Reklama

Z Przeworska do Kamerunu. Wieczór pełen afrykańskiej energii [ZDJĘCIA]

Pochodzący z diecezji przemyskiej ks. Marek Kapłon, rodowity przeworszczanin, spotkał się w mieszkańcami miasta w Oranżerii Zespołu Pałacowo-Parkowego w Przeworsku, by opowiedzieć o swojej misyjnej posłudze, którą pełni w parafii Nguelemendouka w Kamerunie.

Spotkanie odbyło się 12 września br., w ramach cyklu „Oranżeria pełna Kultury”, którego  pierwszą odsłoną był „Wieczór Francuski” poświęcony malarstwu francuskiemu i muzyce francuskiej. Tytuł wydarzenia – „Wieczór Afrykański – Szlakiem z Przeworska do Kamerunu – Spotkanie z Misjonarzem” – zapowiadał, że będzie to fascynująca podróż w nieznane, utkana z opowieści misjonarza, który odkrywa swoje misyjne posłannictwo na afrykańskiej ziemi. Uczestnicy nie zawiedli się. Podczas spotkania przeworszczanin ks. Marek Kapłon,  obecnie proboszcz parafii Nguelemendouka w Kamerunie, z pasją opowiadał o przygotowaniach do misji oraz o swojej 3-letniej działalności na miejscu.

O ks. Marku Kapłonie pisaliśmy na naszych łamach m.in. przy okazji inicjatywy „Makulatura na misje”, realizowanej przez Grupę Charytatywną przy Sanktuarium Grobu Bożego w Przeworsku. Efektem prowadzonych przez nią zbiórek makulatury są studnie budowane tam, gdzie dostęp do wody stanowi problem. Takie misjonarz z Przeworska miał okazję poświęcić m.in. we wiosce Bialesse czy Ademegola.

Reklama

Przygotowania ks. M. Kapłona do wyjazdu na misję trwały w sumie 3 lata, a ten poprzedzony został rocznymi przygotowaniami językowymi i formacją misyjną w[paywall] Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie i pobytem we Francji, w parafii Montfort-sur-Meu. Sama uroczystość posłania misyjnego odbyła się w Polsce, 5 września 2021 roku, w rodzinnej parafii ks. Marka w Przeworsku. Odebrał podczas niej krzyż misyjny z rąk bpa Adama Szala. Do Kamerunu wyruszył zaś kilkanaście dni później, pod koniec września, spełniając swoje marzenie, pełen obaw, czy podoła wyzwaniu. Od tego czasu jest swego rodzaju łącznikiem i pośrednikiem między Polską i Kamerunem.

Reklama

Prelekcję misjonarza uatrakcyjniły zdjęcia z pełnionej posługi i oprawa muzyczna w wykonaniu Marty Stącel i Chóru „Lumen” pod dyrekcją Anny Marii Balawender.

W spotkaniu udział wzięli starosta przeworski Dariusz Łapa oraz radny miasta Ryszard Łuczyk, który przybliżył szczegóły akcji „Makulatura na Misje”.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 06/10/2024 11:19
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama