W ubiegły piątek odsłonięto tablicę umieszczoną na budynku I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego, poświęconą Apolinaremu Włodzimierzowi Garlickiemu – postaci ważnej dla historii miasta i regionu.
W uroczystości z okazji 150. rocznicy urodzin Garlickiego udział wzięli: wicemarszałek Piotr Pilch, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej Piotr Szopa, dyrekcja i nauczyciele oraz uczniowie I LO.
Patronat nad wydarzeniem objęli: marszałek senatu prof. Tomasz Grodzki, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl oraz prezydent Przemyśla Wojciech Bakun, a fundatorem tablicy jest Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.
Po uroczystości odsłonięcia tablicy dr hab. Tomasz Pudłocki, prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego, wygłosił okolicznościowy wykład „Apolinary Garlicki – nauczyciel, społecznik, polityk”.
Apolinary Garlicki urodził się 23 lutego 1872 roku w Czyszkach. W 1891 zdał egzamin dojrzałości w C. K. Gimnazjum w Przemyślu (dzisiejsze I LO).
Działał w tajnym ruchu niepodległościowym na obszarze Galicji. Studiował historię i geografię na Uniwersytecie Lwowskim. W trakcie studiów brał udział w demonstracji studenckiej, podczas której w trakcie balu karnawałowego wniesiono na salę trumnę, jako znak żałoby narodowej.
Absolutorium uzyskał dopiero w 1899 roku, w międzyczasie pracował zarobkowo w dziale wydawnictw szkolnych Ossolineum. Po ukończeniu studiów i rocznej służby wojskowej 1 września 1899 roku podjął pracę nauczyciela w C. K. IV Gimnazjum we Lwowie, następnie w I Gimnazjum w Rzeszowie i w C. K. Gimnazjum Męskim w Sanoku, a od 30 lipca 1907 roku w swoim macierzystym gimnazjum w Przemyślu, gdzie pracował przez ponad 20 lat.
Był działaczem przemyskiego[paywall] Towarzystwa Przyjaciół Nauk, redaktorem „Rocznika Przemyskiego” oraz publicystą innych lokalnych czasopism: „Ziemi Przemyskiej” i „Tygodnika Przemyskiego”. Wkrótce zaczął się angażować politycznie. Początkowo jako członek Związku Strzeleckiego, następnie zwolennik i działacz Narodowej Demokracji.
W latach 1918 – 1919 był sekretarzem przemyskiej Rady Narodowej, prezesem i wiceprezesem Zjednoczenia Towarzystw Polskich w Przemyślu, w 1921 roku uczestniczył w zjeździe Obywatelskiego Komitetu Obrony Państwa w Warszawie. Po zamachu majowym zbliżył się do obozu rządowego, wstępując do BBWR. W latach 1928 – 1939 był radnym Przemyśla, w 1928 roku został posłem na Sejm RP II kadencji.
W 1930 roku został wybrany do Senatu RP III kadencji z województwa lwowskiego. Apolinary Garlicki był również znanym taternikiem, w 1903 roku wykonał pierwsze odnotowane wejście na Żabi Szczyt Niżni. Należał do Klubu Wysokogórskiego i Towarzystwa Tatrzańskiego.
Zajmował się również fotografią, jego zdjęcia wykorzystano do ilustracji „Przewodnika po Przemyślu” Mieczysława Orłowicza. Po wybuchu II wojny światowej, podczas trwającej kampanii wrześniowej, kiedy w Przemyślu na urząd prezydenta miasta został powołany Władysław Baldini, Apolinary Garlicki był radnym do 28 września 1939 roku.
Po 17 września 1939 roku i agresji ZSRR na Polskę na terenach wschodnich II Rzeczypospolitej został aresztowany przez sowietów i uwięziony przez NKWD w Przemyślu, później we Lwowie. W 1940 roku został zamordowany w więzieniu NKWD w Kijowie. Jego nazwisko znalazło się na tzw. Ukraińskiej Liście Katyńskiej opublikowanej w 1994. Pochowany został na otwartym w 2012 r. Polskim Cmentarzu Wojennym w Kijowie-Bykowni.

fot.Jacek Szwic
Zgromadzeni na uroczystości.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze