Reklama

Wydarzenie w I Liceum Ogólnokształcącym

12/11/2022 14:39

W ubiegły piątek odsłonięto tablicę umieszczoną na budynku I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego, poświęconą Apolinaremu Włodzimierzowi Garlickiemu – postaci ważnej dla historii miasta i regionu.

W uroczystości z okazji 150. rocznicy urodzin Garlickiego udział wzięli: wicemarszałek Piotr Pilch, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej Piotr Szopa, dyrekcja i nauczyciele oraz uczniowie I LO.

Patronat nad wydarzeniem objęli: marszałek senatu prof. Tomasz Grodzki, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl oraz prezydent Przemyśla Wojciech Bakun, a fundatorem tablicy jest Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

Po uroczystości odsłonięcia tablicy dr hab. Tomasz Pudłocki, prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego, wygłosił okolicznościowy wykład „Apolinary Garlicki – nauczyciel, społecznik, polityk”.

Reklama




Apolinary Garlicki urodził się 23 lutego 1872 roku w Czyszkach. W 1891 zdał egzamin dojrzałości w C. K. Gimnazjum w Przemyślu (dzisiejsze I LO).

Działał w tajnym ruchu niepodległościowym na obszarze Galicji. Studiował historię i geografię na Uniwersytecie Lwowskim. W trakcie studiów brał udział w demonstracji studenckiej, podczas której w trakcie balu karnawałowego wniesiono na salę trumnę, jako znak żałoby narodowej.

Absolutorium uzyskał dopiero w 1899 roku, w międzyczasie pracował zarobkowo w dziale wydawnictw szkolnych Ossolineum. Po ukończeniu studiów i rocznej służby wojskowej 1 września 1899 roku podjął pracę nauczyciela w C. K. IV Gimnazjum we Lwowie, następnie w I Gimnazjum w Rzeszowie i w C. K. Gimnazjum Męskim w Sanoku, a od 30 lipca 1907 roku w swoim macierzystym gimnazjum w Przemyślu, gdzie pracował przez ponad 20 lat.

Był działaczem przemyskiego[paywall] Towarzystwa Przyjaciół Nauk, redaktorem „Rocznika Przemyskiego” oraz publicystą innych lokalnych czasopism: „Ziemi Przemyskiej” i „Tygodnika Przemyskiego”. Wkrótce zaczął się angażować politycznie. Początkowo jako członek Związku Strzeleckiego, następnie zwolennik i działacz Narodowej Demokracji.

W latach 1918 – 1919 był sekretarzem przemyskiej Rady Narodowej, prezesem i wiceprezesem Zjednoczenia Towarzystw Polskich w Przemyślu, w 1921 roku uczestniczył w zjeździe Obywatelskiego Komitetu Obrony Państwa w Warszawie. Po zamachu majowym zbliżył się do obozu rządowego, wstępując do BBWR. W latach 1928 – 1939 był radnym Przemyśla, w 1928 roku został posłem na Sejm RP II kadencji.

W 1930 roku został wybrany do Senatu RP III kadencji z województwa lwowskiego. Apolinary Garlicki był również znanym taternikiem, w 1903 roku wykonał pierwsze odnotowane wejście na Żabi Szczyt Niżni. Należał do Klubu Wysokogórskiego i Towarzystwa Tatrzańskiego.

Zajmował się również fotografią, jego zdjęcia wykorzystano do ilustracji „Przewodnika po Przemyślu” Mieczysława Orłowicza. Po wybuchu II wojny światowej, podczas trwającej kampanii wrześniowej, kiedy w Przemyślu na urząd prezydenta miasta został powołany Władysław Baldini, Apolinary Garlicki był radnym do 28 września 1939 roku.

Po 17 września 1939 roku i agresji ZSRR na Polskę na terenach wschodnich II Rzeczypospolitej został aresztowany przez sowietów i uwięziony przez NKWD w Przemyślu, później we Lwowie. W 1940 roku został zamordowany w więzieniu NKWD w Kijowie. Jego nazwisko znalazło się na tzw. Ukraińskiej Liście Katyńskiej opublikowanej w 1994. Pochowany został na otwartym w 2012 r. Polskim Cmentarzu Wojennym w Kijowie-Bykowni.



Reklama


fot.Jacek Szwic
Zgromadzeni na uroczystości.


JS
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama