Reklama

Wykonują różne zawody, ale łączy ich pasja do śpiewu i muzykowania Tort i płyta na 5. urodziny chóru Lumen

5-lecie swojej działalności świętował niedawno przeworski chór Lumen. Na zorganizowanym z tej okazji spotkaniu w przeworskiej Oranżerii pojawili się chórzyści, ich rodziny i melomani.

Przeworski chór Lumen zrzesza ludzi różnych zawodów, których połączyła wspólna pasja. Obecnie liczy 22 członków. Ich znak rozpoznawczy to kolor niebieski (lumen pochodzi z łaciny i oznacza „światło”, a to bywa kojarzone z czystym, błękitnym niebem). Chór założony w listopadzie 2019 roku – z inicjatywy Anny Marii Balawender i ks. Tomasza Hryniaka, ówczesnego wikarego w Sanktuarium Grobu Bożego w Przeworsku – początkowo miał jednak dużo skromniejszy skład. Zaczynali jako dwugłosowy damski zespół wokalny, ze sporadycznym wzmocnieniem przez pojedyncze głosy męskie. W tamtym okresie wykonywali głównie pieśni będące uzupełnieniem liturgii kościelnej. Działalność pierwszego składu przerwała pandemia, ale chórzyści nie zaniechali jej całkowicie. W 2020 roku chór znów stał się słyszalny w regionie, co więcej w gronie chórzystów na stałe pojawili się też panowie, więc zaczęli śpiewać w czterogłosie. Obecnie Lumen to już marka. Uświetniają liturgię mszalną, biorą udział w przeglądach, warsztatach i konkursach, odnosząc liczne sukcesy. Od roku działają także przy Miejskim Ośrodku Kultury w Przeworsku, uświetniając uroczystości państwowe. Z okazji pięciolecia działalności chórzyści nagrali też płytę zatytułowaną „Jestem stróżem grobu Pana”.

Jubileusz chóru uczczono uroczystą mszą św. w Bazylice Kolegiackiej – Sanktuarium Grobu Pańskiego w Przeworsku, której przewodniczył ks. Tadeusz Gramatyka. Dalsza część obchodów odbyła się natomiast w klimatycznych wnętrzach Oranżerii Zespołu Pałacowo-Parkowego w Przeworsku, gdzie wręczono dyplomy dla chórzystów i zaproszonych gości oraz delektowano się jubileuszowym tortem i pysznościami.

Reklama

Ciekawostki z historii chóru:

Lumen jest jednym z nielicznych chórów w Polsce (a może i na świecie), którego dyrygentka, Anna Maria Balawender (sopran) śpiewa z chórzystami jako solistka. Jednym z członków chóru jest też kardiolog Leszek Kamiński, do niedawna ordynator oddziału kardiologicznego w przeworskim szpitalu, nauczyciel akademicki, wielki popularyzator muzyki i wspólnego śpiewania. Razem z żoną Olgą, również lekarką, tworzą parę wspierającą chór w różnych poczynaniach.

 

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 15/12/2024 14:40
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama