Reklama

Wymowna cisza, a potem lawina braw! Przemyscy ratownicy – jako jedyni z Polski – zaproszeni do USA

Delegacja Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu – jako jedyna z Polski – została zaproszona na 13. Sympozjum Gotowości Opieki Zdrowotnej organizowane przez Southeast Texas Regional Advisory Council (SETRAC), które odbyło się w Houston w Stanach Zjednoczonych.

SETRAC to organizacja zrzeszająca szpitale, pogotowia i jednostki ratunkowe w USA w celu organizacji lepszej współpracy, rozwoju i edukacji, w zakresie szeroko rozumianego ratownictwa medycznego.

W br. organizatorom bardzo zależało na tym, aby wśród prelegentów, przybyłych z całego świata, był przedstawiciel jednostki polskiego systemu zdrowia, który mógłby przedstawić doświadczenia związane z pomocą medyczną, udzielaną uchodźcom z objętej wojną Ukrainy.

Wybór mógł być tylko jeden – delegacja Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu. To oni od[paywall] 24 lutego br., kiedy rozpoczęła się zbrodnicza napaść Rosji na Ukrainę,  byli na pierwszej linii „frontu”.

To oni najlepiej byli i są w stanie przekazać, jak wyglądała pomoc niesiona uchodźcom wojennym z Ukrainy. Przemyślanie, na czele z szefem jednostki Rafałem Kijanką, byli jedynymi przedstawicielami polskiego systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego.

Reklama

Co w trawie piszczy?

– Mieliśmy ogromny zaszczyt i przyjemność przedstawić całość pracy, cały trud, jakiego podjęli się przedstawiciele wszystkich polskich służb, wolontariusze i po prostu ludzie dobrego serca, przedstawić wszystko to, co zrobiono, aby nieść pomoc uchodźcom z Ukrainy – powiedział rzecznik prasowy WSPR w Przemyślu Marek Janowski.

Z ogromnym oddźwiękiem spotkała się prezentacja multimedialna, przedstawiona przez dyrektora WSPR SP ZOZ w Przemyślu R. Kijankę. Po jej zakończeniu na sali nastała wymowna chwila ciszy, po czym rozległy się ogromne brawa kilkuset uczestników konferencji.

– Odbieramy to jako dowód uznania dla wszystkich tych, którzy nie szczędzili swoich serc, swojego wysiłku, by pomagać Ukrainie i jej obywatelom. Samo sympozjum było także okazją do wymiany doświadczeń między przedstawicielami instytucji, związanych z ratownictwem medycznym, przybyłych dosłownie z całego świata, by wymienić choćby: Tajlandię, Izrael, Australię, Kanadę czy Francję. Można było podpatrzeć, co nowego w trawie piszczy, jeśli chodzi o technologie związane z ratownictwem medycznym. Na nas szczególne wrażenie zrobił wóz zabezpieczenia medycznego, zbudowany na bazie ciągnika TIR, przystosowany do zabezpieczania wypadków o charakterze zdarzenia masowego. Jest to rozwiązanie, które z pewnością warto byłoby przenieść na polski grunt. Nawiązaliśmy także wiele cennych kontaktów i mamy nadzieję, że wkrótce przyniosą one wymierne korzyści dla naszej jednostki i polskiej służby zdrowia – podsumował M. Janowski.
KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama