Reklama

Wypalając trawy, narażasz się na zaczadzenie, a nawet śmierć w płomieniach!

16/03/2015 18:06

Jak co roku, z nastaniem wiosny powraca problem wypalania traw. Jakoś do pewnych ludzi nie dociera, że wypalając trawę, szkodzą środowisku, niszcząc ekosystem i stwarzają zagrożenie pożarem oraz sami narażają się na zaczadzenie lub śmierć w płomieniach. Co roku w kraju odnotowuje się kilka przypadków śmiertelnych spowodowanych tego rodzaju działaniami.

Straty spowodowane pożarami powstałymi od płonących traw sięgają setek tysięcy złotych. Sporo kosztują też wyjazdy strażaków do takich zdarzeń. Policja przypomina, że wypalanie traw jest surowo zabronione i przytacza przepisy prawne. Warto o nich pamiętać, zanim przyłoży się zapalniczkę do kępy suchej trawy.

Artykuł 45 ustawy o ochronie przyrody zabrania wypalania roślinności na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych, szlakach kolejowych lub w strefie oczeretów i trzcin. Natomiast artykuł 59 przypomina, że kto wypala roślinność na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych, szlakach kolejowych, w strefie oczeretów lub trzcin, podlega karze aresztu albo grzywny.

Pamiętaj o konsekwencjach

Ustawa o lasach, artykuł 30. W lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności: rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego, korzystania z otwartego płomienia i wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych. Kodeks wykroczeń, artykuł 82, paragraf 1, punkt 7 mówi: „kto nieostrożnie obchodzi się z ogniem lub wykracza przeciwko przepisom dotyczącym zapobiegania i zwalczania pożarów, a w szczególności w lesie lub na terenie śródleśnym albo w odległości mniejszej niż 100 m od granicy lasu wypala wierzchnią warstwę gleby lub pozostałości roślinne, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany”. Wreszcie kodeks karny, artykuł 163, paragraf 1: „kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. Natomiast według artykułu 164, paragraf 1: „kto sprowadza bezpośrednie niebezpieczeństwo zdarzenia określonego w art. 163, paragraf 1, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”. 

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości