Reklama

„Wyganiali raka” po raz dziewiąty [ZDJĘCIA]

W tym roku Go nie było. W przyszłym też Go nie będzie. Ale pewnie spoglądał „gdzieś” z góry i na twarzy zagościł uśmiech, bo kolejny raz Jego imprezy udała się znakomicie. 9. edycja biegu „Wyganiamy Raka” ku pamięci doktora Jana Hołówki przeszła do historii.

Po roku przerwy spowodowanej stanem epidemii i obostrzeniami z nim związanymi, w sobotnie, 4 września br., przedpołudnie na starcie stanęła około 100-osobowa grupa zawodniczek i zawodników, którym towarzyszyła piękna, słoneczna pogoda. Impreza na stałe weszła już do kalendarza prozdrowotnych imprez w nadsańskim mieście. Od dziewięciu lat akcja dedykowana jest osobom, które cierpią na choroby nowotworowe.

Od zarania głównym organizatorem jest podkarpacki oddział Polskiego Komitetu Zwalczania Raka. Już – niestety – bez jego szefa doktora Jana Hołówki (zmarł 19 kwietnia 2020 r.). Stery przejęła jego córka, Olga. Współorganizatorem jest przemyski szpital na Monte Cassino. Nasza redakcja była jednym z patronów medialnych imprezy[paywall].

Reklama

Dr Jan Hołówka Honorowym Obywatelem Miasta Przemyśla?

Dokładnie o g. 10 spod wejścia głównego Wojewódzkiego Szpitala im. św. ojca Pio w Przemyślu biegacze wyruszyli w trasę. W różnym przedziale wiekowym, co z całą pewnością ucieszyłoby dra J. Hołówkę. Kierownikiem rajdu był Hubert Lewkowicz, sekretarz w zarządzie podkarpackiego oddziału PKZR i członek komitetu organizacyjnego biegu. Meta usytuowana została przy cerkwi przy ul. Szańcowej na Wilczu, gdzie wszyscy – po zakończonym biegu – mogli posilić się frykasami przygotowanymi przez organizatorów. Zwycięzcy otrzymali cenne nagrody. Chętni mogli wykonać podstawowe badania, oferowane przez medyków z przemyskiego szpitala. Inni wziąć udział w konkursach i zabawach. Wszyscy natomiast mogli złożyć swój podpis pod listą poparcia dla złożenia wniosku do prezydenta miasta o nadanie doktorowi Janowi Hołówce tytułu Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla oraz nazwania jednej z ulic w mieście jego imieniem.

Na starcie biegu stanęli m.in. były zastępca prezydenta miasta Przemyśla Janusz Hamryszczak czy przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu Maciej Kamiński.

Reklama

„Słowak” najliczniejszy

Tradycyjnie najliczniejszą grupą była młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu na czele z dyrektorem szkoły Tomaszem Dziumakiem. Równie mocną ekipę wystawiła Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Przemyślu. Nie mogło oczywiście zabraknąć szefostwa szpitala z dyrektor Barbarą Stawarz. Strojów sportowych nie założyli, ale byli obecni, m.in. poseł Tadeusz Chrzan czy pełnomocnik prezydenta Przemyśla ds. obrony terytorialnej Maciej Szeremeta.

– Zdaję sobie sprawę, że nigdy ojca nie zastąpię. Ale wspólnie z innymi członkami podkarpackiego oddziału Polskiego Komitetu Zwalczania Raka zrobimy wszystko, aby te jego 52 lata pracy, leczenia pacjentów i pasji w nią wkładanej nie poszło na marne – powiedziała O. Hołówka.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama