Reklama

Wystawa poświęcona Franciszkowi II Rakoczemu

21/09/2016 07:24

W jarosławskim muzeum można oglądać wystawę „Z Bogiem za ojczyznę i wolność, o Franciszku II Rakoczym bohaterze Węgier”, poświęconą postaci księcia Siedmiogrodu i Węgier związanej z Polską i Jarosławiem.

– Jest poświęcona wyjątkowemu człowiekowi i dziękuję, że[paywall] można pokazać ją w mieście, którego rezydentem był na początku XVII wieku węgierski książę. Bohater i postać uznawana w Europie. Na Węgrzech kult Rakoczego jest mocno rozwinięty. Nie ma takiej miejscowości, w której nie ma szkoły czy ulicy nazwanej jego imieniem. Jego portret jest na węgierskich banknotach – mówił o wystawie dr János Tischler, szef Instytutu Węgierskiego. Ekspozycja składa się z plansz, strojów oraz broni z czasów, gdy Franciszek II Rakoczy stanął na czele buntu chłopskiego, który stał się powstaniem o wyzwolenie ojczyzny spod panowania Habsburgów. W otwarciu wystawy uczestniczył były ambasador Republiki Węgierskiej w Polsce, a Zofia Bieńkowska, kustosz muzeum, przybliżyła czasy i postać węgierskiego księcia oraz jego bardzo bliskie zawiązki z Jarosławiem. 

Wystawę zorganizowano wspólnie z Węgierskim Instytutem Kultury im. Balassiego w Warszawie. 


fot.Roman Kijanka
Zofia Bieńkowska, kustosz jarosławskiego muzeum. przybliżyła postać i czasy. w których żył Franciszek II Rakoczy.


erka
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości