Reklama

Wysoka frekwencja w samo południe! Najwyższa w gminie Pawłosiów, najniższa w gminie Stubno


Dzisiaj, 1 czerwca br., odbywa się w naszym kraju II tura wyborów Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Każdy uprawniony Polak może oddać swój głos na jednego z dwóch kandydatów – Rafała Trzaskowskiego lub Karola Nawrockiego. Lokale wyborcze otwarte zostały o godzinie 7. Głosowanie trwa do godziny 21.


Z danych, jakie uzyskaliśmy w przemyskiej delegaturze Krajowego Biura Wyborczego (obejmująca swoim zasięgiem cztery powiaty: jarosławski, lubaczowski, przemyski i przeworski) średnia frekwencja na godzinę 12 wyniosła 24,27 procent (18 maja br. – 21,68 procent). 

Najwyższa była w gminach: Pawłosiów – 27,46 procent, Horyniec-Zdrój – 27,12 procent i Bircza – 27,10 procent. Najniższa w gminach: Stubno – 20,20 procent, Rokietnica – 20,63 procent i Medyka – 21,31 procent. W Przemyślu po pięciu godzinach głosowania był to rząd 25,05 procent, co oznacza, że swój głos oddało ok. 10,5 tys. osób na prawie 42 tys. uprawnionych (18 maja br. – 21,99 procent). W Jarosławiu frekwencja wyniosła 24,75 procent (odpowiednio: 6,5 tys. osób na 26,3 tys. uprawnionych; 18 maja br. – 21,77 procent), w Lubaczowie – 25,01 procent (odpowiednio: 2,2 tys. osób na 8,8 tys. uprawnionych; 18 maja br. – 21,36 procent), zaś w Przeworsku – 26,64 procent (odpowiednio: 3 tys. osób oddało swój głos na 11,3 tys. uprawnionych; 18 maja br. – 24,71 procent).

Reklama

Warto wspomnieć, że zarząd województwa podkarpackiego podjął decyzję o inicjatywie profrekwencyjnej, mającej na celu aktywizację obywatelską mieszkańców Podkarpacia. W jej  ramach gminy miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie z terenu województwa podkarpackiego, które osiągną najwyższą procentową frekwencję wyborczą w II turze wyborów, zostaną zaproszone do złożenia wniosków o udzielenie pomocy finansowej z budżetu województwa.

Dla trzech gmin, które uzyskają najlepszy wynik frekwencyjny, przewidziano wsparcie finansowe w wysokości: 500 tys. zł (1. miejsce), 300 tys. zł (2. miejsce) oraz 200 tys. zł (3. miejsce). Środki te będą mogły zostać przeznaczone na realizację zadań inwestycyjnych z zakresu oświaty i infrastruktury sportowej – m.in. na: budowę, rozbudowę, przebudowę, remont obiektów edukacyjnych lub sportowych oraz zakup ich wyposażenia.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 01/06/2025 13:01
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama