W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o przetargu, które miasto ogłosiło na 10-letnią dzierżawę Zajazdu Pastewnik. Termin obowiązującej umowy z dotychczasowym dzierżawcą Zbigniewem Mazurkiem miał upłynąć pod koniec marca br. Została jednak wypowiedziana wcześniej.
Na ostatniej sesji rady miasta Przeworska burmistrz Leszek Kisiel wyjaśnił, że związku z zakończeniem przez dzierżawcę działalności gastronomicznej w Zajeździe Pastewnik w grudniu oraz z tym, że zalegał z czynszem i opłatami, z dniem[paywall] 9 lutego w trybie natychmiastowym wypowiedziana została mu umowa najmu.
Wiceprzewodniczący Marek Janisz zwrócił się z pytaniem do burmistrza, ile wynoszą zaległości.
– Zaległości dzierżawcy za ostatnie 5 lat są bardzo duże i składają się z kilku pozycji. Pierwsza zasadnicza to czynsz, zaległości w tym względzie na 9 lutego wynoszą 91 tysięcy 493 złotych i 19 groszy, z czego 9 tysiecy 270 złotych i 35 groszy to odsetki – poinformował burmistrz Leszek Kisiel. Do tej kwoty dochodzą zaległości z tytułu podatku od nieruchomości, które wynoszą prawie 10 tysięcy złotych plus ponad 220 złotych odsetek. Poza tym należność główna z tytułu gospodarowania odpadami komunalnymi to ponad 3,5 tysiąca złotych. Łącznie z tytułu podatków i opłat lokalnych zaległość wynosi ponad 13 tysięcy złotych. Do tego dochodzi zaległość w opłacie za wodę i kanalizację, która na 24 lutego wynosiła ponad 15 tysięcy złotych. W sumie wysokość nieuregulowanych zobowiązań byłego dzierżawcy związanych z prowadzeniem działalności na terenie Zajazdu Pastewnik to około 130 tysięcy złotych. Nie są znane kwoty zaległości z tytułu międzyinnymi zużycia energii elektrycznej czy gazu.
– Sprawa trafiła do sądu trzykrotnie. Sąd wydał postanowienie, które nakazuje zapłatę tych wierzytelności, więc sprawa trafiła do komornika. Wnosiłem do niego o poszerzenie możliwości ściągnięcia tych należności ze spółek, których właścicielem jest pan Zbigniew Mazurek – poinformował burmistrz. – W innym trybie windykujemy kwestie związane z podatkami, ponieważ idzie to przez urząd skarbowy. Tutaj jest nieco lepsza sytuacja, bo ten ma pierwszeństwo do konta i wszystkie one są pozajmowane. Część środków udało nam się już ściągnąć, dlatego zaległość podatkowa i z opłat lokalnych to tylko 13 tysięcy 800 złotych – wyjaśnił burmistrz Leszek Kisiel.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze