Reklama

Wystawa Izolacja w Małej Galerii Fotografii

13/06/2020 08:39

W Małej Galerii Fotografii, działającej w Muzeum Historii Miasta (Rynek 9), od ubiegłego tygodnia czynna jest wystawa fotografii Anny Kalety zatytułowana Izolacja. Autorka, podobnie jak wielu artystów, podjęła próbę skomentowania , tego, co nas wszystkich spotkało.

Celowo ograniczyłaś swoje fotografie do czerni i bieli?

– Prace są monochromatyczne, tak jak świat, który stracił kolory życia na rzecz ciemnych barw przywołujących niepokój.

 

Kolejnym ograniczeniem było skupienie się jedynie na twarzy twojej córeczki Rity.

– Z obrazów śpiącego dziecka usunęłam elementy jednoznacznie kojarzące się ze snem, na przykład łóżko, poduszkę czy kołdrę. To jest tak, jak ze społeczeństwem, któremu wskutek wprowadzanych obostrzeń odbierane są kolejne prawa do normalnego funkcjonowania, a w ich miejsce narastają obawy. Strach przed tym, co przyniesie przyszłość i jak zmieni się nasza rzeczywistość, symbolizuje czarne tło. Dziecko jest najbardziej niewinną istotą, a jednocześnie w czasach, które nastały, zagraża i może najbardziej narazić na utratę życia osoby starsze. Świadomość izolacji w takim przypadku jest tym większa. Doczesność oraz przyszłość nieodwracalnie obarczone są wieloma tragediami i bólem spowodowanym konsekwencjami pojawienia się wirusa. Świadomość bezradności w sytuacji zupełnie od nas niezależnej  wzmaga poczucie niepewności o przyszłość naszą i naszych dzieci.

Reklama

 

Dziękuję za rozmowę i gratuluję wystawy, która jest Twoją bardzo osobistą wypowiedzią na temat tego, co dotyczy nas wszystkich.

 

***
Anna Kaleta jest absolwentką Liceum Plastycznego w Kielcach i studentką czwartego roku Instytutu Sztuk Wizualnych Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach na kierunku sztuki plastyczne. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Jest autorką wielu prac fotograficznych, malarskich i graficznych. Bierze udział w wydarzeniach artystycznych w kraju i za granicą. Ma na koncie wystawy indywidualne i udział w wystawach zbiorowych. Działa aktywnie jako fotograf w wielu projektach społecznych. Jest dwukrotną stypendystką ministra nauki i szkolnictwa wyższego za wybitne osiągnięcia artystyczne.

Reklama

 

 

.

 

 

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama