Reklama

Wyjątkowe wyróżnienie dla Piotra Hryniszyna

Dyrektor Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Korytnikach pod Przemyślem Piotr Hryniszyn otrzymał Brązową Odznakę „Za zasługi w pracy penitencjarnej”.

– W codziennej pracy jako pedagog, terapeuta traktuję drugiego człowieka tak, jakbym chciał, aby mnie traktowano. Czyli bez uprzedzeń, z szacunkiem i ogromną życzliwością oraz cierpliwością – powiedział P. Hryniszyn[paywall].

Brązową Odznakę „Za zasługi w pracy penitencjarnej” przyznał mu minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Stało się tak na wniosek dyrektora Zakładu Karnego w Przemyślu ppłka Artura Białego. Do uroczystego wręczenia doszło 15 lutego br. w Zakładzie Karnym w Przemyślu w czasie uroczystości wręczenia awansów i nagród funkcjonariuszom Służby Więziennej ZK w Przemyślu. To szczególne wyróżnienie jest owocem długoletniej współpracy (od 2008 r.) Piotra Hryniszyna na rzecz pracy terapeutycznej i korekcyjno-edukacyjnej z osobami osadzonymi – odbywającymi karę pozbawienia wolności związaną z przestępstwami przeciwko rodzinie (w tym stosowania przemocy w rodzinie).


fot.ze zbiorów własnych

Od kuratora do dyrektora

Pan Piotr ma 43 lata. Od ponad 6 lat jestem wdowcem, samotnie wychowującym 11-letniego syna Huberta. Zawodowo – od czasu ukończenia studiów w Warszawie w 2003 r. na Akademii Pedagogiki Specjalnej –związany jest z pomaganiem drugiemu człowiekowi.

– W sumie od zawsze tak było, że byłem w gotowości pomagać innym. Również z narażeniem życia. Sporo nauczyło mnie harcerstwo – wspomina.

Reklama

Jego pierwszym zajęciem była praca z dziećmi i młodzieżą w Domu dla Dzieci „Nasza Chata” w Przemyślu jako wychowawca. Przez 7 lat był społecznym kuratorem sądowym w Wydziale III Rodzinnym i Nieletnich Sądu Rejonowego w Przemyślu, biegłym sądowym w zakresie spraw rodzinnych i nieletnich w Rodzinnym Ośrodku Diagnostyczno-Konsultacyjnym przy Sądzie Okręgowym w Przemyślu.

– Zaproponowano mi tworzenie i prowadzenie Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Korytnikach. Tak zostałem dyrektorem, ale nie siedzącym za biurkiem, tylko inicjującym różne działania ukierunkowane na pomoc innym, podejmującym wyzwania.

Reklama

Był pomysłodawcą i współzałożycielem Stowarzyszenia Centrum Wsparcia i Profilaktyki w Korytnikach i jego pierwszym prezesem. Statutowo zajmującym się pomaganiem, wsparciem, terapią osób w kryzysie (w tym dzieciom i młodzieży).

Zacznij wszystko od nowa...

W 2008 r. wraz z koleżanką z pracy Małgorzatą Mróz poprowadzili pierwsze trzy grupy w programie korekcyjno-edukacyjnym dla osób stosujących przemoc pod nazwą „Zacznij wszystko od nowa...” (jedną grupę stanowili skazani z ZK w Przemyślu, drugą z ZK w Medyce, trzecią była grupa wolnościowa przy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej dla powiatu przemyskiego). Od 2010 r. razem z nimi program prowadzą psycholog Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Korytnikach Alicja Sajdak oraz pedagog, kurator zawodowy Sądu Rejonowego w Jarosławiu Patrycjusz Nowakowski.

Reklama


fot.ze zbiorów własnych
15 lutego br. w Zakładzie Karnym w Przemyślu odbyła się także uroczystość wręczenia awansów i nagród funkcjonariuszom Służby Więziennej ZK w Przemyślu.

– W sumie jesteśmy jedynymi, którzy realizują ten program na naszym terenie i terenie całego byłego województwa przemyskiego. Dziś program jest realizowany również w Radymnie, Jarosławiu, Przeworsku, Lubaczowie, a od dwóch lat nawet w Łańcucie. To praca, wymagająca umiejętności wyzbycia się przekonań i myślenia stereotypowego. Dla nas osoba stosująca przemoc, krzywdząca, czyli sprawca jest człowiekiem, który funkcjonuje w taki sposób, w jaki został wychowany w rodzinie. Dla innych jednak jest bandytą, krzywdzącym innych! Dziękuję Małgosi Mróz i Ali Sajdak za to, że są ze mną od początku działalności ośrodka w Korytnikach. Podziękowania należą się równieżPatrycjuszowi Nowakowskiemu, który współprowadzi programi przejął też, po mojej rezygnacji z powodów zdrowotnych i osobistych, odpowiedzialność za stowarzyszenie, zostając jego prezesem – powiedział P. Hryniszyn.

Reklama

Za naszym pośrednictwem pan Piotr dziękuję również prezydentowi Przemyśla Robertowi Chomie za to, że zawsze jest otwarty na propozycje i podejmowane działania, staroście przemyskiemu Janowi Pączkowi, który od samego początku zapewnił komfortowe warunki współpracy i codzienną gotowość na moje pomysły i dyrektor Miejskiego Ośrodka Zapobiegania Uzależnieniom w Przemyślu Agnieszce Książek, która nieodpłatnie umożliwia realizowanie programu i punktu konsultacyjnego dla osób stosujących przemoc, w siedzibie MOZU w Przemyślu.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama