Reklama

Za nami aktywne ferie podopiecznych Caritas

10/03/2025 14:24

Materiał przygotowany dla prasy.

W okresie ferii zimowych, wielu rodziców boryka się z dylematem, jak zorganizować czas swoim pociechom, aby był on nie tylko zabawą, ale także okazją do nauki i rozwoju. Wiele dzieci, szczególnie te, które z różnych względów nie mają możliwości wyjazdu na zimowy wypoczynek potrzebują zatem fachowej opieki. W odpowiedzi na te potrzeby, Caritas Archidiecezji Przemyskiej zorganizowała różnorodne zajęcia dla najmłodszych.Wśród oferowanych form wsparcia w czasie przerwy semestralnej znalazły się m.in. zajęcia w świetlicach socjoterapeutycznych oraz półkolonie zorganizowaną w Ośrodku Rewalidacyjno-Wychowawczym (NORW) w Wysokiej.

Reklama

Zajęcia z arteterapii w NORW w Wysokiej.

Zajęcia w świetlicach Caritas

Świetlice socjoterapeutyczne to całoroczne placówki, w których dzieci spędzają czas pod okiem wykwalifikowanych wychowawców, psychologów i terapeutów. Funkcjonujące od wielu lat w Przemyślu, Sanoku, Łańcucie i Ustrzykach Dolnych mają na celu zapewnienie dzieciom wsparcia także w czasie ferii, kiedy to często brakuje odpowiednich zajęć poza szkołą.Podopieczni w ostatnich dwóch tygodniach uczestniczyli w zajęciach, które nie tylko bawią, ale również rozwijają ich umiejętności społeczne oraz intelektualne. Licznie obecni podopieczni brali udział w różnych warsztatach, pokazach edukacyjnych, nadrabiali zaległości w nauce, rozwijali swoje talenty artystyczne i sportowe. Wychowawcy zadbali o to, aby dzieci nie tylko się bawiły, ale również rozwijały swoje umiejętności społeczne i emocjonalne. W tym celu organizowane były różne gry i zabawy, które uczą współpracy, zasad fair play, odpowiedzialności, a także radzenia sobie z emocjami i trudnymi sytuacjami. Uczestnicy zajęć uczyli się też wyrażać swoje uczucia w sposób konstruktywny, rozwiązywać konflikty a także przestrzegać reguł grupowych. W ciągu dnia każdy mógł skorzystać z ciepłego, darmowego posiłku.Wśród podopiecznych byli także uczniowie którzy uciekli przed wojną na Ukrainie. Dla nich zorganizowane były lekcje m.in. z języka polskiego, angielskiego czy matematyki. W czasie pobytu dzieci mieli także czas na swobodne zabawy, rozmowy z kolegami i koleżankami, a także na chwilę odpoczynku.

Reklama

Półkolonia w Wysokiej

Niepubliczny Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy w Wysokiej, oprócz całorocznej pracy, od  wielu lat angażuje się w organizację półkolonii zimowych i letnich.Palcówka na co dzień realizuje zajęcia adresowane jest do dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością (m.in.: z mózgowym porażeniem dziecięcym, zaburzeniami neurologicznymi, autyzmem, Zespołem Downa czy wadami genetycznymi). Misją NORW jest zapewnienie wychowankom jak najlepszych warunków sprzyjających ich rozwojowi, kształceniu, wychowaniu oraz przygotowaniu do samodzielności w podstawowych sferach życia.W czasie ostatnich ferii, w placówce zorganizowana była półkolonia, która doskonale wpisała się w realizacje tych zadań. W czasie pracy z podopiecznymi wykorzystywane były różne metody terapeutyczne, jak np.: zajęcia w sali doświadczania świata, metoda stymulacji polisensorycznej, metoda ruchu rozwijającego W. Sherborne, komunikacja alternatywna, zajęcia z wykorzystaniem różnych technik plastycznych, zajęcia muzyczno-rytmiczne, stymulujące zmysły, trening umiejętności społecznych, samoobsługi czy arteterapia.Jednym z ważniejszych aspektów półkolonii w NORW było też wsparcie wychowawcze. Wspólnie z dziećmi omawiane były wartości takie jak szacunek, odpowiedzialność, uczciwość czy empatia.

Reklama

Zajęcia organizowane przez przemyską Caritas w czasie ferii zimowych stanowią niezwykle wartościową formę wsparcia dla najmłodszych oraz rodziców. Dzięki starannie przygotowanemu programowi, uczestnicy mają szansę na rozwój intelektualny, emocjonalny, społeczny i fizyczny. Ten kompleksowy proces stawia na równowagę pomiędzy edukacją, wychowaniem, aktywnością fizyczną i czasem wolnym.

Wszystkich zainteresowanych wsparciem prowadzonych przez przemyską Caritas dzieł, prosimy o zaangażowanie (PEKAO S. A. I O. Przemyśl 33 1240 2568 1111 0000 3629 7045).     

Reklama

Ks. dr Paweł Konieczny – Zastępca Dyrektora Caritas Archidiecezji Przemyskiej

 

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 10/03/2025 14:24
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama