Po raz szósty Stowarzyszenie Wspólnota Samorządowa Ziemi Przemyskiej zorganizowała konkurs „Wieniec adwentowy”. Spłynęło 42 prace ze szkół gminy Żurawica.
Pierwsze miejsce zdobył Szymon Wawrzyszyn ze Szkoły Podstawowej w Maćkowicach, drugie[paywall] – Julia Łuc (SP Buszkowice), a trzecie ex aequo: Helena Stochła (SP Wyszatyce) i Natalia Klepak (SP Kosienice).
Wyróżnienia otrzymali: Julia Jasińska i Zuzanna Ławryniuk (SP Orzechowce) oraz Oliwia Siczak, Artur Sawicki i Brunon Kamiński (SP Żurawica).
Wszystkie dzieci biorące udział w konkursie otrzymały dyplomy i upominki: zabawki oraz słodycze.
Zwyczaj wyplatania adwentowych wieńców przywędrował do Polski z Niemiec. Tradycja ta sięga drugiej połowy XIX wieku, kiedy to jeden z duchownych opiekujących się dziećmi z sierocińca, chcąc umilić im okres oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia, umieścił pod sufitem świetlicy duże drewniane koło, na którym ustawił zapaloną świecę. Następne świece zapalano przez kolejne wieczory adwentu.
Z czasem liczbę świec ograniczono do czterech, a drewniane koło zastąpiono wiankiem wykonanym z gałązek wiecznie zielonych drzew i krzewów. W wielu krajach przestrzega się, aby trzy świece były fioletowe, a jedna różowa, co odpowiada barwom liturgicznym Adwentu. Niejednokrotnie dodaje się również piątą, białą lub złotą świecę zapalaną w Wigilię Bożego Narodzenia.
Zapalanie świec oznacza czuwanie i gotowość na przyjście Chrystusa, który określił siebie mianem „Światłości Świata”.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze