureń Berkuta” i „Kureń Rena”. W październiku 1994 roku upamiętnienie wzniósł Związek Ukraińskich Więźniów Okresu Stalinowskiego z Koszalina. Obiekt – według historyków – nie był[paywall] pomnikiem nagrobnym, lecz upamiętnieniem symbolicznym, gdyż w rzeczywistości mogiła 14 członków UPA z kurenia „Żeleźniaka”, którzy zginęli w walce z wojskiem polskim w pobliżu Hruszowic w 1946 r., zlokalizowana jest w innym miejscu cmentarza. Przez lata kontrowersyjne upamiętnienie było regularnie dewastowane. Przedstawiciele środowisk kresowych, patriotycznych i niektórzy politycy domagali się jego demontażu. 26 kwietnia br. pomnik został rozebrany przez działaczy społecznych, zrzeszonych w różnych organizacjach (w tym także w Ruchu Narodowych i Młodzieży Wszechpolskiej). Demontaż odbył się za zgodą władz samorządowych, do której należy nekropolia.

– Tym aktem kończy się niesławna sława cmentarza w Hruszowicach – podkreślił Janusz Słabicki, wójt gminy Stubno, który w miniony piątek, 7 bm. uczestniczył w poświęceniu krzyża poświęconego „Ukraińcom, którzy na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 1943-45 zginęli z rąk UPA, ratując Polaków od zagłady”. – Dzisiaj wieńczymy pewien etap, kończymy go definitywnie i dajemy jakby instruktaż tym wszystkim, którzy mają podobny problem. Róbcie tak ja my, bez złośliwości, bez zemsty, z pewną logiką i ze zdrową narracją. Takie motto jakie jest na krzyż to dobra droga i dobry początek – stwierdził.

Reklama

Ów krzyż to ten sam, który znajdował się w centrum nielegalnego pomnika. W czasie demontażu uszkodziły go spadające elementy monumentu. Został wyprostowany i przemalowany. Umieszczono na nim metalową koronę cierniową, promienie i tabliczkę z inskrypcją.

– Nie chcieliśmy, aby krzyż trafił na złom lub w zapomniane miejsce – mówi Marek Kulpa, prezes podkarpackich struktur Ruchu Narodowego. – Zależało nam, aby nadal pełnił funkcję w przestrzeni publicznej. Postanowiliśmy, że postawimy go tutaj ponownie, ale jako upamiętnienie Ukraińców ratujących Polaków. O ich uszanowanie ubiegło się wiele osób w Polsce – dodaje.

Reklama

Zdaniem historyka, byłego europosła Andrzeja Zapałowskiego, przypadki zabijania Ukraińców za to, że nie godzili się wstępować w szeregi UPA nie należały do rzadkości.

– Tylko na terenie tej gminy (Stubno – przyp. red.) zabito kilku, podobnie w sąsiednich gminach – przypomina. – Często ginęli okrutnie. Z powiatu przemyskiego znam przypadek chłopaka o nazwisku Babicki. Nie chciał iść do UPA, ukrył się w Przemyślu. Za karę w stodole powieszono całe jego rodzeństwo. Musimy pamiętać o tych, którzy ratowali Polaków, ale także o tych, którzy się nie zgodzili mordować Polaków. Z „Kresowej Księgi Sprawiedliwych” wynika, że zidentyfikowano prawie 3 tysiące Polaków uratowanych przez Ukraińców, zaś ponad 400 z nich poniosło śmierć. Jest o kim pamiętać. Żydzi wciąż nagradzają tych, którzy ich ratowali, a my dopiero wciąż zaczynamy tą drogę. Państwo polskie jest to winne współobywatelom Ukraińcom, którzy ratowali współobywateli Polaków przed ludźmi zarażonymi pewną nienawiścią – kończy.

Reklama

 


red.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Maliński - niezalogowany 2017-07-13 20:29:42

    Ten zwiazek stalinowski niech w Koszalinie postawi sobie pomnik chwały a nie tutaj.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    DOC - niezalogowany 2017-07-14 07:38:58

    Panie WÓJCIE dobra robota

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    , - niezalogowany 2017-07-14 09:26:56

    Nawet tam nie mają prawa.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama