W jarosławskim muzeum można oglądać wystawę „Z Bogiem za ojczyznę i wolność, o Franciszku II Rakoczym bohaterze Węgier”, poświęconą postaci księcia Siedmiogrodu i Węgier związanej z Polską i Jarosławiem.
– Jest poświęcona wyjątkowemu człowiekowi i dziękuję, że[paywall] można pokazać ją w mieście, którego rezydentem był na początku XVII wieku węgierski książę. Bohater i postać uznawana w Europie. Na Węgrzech kult Rakoczego jest mocno rozwinięty. Nie ma takiej miejscowości, w której nie ma szkoły czy ulicy nazwanej jego imieniem. Jego portret jest na węgierskich banknotach – mówił o wystawie dr János Tischler, szef Instytutu Węgierskiego. Ekspozycja składa się z plansz, strojów oraz broni z czasów, gdy Franciszek II Rakoczy stanął na czele buntu chłopskiego, który stał się powstaniem o wyzwolenie ojczyzny spod panowania Habsburgów. W otwarciu wystawy uczestniczył były ambasador Republiki Węgierskiej w Polsce, a Zofia Bieńkowska, kustosz muzeum, przybliżyła czasy i postać węgierskiego księcia oraz jego bardzo bliskie zawiązki z Jarosławiem.
Wystawę zorganizowano wspólnie z Węgierskim Instytutem Kultury im. Balassiego w Warszawie.

fot.Roman Kijanka
Zofia Bieńkowska, kustosz jarosławskiego muzeum. przybliżyła postać i czasy. w których żył Franciszek II Rakoczy.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze