Dwie duże inwestycje drogowe zostały odebrane pod koniec ubiegłego roku w powiecie przeworskim. Do użytku – z pompą, na jaką pozwalają warunki pandemii – oddano odcinki tras: Przeworsk – Ujezna – Pełkinie, Rozbórz – Mirocin – Ożańsk oraz Białoboki – Ostrów – Mikulice.
Oba zadania kosztowały łącznie blisko 16 mln zł. Prawie 10 mln pokryło dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych, jednak pozostałą kwotę wysupłać musiały samorządy lokalne i rzecz jasna stanęły na wysokości zadania.
W przebudowę dróg powiatowych na odcinkach Przeworsk – Ujezna – Pełkinie, Rozbórz – Mirocin – Ożańsk, traktowaną jako[paywall] jedno przedsięwzięcie, włączyły się finansowo starostwo powiatowe, gmina Przeworsk i miasto Przeworsk. Największy, bo przekraczający 1,98 mln zł wkład, wniósł powiat. Niewiele mniej wyłożyła gmina Przeworsk, wydatkując 1,78 mln. Udziałowcem było też miasto Przeworsk – ta jednostka samorządu terytorialnego dołożyła 126 tys. zł.
Modernizacja trasy Białoboki – Ostrów – Mikulice była nieco mniej kosztowna, a ciężar jej finasowania wzięły na siebie dwa samorządy – przeworskie starostwo oraz gmina Gać. Ten pierwszy do dofinasowania FDS dołożył przeszło 1,11 mln, drugi ze swego budżetu wydatkował nieco ponad 850 tys. zł.
Wobec tak złożonego montażu finansowego, ale i pokaźnych kosztów nie może dziwić fakt, że włodarze poszczególnych jednostek samorządowych zakończenie realizacji przedsięwzięcia chcieli celebrować. Drogę położoną w gminie Przeworsk otwierał więc gospodarz powiatu starosta Bogusław Urban, obecni byli też wójt gminy Przeworsk Daniel Krawiec, burmistrz Przeworska Leszek Kisiel oraz członkowie zarządu powiatu, radni powiatowi, gminni i miejscy.
Z kolei tę znajdującą się w gminie Gać, oprócz starosty i przedstawicieli rady powiatu, otwierała wójt Grażyna Pieniążek w asyście członków rady gminy Gać.
W obu miejscach miłym gościem była Anna Schmidt, wiceminister rodziny i polityki społecznej, przez zebranych samorządowców przyjmowana z wielką wdzięcznością, jako istotny sojusznik realizacji ich inicjatyw. Obie drogi zostały poświęcone. Przeworski odcinek poświęcił ks. Jan Miazga, proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla w Przeworsku. Poświęcenia inwestycji w gminie Gać dokonał natomiast ks. proboszcz parafii Ostrów Zenon Bieszczad.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze