68,78 procent – taka frekwencja podczas II tury wyborów prezydenckich (12 lipca br.) była w gminie Zarzecze w powiecie przeworskim. Największa spośród wszystkich gmin z terenu byłego województwa przemyskiego. A to oznacza, że jej mieszkańcy sprawili miły prezent Ochotniczej Straży Pożarnej w tej miejscowości, która otrzyma nowy wóz ratowniczo-gaśniczy.
Akcja „Bitwa o wozy 2020” to inicjatywa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, która miała na celu zmobilizowanie jak największej liczby mieszkańców danej gminy do wzięcia udziału w wyborach prezydenckich. Akcja dotyczyła zarówno pierwszej, jak i drugiej tury wyborów. Już 20 czerwca br. wiceministrowie Maciej Wąsik i Paweł Szefernaker oraz komendant główny PSP nadbrygadier Andrzej Bartkowiak zapowiedzieli, że w każdym województwie gmina do 20 tys. mieszkańców z największą frekwencją w pierwszej turze wyborów prezydenckich otrzyma wóz strażacki[paywall]. Wartość jednego samochodu to niemal 800 tys. zł. 3 lipca br. minister Mariusz Kamiński ogłosił drugą turę „Bitwy o wozy 2020”. Wóz strażacki otrzyma gmina do 20 tys. mieszkańców z największą frekwencją w II turze wyborów prezydenckich w każdym z byłych 49 województw, wg stanu granic województw na dzień 31 grudnia 1998 r. O nowe wozy nie mogły ubiegać się gminy, które otrzymają je w ramach I edycji akcji. Ten za największą frekwencję na Podkarpaciu otrzymała gmina Cisna w powiecie bieszczadzkim, w której triumfował Rafał Trzaskowski (Koalicja Obywatelska).
W II turze wyborów (12 lipca br.) frekwencja na terenie byłego województwa przemyskiego wyniosła 63,55 procent (Przemyśl – 62,11 procent, powiat przemyski – 63,22 procent, powiat jarosławski – 64,38 procent, powiat przeworski – 65,96 procent, powiat lubaczowski – 62,07 procent). Najwyższa – jak można zauważyć – była na terenie powiatu przeworskiego, stąd nie ma się co dziwić, że rekord pobiła jedna z gmin z tamtego terenu. Została nią gmina Zarzecze, gdzie frekwencja wyniosła 68,78 procent. Blisko osiągnięcia takiego rezultatu były także gmina Przeworsk (68,24 procent) i gmina Tryńcza (67,86 procent).
– Akcję „Bitwa o wozy” uważam za świetny pomysł. Trzeba mobilizować wyborców do korzystania z wyborczych dobrodziejstw demokracji. Ta inicjatywa miała podwójną korzyść, bo przy okazji wsparła naszych dzielnych druhów i druhny z OSP. Strażacy w Polsce, także ochotnicy, cieszą się ogromnym prestiżem i zaufaniem społecznym, dlatego za wzorową służbę zasługują na dobry sprzęt. Pod koniec lipca Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji dokona uroczystego wręczenia promes na zakup samochodów włodarzom gmin, które wygrały bitwę o wozy. Jestem dumna, że wśród nich znajdzie się wójt gminy Zarzecze, a mieszkańcom dziękuję i gratuluję wspaniałej obywatelskiej postawy – powiedziała jarosławianka, wiceminister rodziny, pracy i polityki socjalnej Anna Schmidt-Rodziewicz.
OSP to siła
Na koniec 2019 r. w Polsce działało ponad 16 tys. jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Do OSP należy ponad 500 tys. druhów i druhen. Strażacy ochotnicy są ważnym ogniwem Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. OSP działają we wszystkich województwach. Najwięcej strażaków ochotników działa w województwie mazowieckim – ponad 60 tys. druhen i druhów.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Nauczono już Nas wyciągać żebraczą rękę.Cieszymy sie jak dzieci kiedy w te rękę jakiś ochłap wpadnie a główne danie zjada kto inny i nie z naszego regionu i nie dla dobra naszego regionu.Jak u nas jest źle pokazuje ostatni ranking uczelni.Nasze lokalne prócz WSIiZ szorują po dnie statystyki i kto wie czy mają coś z edukacją wspólnego a nazwy mają szumne uniwersytet,politechnika itd. Prawdopodobnie na tych uczelniach kierunkiem wiodącym to umiejętne wyciąganie żebraczej ręki a nie intensywna praca szarych komórek.Szkoda,ze to równia pochyła dla wiedzy i edukacji w naszym regionie
Jeszcze przed wyborami jakieś obiecanki były na pieniądze związane z powodzią ,a teraz gminy bidne jak np.Bircza zostały same , i na remonty dróg gminnych nie ma szans .Takim tempem robót potrwa to 10 lat.Przypominam że jesteśmy bastionem pisu.
Po wyborach pocałujcie pocałujcie pisiorow w dooope! UB
Opłaty podwyższą i składki,podatki a minimalna krajowa tylko o bidne 100 zł brutto od 2021 roku z łaski swojej
Nauczono już Nas wyciągać żebraczą rękę.Cieszymy sie jak dzieci kiedy w te rękę jakiś ochłap wpadnie a główne danie zjada kto inny i nie z naszego regionu i nie dla dobra naszego regionu.Jak u nas jest źle pokazuje ostatni ranking uczelni.Nasze lokalne prócz WSIiZ szorują po dnie statystyki i kto wie czy mają coś z edukacją wspólnego a nazwy mają szumne uniwersytet,politechnika itd. Prawdopodobnie na tych uczelniach kierunkiem wiodącym to umiejętne wyciąganie żebraczej ręki a nie intensywna praca szarych komórek.Szkoda,ze to równia pochyła dla wiedzy i edukacji w naszym regionie
Jeszcze przed wyborami jakieś obiecanki były na pieniądze związane z powodzią ,a teraz gminy bidne jak np.Bircza zostały same , i na remonty dróg gminnych nie ma szans .Takim tempem robót potrwa to 10 lat.Przypominam że jesteśmy bastionem pisu.
Po wyborach pocałujcie pocałujcie pisiorow w dooope! UB