Reklama

Wracamy do szkoły. Niepewności nie brakuje

30/08/2016 19:55

1 września do szkół w naszym regionie wróci kilkadziesiąt tysięcy uczniów. Istotną zmianą jest to, że obowiązek szkolny nie dotyczy już sześciolatków. Największe niepokoje dotyczą jednak zapowiadanej likwidacji gimnazjów.

– Na pewno będzie to rok obaw związanych z zapowiadaną reformą, ale szczegółów jeszcze nie znamy. Mogę zapewnić, że to, co należy do samorządu Przemyśla, będziemy realizować w sposób satysfakcjonujący – powiedział w miniony piątek na naradzie oświatowej w urzędzie miejskim prezydent Przemyśla Robert Choma.

 

Nauczyciele niepewni o swoją przyszłość

– Nasze największe niepokoje dotyczą zapowiadanej reformy. Nie wiadomo, jak ona będzie przebiegać, ale wiąże się z gruntowną przebudową systemu oświaty. Swojej przyszłości nie są pewni również nauczyciele. Jest mnóstwo pytań, na które nie znamy odpowiedzi. Choćby o sprzęt, który otrzymaliśmy z projektów unijnych[paywall] i który przez pięć lat musi być w naszym użytkowaniu. Jeśli szkoła będzie przewidziana do likwidacji, to wsparcie przepadnie – mówi Damian Schulz, wicedyrektor Gimnazjum nr 3 im. Szarych Szeregów w Przemyślu.

Reklama

Obaw związanych z planowaną likwidacją gimnazjów i konieczną reorganizacją nie ma natomiast Lucyna Paulo, naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym w Jarosławiu. – Do nowego roku szkolnego podchodzimy z optymizmem i szacunkiem do potrzeb uczniów. Dla nas jest to dobre rozwiązanie, zarówno ze względów ekonomicznych, jak i pedagogicznych. Wydłużenie nauki w szkołach ponadgimnazjalnych nie będzie się ograniczało wyłącznie do przygotowania do matury – uważa.

 

Sześciolatki do szkoły się nie garną

W Przemyślu naukę (we wszystkich rodzajach szkół) rozpocznie 10 473 uczniów. Będzie ich uczyć 1341 nauczycieli zatrudnionych na 1196 etatach. Do I klasy w szkołach podstawowych pójdzie ok. 300 dzieci, w tym 58 sześciolatków. W tym roku rodzice mają dowolność – mogą posłać sześciolatka do szkoły, ale nie muszą. Przepisy przejściowe dały rodzicom dzieci, które poszły do pierwszej klasy jeszcze jeden wybór: mogły kontynuować edukację w drugiej klasie albo powtórzyć pierwszą. Tę drugą opcję będzie realizować 25 dzieci. – Są to dane z arkuszy majowych. Do 31 sierpnia trwa rekrutacja uzupełniająca, w związku z czym dane w zakresie zarówno liczby uczniów, jak i nauczycieli ulegną pewnym zmianom – zastrzega Edyta Florczak z Kancelarii Prezydenta Miasta Przemyśla.

Reklama

Podobne zastrzeżenie daje Urząd Miasta Jarosławia. Według wstępnych danych, we wszystkich jarosławskich placówkach naukę rozpocznie 4358 uczniów: 800 w przedszkolach, 2445 w szkołach podstawowych, 1095 w gimnazjach i 18 w III LO. W pierwszych klasach szkół podstawowych naukę rozpocznie 194 dzieci, w tym 34 sześciolatków. Pracować będzie 428 nauczycieli na 412 etatach.

Do szkół ponadgimnazjalnych w powiecie jarosławskim pójdzie łącznie 5469 uczniów. W całym powiecie w czerwcu naukę w gimnazjach zakończyło 1237 absolwentów, a w pierwszych klasach szkół ponadgimnazjalnych rozpocznie 1400 uczniów. To oznacza, że do jarosławskich placówek przychodzą również uczniowie z innych powiatów. – Nasze szkoły mają bardzo ciekawą ofertę – wyjaśnia ten fenomen Lucyna Paulo.

Reklama

W Lubaczowie do podstawówek przyjdzie łącznie 79 nowych uczniów, do gimnazjów – 138, a do szkół ponadgimnazjalnych – 401.

W powiecie przeworskim do klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych pójdzie 460 uczniów, z czego w samym Przeworsku 357. Zatrudnionych będzie 170 nauczycieli, w tym 108 w Przeworsku.
pb, bc, MTR
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    julo - niezalogowany 2016-08-30 21:13:06

    nauczyciele nie sa pewni swojej przyszlosci!!!! koryto im ucieknie??????

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Ziutek Słoneczko - niezalogowany 2016-08-30 22:48:18

    Człowiek rodzi się mądry - potem idzie do szkoły !!!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Kornelia - niezalogowany 2016-08-31 05:50:56

    "Głupstwo jest wtedy najgroźniejsze, kiedy ma na swoją obronę słuszne argumenty".T. Kotarbiński.Rozumiesz głupku ów cytat? W bajoro!!!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości