Reklama

Wybrali najpiękniejszy wieniec

06/01/2018 17:00

Po raz szósty Stowarzyszenie Wspólnota Samorządowa Ziemi Przemyskiej zorganizowała konkurs „Wieniec adwentowy”. Spłynęło 42 prace ze szkół gminy Żurawica.

Pierwsze miejsce zdobył Szymon Wawrzyszyn ze Szkoły Podstawowej w Maćkowicach, drugie[paywall] – Julia Łuc (SP Buszkowice), a trzecie ex aequo: Helena Stochła (SP Wyszatyce) i Natalia Klepak (SP Kosienice).

Wyróżnienia otrzymali: Julia Jasińska i Zuzanna Ławryniuk (SP Orzechowce) oraz Oliwia Siczak, Artur Sawicki i Brunon Kamiński (SP Żurawica).

Wszystkie dzieci biorące udział w konkursie otrzymały dyplomy i upominki: zabawki oraz słodycze.

Zwyczaj wyplatania adwentowych wieńców przywędrował do Polski z Niemiec. Tradycja ta sięga drugiej połowy XIX wieku, kiedy to jeden z duchownych opiekujących się dziećmi            z sierocińca, chcąc umilić im okres oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia, umieścił pod sufitem świetlicy duże drewniane koło, na którym ustawił zapaloną świecę. Następne świece zapalano przez kolejne wieczory adwentu.

Reklama

Z czasem liczbę świec ograniczono do czterech, a drewniane koło zastąpiono wiankiem wykonanym z gałązek wiecznie zielonych drzew i krzewów. W wielu krajach przestrzega się, aby trzy świece były fioletowe, a jedna różowa, co odpowiada barwom liturgicznym Adwentu. Niejednokrotnie dodaje się również piątą, białą lub złotą świecę zapalaną w Wigilię  Bożego Narodzenia.

Zapalanie świec oznacza czuwanie i gotowość na przyjście Chrystusa, który określił siebie mianem „Światłości Świata”.
pb
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama