Ceremonia wręczenia wyjątkowego wyróżnienia „Zasłużony dla Powiatu Przemyskiego” była jednym z punktów obrad sesji powiatowej zwołanej 20 grudnia. Odznaczenie przyznano łącznie sześciu osobom. W imieniu dwóch z nich odebrali je członkowie rodziny.
Decyzją radnych odznaka honorowa „Zasłużony dla Powiatu Przemyskiego” przyznawana jest osobom, które w sposób szczególny przyczyniają się do rozwoju ziemi przemyskiej, działając na polu samorządowym, społecznym, edukacyjno-kulturalnym czy gospodarczym.
Kapituła odznaki podjęła decyzję o uhonorowaniu wspomnianym odznaczeniem już wielu osób. Sześciu z nich wręczono je na grudniowej sesji, gdyż do tej pory wspomniana szóstka nie miała sposobności odebrania go.
A są to[paywall]:
Józef Jan Zubik (związany zawodowo ze Szkołą Podstawową w Wyszatycach, za której sterami stanął w 1991 r., działał w samorządzie gminy Żurawica, radzie powiatu przemyskiego, był delegatem Wojewódzkiego Sejmiku Samorządowego, od 50 lat działał też w OSP Wyszatyce),
Monika Beata Bodnar (wieloletnia dyrektor gimnazjum w Birczy, a potem tamtejszego Zespołu Szkół, inicjatorka wielu działań społecznych),
Tomasz Mrozek (współprowadzący i choreograf Szkolnego Zespołu Ludowego Ziemi Przemyskiej „Trójczyce”),
Stanisław Kazimierz Jureczko (wieloletni działacz samorządowy i społeczny, związany z samorządem gminy Dubiecko, za którego sterami stał w latach 1998 – 2002 jako wójt, obecnie dyrektor ZOL w Przemyślu)
oraz Stefan Penkowski (członek Wojskowej Orkiestry Dętej, od 1996 r. związany z Orkiestrą Dętą w Medyce, w której pełnił funkcję kapelmistrza) i Jan Jawornicki (związany z harcerstwem ziemi przemyskiej oraz tutejszą oświatą).
W imieniu ostatniej dwójki odznakę odebrali członkowie rodziny – małżonka S. Penkowskiego Stanisława Penkowska oraz wnuk Jana Jawornickego – Łukasz Wolak.
Uroczystej dekoracji dokonali: starosta przemyski Jan Pączek wraz z przewodniczącym rady Wojciechem Bobowskim, wiceprzewodniczącą Bożeną Ryczan oraz wiceprzewodniczącym Władysławem Maciupą. Uroczystą ceremonię przypieczętowano pamiątkowym zdjęciem.
Decyzje w sprawie nadania wspomnianych osobom honorowej odznaki zapadły w formie uchwał w różnych latach – od 2016 r. poczynając.
W tym okresie, oprócz wspomnianych, na liście wyróżnionych znaleźli się też:
płk Henryk Burdon, Jerzy Urban, ks. Jezrzy Lic, prof. dr hab. Jerzy Piórecki, Ryszard Makuch, Zenon Makuch, Andrzej Cebeńko, Marian Kasprowicz, Orkiestra Dęta w Medyce, firma handlowo-usługowa „Bieszczady” w Rudawce, Stefan Brodecki, Jerzy Klucznik, Gerard Szczygieł, Jan Zrajko, Helena Maszczak, Narcyz Bielecki, prof. Stanisław Bartuś, prof. Jacek Legutko, prof. Dariusz Dudek, Stowarzyszenie Mieszkańców Wsi Torki, Stowarzyszenie Metalowych Serc w Przemyślu, Mieczysław Kędzierski, Szczepan Pietruszka, Maria Gibała, Janusz Cywicki, Ryszard Adamski, Józef Zubik, Wojciech Tomaka, Marta Kostka, Adam Sowa, Kazimierz Walczak, Józef Bojarski, BiOSG, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe w Sanoku, OSP w Birczy, OSP w Sufczynie i Józef Piotrowski.
Samo wyróżnienie ustanowione zostało jeszcze w 2010 r., a po raz pierwszy przyznano je w sierpniu 2011 r.

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze