Jeszcze do 14 kwietnia mieszkańcy Jarosławia mogą obejrzeć plenerową wystawę IPN „Tu rodziła się Solidarność”. Wystawę premierowo pokazano w mieście 23 marca – jako pierwsi odwiedzili ją burmistrz Jarosławia oraz lokalni przedstawiciele NSZZ „Solidarność”.
Wystawa plenerowa, która w podobnej formule pojawi się w kilkudziesięciu miastach całej Polski, została przygotowana przez IPN Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Jest ona hołdem dla wkładu „Solidarności” w uwolnienie się Polski od komunizmu i zależności od Związku Radzieckiego, złożonym w[paywall] 40. rocznicę powstania niezależnych związków zawodowych.
Komitet ogłosił 21 postulatów, wśród których znalazł się ten o utworzeniu wolnych związków zawodowych. Nie zawsze jednak pamiętamy, że wydarzenia lat ’80. to także strajki w 700 innych ośrodkach, niekiedy w naprawdę małych miejscowościach – wystawa IPN ten aspekt także podnosi.
Została ona podzielona na pięć części. Dwie poświęcone zostały zagadnieniom ogólnopolskim. Pozostałe mają wymiar lokalny lub regionalny i dostosowane są do miejsca ekspozycji wystawy. W przypadku tej pokazywanej w Jarosławiu dwie plansze dotyczą wydarzeń, które rozegrały się na terenie dawnego województwa rzeszowskiego, a jedna dedykowana jest jarosławskiej „Solidarności”.
Wystawę ustawioną na ul. Grodzkiej od strony ul. Lubelskiej 23 marca otworzyli burmistrz Jarosławia Waldemar Paluch, naczelnik oddziału Biura Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie Jakub Izdebski, dyrektor Muzeum Kamienica Orsettich Łukasz Zagrobelny, przewodniczący ZR Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność” Szymon Wawrzyszko, a także przewodniczący ZR Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność” Oddział Jarosław Bogusław Ryzner.
Można ją obejrzeć jeszcze tylko do 14 kwietnia.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze