5 tys. zł dotacji od miasta dostanie każdy, kto zdecyduje się podłączyć swój lokal mieszkalny do sieci MPEC. To szansa, którą naprawdę warto wykorzystać.
Projekt uchwały w tej sprawie pod obrady przemyskich radnych poddawany był dwukrotnie. Za pierwszym razem został jednak zdjęty z porządku obrad ze względu na pewne nieścisłości w treści. Po raz drugi włączony został do porządku obrad 26 października br. – Wszystkie nieścisłości zostały uzupełnione i projekt jest gotowy. Mamy nadzieję, że jak najwięcej osób zdecyduje się skorzystać z proponowanej przez nas dotacji celowej – powiedział zastępca prezydenta Przemyśla Janusz Hamryszczak, uzasadniając projekt uchwały[paywall].
Radni nie mieli wątpliwości. Wszyscy głosowali „za”, bo propozycja dla mieszkańców jest naprawdę korzystna. Zakłada udzielenie dotacji celowej na „wymianę źródeł ciepła w budynkach i lokalach mieszkalnych na korzystniejsze z punktu widzenia kryterium sprawności energetycznej i ekologicznej”. Tak oficjalnie brzmi to przedsięwzięcie, a przekładając na bardziej zrozumiały język, chodzi o to, aby zaprzestać ogrzewania swoich domów węglem, plastikiem, gumą czy innymi zanieczyszczającymi powietrze paliwami, co przełoży się na jakość powietrza w nadsańskim mieście.
Wnioski o dotację składać mogą osoby prywatne, wspólnoty mieszkaniowe czy przedsiębiorcy. Miasto zadeklarowało, że każdemu, kto zdecyduje się podłączyć do sieci ciepłowniczej (w Przemyślu monopolistą w tym względzie jest Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej sp. z o.o.) lub wymieni niskosprawne i nieekologiczne piece czy kotły węglowe na kotły gazowe do centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, udzieli pomocy finansowej (dotacji celowej) w kwocie 5 tys. zł, czyli zapewni 50 procent kosztów koniecznych do zmiany źródeł ogrzewania. Pieniądze otrzyma się w ciągu 30 dni od pozytywnego zatwierdzenia wniosku. W ciągu roku o dofinansowanie można się starać tylko raz. Otrzymujący dotację ma obowiązek rozliczenia jej. Pierwsze wnioski będzie można składać w przemyskim magistracie od połowy listopada br.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.ja chętnie ale w mojej kamienicy gdzie mieszkam a rodzin jest 7 nikt prócz mnie nie będzie chciał więc co robić ?
Mieszkam w centrum miasta. Praktycznie dookoła mojego domu jest MPEC. Co więcej budynek po drugiej stronie ulicy jest podłączony do sieci. Ja starałem się o podłączenie wiele razy i byłem zbywany. Uzyskiwałem jedynie informację, że to się nie opłaca. W tym roku dostałem propozycję podłączenia przy moim udziale w kwocie 40 tys. zł. ale i tak bez gwarancji podłączenia. Niby smog, niby akcja ekologiczna a gdzie czyny?? MPECowi się nie opłaca. A MPEC to jakaś korporacja?? To chyba w ich interesie jest powiększenie sieci. Panowie prezesi kiedyś będziecie prosić o przyłącz.
To samo w mojej , dwóch lokatorów nie grzeje niczym . 2 gazem w zimie mają 13 stopni w mieszkaniu . Jeden zrobił kominek .Jeden pali węglem ale też oszczędnie . twierdzą ze w d.... mają mpec .Zastanawiam się jak te spaliny z węgla i gazu godzą się między sobą .
U mnie to samo . Niby walka ze smogiem a tak naprawdę UM ma to w d.
Bardzo prosimy o więcej podobnych opinii na ten temat. Chętnie przedstawimy je (i zapytamy) zarówno w Miejskim Przedsiębiorstwie Gospodarki Cieplnej sp. z o.o., jak i w przemyskim urzędzie miejskim.
Proponuję dociagnac ciepło do Nehrybki będzie wielu chętnych i nawet bez dotacji ..
To jest temat wyborczy a nie do realizacji. Pan Choma wraz ze swoim zapleczem już zakończył program OZE - nie będzie realizowany. Mieszkańcy stracili po 300 zł od rodziny i koniec, OZE - nie ma . Takie programy są robione w Przemyślu. Wszyscy zatrudnieni w magistracie nic nie robią, oj przepraszam, czasem robią dobre wrażenie.
MPEC chce podłączać kogoś??? A to nowość. Jak próbowaliśmy zapytać o możliwość podłączenia to zostaliśmy w niewybredny sposób zbyci. A rura ciepłownicza od nich biegnie może z 20 metrów od domu. A może to jest dla wybranych? Widzę że chyba zaczyna się kampania wyborcza.
To normalne działanie urzędu, uśmiech do kamery, piękne slogany, a na obywatela wypinanie się tyłem. Sam się o tym przekonałem i nie wierzę już w żadne słowo urzędnika przemyskiego.
Nie znam całego artykułu, ale dotacja dotyczy także wymiany pieców i kotłów węglowych na kotły gazowe do c.o. i ogrzewania ciepłej wody użytkowej. Nie chodzi tylko o podłączenie do MPEC, co nie jest takie proste.
Albo kampania wyborcza albo redaktor chce mieć plusa za zainteresowanie tematem. Przecież wszystkie wspólnoty zainteresowane ciepłem z MPEC-u złożyły deklaracje za pośrednictwem zarządców. A PGM zarządza spora ilością wspólnot mieszkaniowych i tam należy szukać , mają listy mieszkańców którzy zadeklarowali chęć podłączenia. To potwierdza że artykuł to lipa. Rusz pan tyłek panie redaktorze i proszę sprawdzić to co napisałem.
Dzień dobryTrudno odpowiadać na pewne zarzuty gdy nie dysponuje się bardziej szczegółowymi informacjami. Jeśli chodzi o przyłączanie budynków do sieci ciepłowniczej, to oczywiście jesteśmy tym jako przedsiębiorstwo jak najbardziej zainteresowani. W końcu po to istniejemy. Dlatego też zachęcamy wszystkich zainteresowanych do składania wniosków przyłączeniowych. To nic nie kosztuje, no może poza chwilą czasu potrzebną na jego wypełnienie i przesłanie, nawet w formie elektronicznej. Nie rodzi też żadnych zobowiązań dla składającego wniosek a dla naszego przedsiębiorstwa stanowi bardzo ważne źródło informacji o potencjalnym zainteresowaniu Ciepłem Systemowym w danym rejonie miasta. Oczywiście nie wszędzie możemy dotrzeć z naszą siecią i nie wszystkich do niej podłączyć. Przynajmniej nie od razu. Rozbudowa systemu ciepłowniczego to bardzo kosztowne inwestycje a środki na ten cel mamy ograniczone. Dlatego też musimy równoważyć z jednej strony możliwości finansowe przedsiębiorstwa, z drugiej potrzeby mieszkańców, z trzeciej aspekt ekologiczny a z czwartej wskaźniki ekonomicznej opłacalności danej inwestycji. Nikogo jednak nie zbywamy, ponieważ każdy mieszkaniec Przemyśla zainteresowany przyłączeniem swojego obiektu do sieci ciepłowniczej to nasz potencjalny odbiorca. Jeśli nawet nie teraz to może za rok, dwa. W chwili obecnej zidentyfikowaliśmy ok. 150 budynków położonych w bardzo niewielkiej odległości od istniejącej sieci ciepłowniczej, których przyłączenie do systemu ciepłowniczego byłoby najmniej kłopotliwe i kosztowne. Za pośrednictwem m.in. PGM-u staramy się dotrzeć do zarządów i mieszkańców wspomnianych nieruchomości z naszą ofertą, jednak efekt jest mówiąc oględnie różny. Jeśli ktoś z Państwa jest zainteresowany przyłączeniem do sieci ciepłowniczej – serdecznie zapraszamy do naszej siedziby przy ul. Płowieckiej 8. Tutaj uzyskacie Państwo szczegółowe informacje dotyczące możliwości i warunków przyłączenia danej nieruchomości. Serdecznie pozdrawiamy wszystkich mieszkańców Przemyśla
Czy jest szansa na przyłączenie do sieci ul . Sybiraków ?
A może wkoncu jest szansa na przyłączenie do sieci ul . Zana!?
ja chętnie ale w mojej kamienicy gdzie mieszkam a rodzin jest 7 nikt prócz mnie nie będzie chciał więc co robić ?
Mieszkam w centrum miasta. Praktycznie dookoła mojego domu jest MPEC. Co więcej budynek po drugiej stronie ulicy jest podłączony do sieci. Ja starałem się o podłączenie wiele razy i byłem zbywany. Uzyskiwałem jedynie informację, że to się nie opłaca. W tym roku dostałem propozycję podłączenia przy moim udziale w kwocie 40 tys. zł. ale i tak bez gwarancji podłączenia. Niby smog, niby akcja ekologiczna a gdzie czyny?? MPECowi się nie opłaca. A MPEC to jakaś korporacja?? To chyba w ich interesie jest powiększenie sieci. Panowie prezesi kiedyś będziecie prosić o przyłącz.
To samo w mojej , dwóch lokatorów nie grzeje niczym . 2 gazem w zimie mają 13 stopni w mieszkaniu . Jeden zrobił kominek .Jeden pali węglem ale też oszczędnie . twierdzą ze w d.... mają mpec .Zastanawiam się jak te spaliny z węgla i gazu godzą się między sobą .