Dyrektor Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Korytnikach pod Przemyślem Piotr Hryniszyn otrzymał Brązową Odznakę „Za zasługi w pracy penitencjarnej”.
– W codziennej pracy jako pedagog, terapeuta traktuję drugiego człowieka tak, jakbym chciał, aby mnie traktowano. Czyli bez uprzedzeń, z szacunkiem i ogromną życzliwością oraz cierpliwością – powiedział P. Hryniszyn[paywall].
Brązową Odznakę „Za zasługi w pracy penitencjarnej” przyznał mu minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Stało się tak na wniosek dyrektora Zakładu Karnego w Przemyślu ppłka Artura Białego. Do uroczystego wręczenia doszło 15 lutego br. w Zakładzie Karnym w Przemyślu w czasie uroczystości wręczenia awansów i nagród funkcjonariuszom Służby Więziennej ZK w Przemyślu. To szczególne wyróżnienie jest owocem długoletniej współpracy (od 2008 r.) Piotra Hryniszyna na rzecz pracy terapeutycznej i korekcyjno-edukacyjnej z osobami osadzonymi – odbywającymi karę pozbawienia wolności związaną z przestępstwami przeciwko rodzinie (w tym stosowania przemocy w rodzinie).
Pan Piotr ma 43 lata. Od ponad 6 lat jestem wdowcem, samotnie wychowującym 11-letniego syna Huberta. Zawodowo – od czasu ukończenia studiów w Warszawie w 2003 r. na Akademii Pedagogiki Specjalnej –związany jest z pomaganiem drugiemu człowiekowi.
– W sumie od zawsze tak było, że byłem w gotowości pomagać innym. Również z narażeniem życia. Sporo nauczyło mnie harcerstwo – wspomina.
Jego pierwszym zajęciem była praca z dziećmi i młodzieżą w Domu dla Dzieci „Nasza Chata” w Przemyślu jako wychowawca. Przez 7 lat był społecznym kuratorem sądowym w Wydziale III Rodzinnym i Nieletnich Sądu Rejonowego w Przemyślu, biegłym sądowym w zakresie spraw rodzinnych i nieletnich w Rodzinnym Ośrodku Diagnostyczno-Konsultacyjnym przy Sądzie Okręgowym w Przemyślu.
– Zaproponowano mi tworzenie i prowadzenie Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Korytnikach. Tak zostałem dyrektorem, ale nie siedzącym za biurkiem, tylko inicjującym różne działania ukierunkowane na pomoc innym, podejmującym wyzwania.
Był pomysłodawcą i współzałożycielem Stowarzyszenia Centrum Wsparcia i Profilaktyki w Korytnikach i jego pierwszym prezesem. Statutowo zajmującym się pomaganiem, wsparciem, terapią osób w kryzysie (w tym dzieciom i młodzieży).
W 2008 r. wraz z koleżanką z pracy Małgorzatą Mróz poprowadzili pierwsze trzy grupy w programie korekcyjno-edukacyjnym dla osób stosujących przemoc pod nazwą „Zacznij wszystko od nowa...” (jedną grupę stanowili skazani z ZK w Przemyślu, drugą z ZK w Medyce, trzecią była grupa wolnościowa przy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej dla powiatu przemyskiego). Od 2010 r. razem z nimi program prowadzą psycholog Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Korytnikach Alicja Sajdak oraz pedagog, kurator zawodowy Sądu Rejonowego w Jarosławiu Patrycjusz Nowakowski.

fot.ze zbiorów własnych
15 lutego br. w Zakładzie Karnym w Przemyślu odbyła się także uroczystość wręczenia awansów i nagród funkcjonariuszom Służby Więziennej ZK w Przemyślu.
– W sumie jesteśmy jedynymi, którzy realizują ten program na naszym terenie i terenie całego byłego województwa przemyskiego. Dziś program jest realizowany również w Radymnie, Jarosławiu, Przeworsku, Lubaczowie, a od dwóch lat nawet w Łańcucie. To praca, wymagająca umiejętności wyzbycia się przekonań i myślenia stereotypowego. Dla nas osoba stosująca przemoc, krzywdząca, czyli sprawca jest człowiekiem, który funkcjonuje w taki sposób, w jaki został wychowany w rodzinie. Dla innych jednak jest bandytą, krzywdzącym innych! Dziękuję Małgosi Mróz i Ali Sajdak za to, że są ze mną od początku działalności ośrodka w Korytnikach. Podziękowania należą się równieżPatrycjuszowi Nowakowskiemu, który współprowadzi programi przejął też, po mojej rezygnacji z powodów zdrowotnych i osobistych, odpowiedzialność za stowarzyszenie, zostając jego prezesem – powiedział P. Hryniszyn.
Za naszym pośrednictwem pan Piotr dziękuję również prezydentowi Przemyśla Robertowi Chomie za to, że zawsze jest otwarty na propozycje i podejmowane działania, staroście przemyskiemu Janowi Pączkowi, który od samego początku zapewnił komfortowe warunki współpracy i codzienną gotowość na moje pomysły i dyrektor Miejskiego Ośrodka Zapobiegania Uzależnieniom w Przemyślu Agnieszce Książek, która nieodpłatnie umożliwia realizowanie programu i punktu konsultacyjnego dla osób stosujących przemoc, w siedzibie MOZU w Przemyślu.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze