Reklama

Wybraliśmy radnych. Rekordy, statystyki, analizy

31/10/2018 17:00

Najwyższa frekwencja była w gminie Gać, a najniższa... w Przemyślu. Rekordowe poparcie uzyskało dwóch kandydatów Prawa i Sprawiedliwości. W niektórych przypadkach natomiast nie trzeba było wielu głosów, żeby uzyskać mandat radnego.

Najwyższą frekwencję odnotowano w powiecie przeworskim – 56,79 proc. Był to najwyższy wynik w całym województwie podkarpackim. Przyczynili się do tego niewątpliwie mieszkańcy gminy Gać, spośród których aż 64,42 proc. poszło do urn. Ponad 60 proc. uprawnionych zagłosowało także w gminach: Sieniawa, Zarzecze (oba pow. przeworski), Stary Dzików (lubaczowski) oraz Wiązownica i Laszki (jarosławski).

W pow. lubaczowskim frekwencja wyniosła 55,17 proc., w jarosławskim – 54,96 proc., a w przemyskim 54,98 proc. (tu najwięcej osób zagłosowało w gminie Bircza – 59,67 proc.).

Słabo wypadł Przemyśl – w wyborach wzięło udział tylko[paywall] 48,86 proc. uprawnionych. Niższą frekwencję miała jedynie gmina wiejska Przeworsk (47,83 proc.), ale tam na wójta startował tylko jeden kandydat.

 

Przemyśl słabo

W samym Przemyślu najwyższa frekwencja była w okręgu nr 1 – 53,63 proc., a najniższa w okręgu nr 3 – 44,78 proc. Ogółem w tym mieście na 59 365 mieszkańców uprawnionych do głosowania było 49 980 osób. Do urn poszło tylko 24 418 z nich.

Reklama

O mandat radnego ubiegało się 137 kandydatów – 78 mężczyzn i 59 kobiet. Średnia wieku wyniosła 48 lat. Najwięcej osób (65) było w grupie 40 – 59 lat. 

Swoich kandydatów wystawiło 5 komitetów wyborczych: Koalicja Obywatelska, Kukiz’15, PiS, Regia Civitas i SLD Lewica Razem. Najwięcej (po 31 osób) wystawili: KO i SLD. Najmniej osób reprezentowało PiS (16 – tylko w dwóch okręgach wyborczych). Regia miała 30 kandydatów, a Kukiz – 29. Każdy z nich wprowadził kilku przedstawicieli do rady miejskiej. Po sześciu radnych ma Kukiz i KO, po czterech Regia i PiS, a trzy SLD.

Reklama

 

Najwyższe poparcie

Najwięcej głosów, bo aż 1206, zdobył w okręgu nr 1 Maciej Kamiński z PiS. Jest to najprawdopodobniej rekord w 28-letniej historii przemyskiego samorządu. Drugie miejsce w tym zestawieniu uzyskał Robert Bal (Regia) – 812 głosów, a trzecie Ewa Sawicka (KO) – 725.

Aby wejść do rady, tylko 209 głosów wystarczyło Andrzejowi Beresteckiemu (PiS), 270 – Grzegorzowi Hayderowi (Regia), 282 – Małgorzacie Gazdowicz (Regia).

Co ciekawe, wyprzedzili oni osoby, które uzyskały więcej głosów, np. Mariusza Piwko (Kukiz – 406), czy Rysarda Kuleja (SLD – 377). Dlaczego tak się stało? Zdecydowały wyborcze algorytmy – najpierw bowiem liczona jest suma głosów oddanych na dany komitet. Od tego zależy, ilu jego przedstawicieli otrzyma mandat.

Reklama

Łącznie najwięcej głosów uzyskał komitet Kukiz’15 – 6110. Tylko 11 osób mniej poparło listy KO. 4542 osoby oddały swój głos na kandydatów Regii, a 3559 na PiS. Biorąc pod uwagę, że partia wystawiła listy tylko w dwóch okręgach, trzeba przyznać, że wynik i tak jest bardzo dobry. 3321 głosów uzyskał komitet SLD.

 

Średnia wieku: 49 lat

W powiecie przemyskim spośród 74 964 mieszkańców uprawnionych do głosowania było 60 613 – frekwencja wyniosła 54,98 proc.

O 23 mandaty do rady powiatu ubiegało się 150 osób z sześciu komitetów wyborczych – 86 mężczyzn i 64 kobiety. Pięć komitetów wystawiło po 27 kandydatów, a jeden – Wspólnota Samorządowa Ziemi Przemyskiej – 20. 

Reklama

Do 10 rad gmin łącznie kandydowało 408 osób – 299 mężczyzn i 109 kobiet. Każda z rad liczy 15 radnych, więc w sumie do objęcia było 150 miejsc w jednomandatowych okręgach wyborczych (co oznacza, że nie ma żadnych algorytmów – dostaje się ten kandydat, który otrzymał więcej głosów).

Średnia wieku kandydatów do rad gminnych wyniosła 49 lat. Identycznie było w przypadku rady powiatowej. O rok starsi (statystycznie) byli kandydaci na wójtów.

 

4 głosy poparcia

Do rady powiatu przemyskiego swoich przedstawicieli wprowadziło 5 komitetów: PiS (10 219 głosów – 8 radnych), PSL (7446 – 5), Stowarzyszeni dla Powiatu (4114 – 3), Wspólnota Samorządowa Ziemi Przemyskiej (3706 – 2) i Dla Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (2814 – 1). Co ciekawe, nie udało się to tylko ruchowi Kukiz’15 (2748 głosów), który w samym Przemyślu uzyskał największe poparcie. Największym klubem w radzie będzie więc PiS, który zdobył 8 mandatów. W 19-osobowej radzie to jednak za mało do uzyskania większości.

Reklama

Najwięcej głosów uzyskali: Krzysztof Kołodziejczyk (PiS) – 1 152, Ryszard Adamski (PSL) – 1119 i Bożena Ryczan (PiS) – 1002. Na 4. miejscu znalazł się obecny starosta Jan Pączek (PSL) – 998.

Z kolei nowi radni, którzy otrzymali najniższe poparcie, to: Beata Gumienny (PSL) – 154, Wojciech Bobowski (Stowarzyszeni dla Powiatu) – 310 i Krystyna Raba-Opacka (Dla Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego) – 383. Oczywiście byli kandydaci ze znacznie słabszymi wynikami i oni mandatu nie otrzymali.

Niektórzy pretendenci do rad wszystkich szczebli w mieście i powiecie zdobyli po kilkanaście, a nawet kilka głosów. Najsłabszy wynik to... 4 (słownie: cztery).
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    gość 2018-10-31 20:32:37

    Ci "zafrasowani " radni ( na zdjęciach" )przygotowali nam niespodziankę- kolejną podwyżkę cen śmieci.Brawo panowie, należą się "podziękowania"za  waszą troskę o losy mieszkańców miasta.Ja wam podziękowałam 21.10.- odpowiednio do zasług.Wstyd i żenada.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    ewrt - niezalogowany 2018-11-01 02:18:06

    Kostrzewski w grobie się przewraca

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Robin - niezalogowany 2018-11-01 19:07:27

    Z całym szacunkiem ale pan bal zobaczymy czy będzie taki aktywny jak nie będzie miał komu dupy lizać jak nie wyjdzie Pan j. H

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama