Materiał przygotowany dla prasy.
W okresie ferii zimowych, wielu rodziców boryka się z dylematem, jak zorganizować czas swoim pociechom, aby był on nie tylko zabawą, ale także okazją do nauki i rozwoju. Wiele dzieci, szczególnie te, które z różnych względów nie mają możliwości wyjazdu na zimowy wypoczynek potrzebują zatem fachowej opieki. W odpowiedzi na te potrzeby, Caritas Archidiecezji Przemyskiej zorganizowała różnorodne zajęcia dla najmłodszych.Wśród oferowanych form wsparcia w czasie przerwy semestralnej znalazły się m.in. zajęcia w świetlicach socjoterapeutycznych oraz półkolonie zorganizowaną w Ośrodku Rewalidacyjno-Wychowawczym (NORW) w Wysokiej.

Zajęcia z arteterapii w NORW w Wysokiej.
Zajęcia w świetlicach Caritas
Świetlice socjoterapeutyczne to całoroczne placówki, w których dzieci spędzają czas pod okiem wykwalifikowanych wychowawców, psychologów i terapeutów. Funkcjonujące od wielu lat w Przemyślu, Sanoku, Łańcucie i Ustrzykach Dolnych mają na celu zapewnienie dzieciom wsparcia także w czasie ferii, kiedy to często brakuje odpowiednich zajęć poza szkołą.Podopieczni w ostatnich dwóch tygodniach uczestniczyli w zajęciach, które nie tylko bawią, ale również rozwijają ich umiejętności społeczne oraz intelektualne. Licznie obecni podopieczni brali udział w różnych warsztatach, pokazach edukacyjnych, nadrabiali zaległości w nauce, rozwijali swoje talenty artystyczne i sportowe. Wychowawcy zadbali o to, aby dzieci nie tylko się bawiły, ale również rozwijały swoje umiejętności społeczne i emocjonalne. W tym celu organizowane były różne gry i zabawy, które uczą współpracy, zasad fair play, odpowiedzialności, a także radzenia sobie z emocjami i trudnymi sytuacjami. Uczestnicy zajęć uczyli się też wyrażać swoje uczucia w sposób konstruktywny, rozwiązywać konflikty a także przestrzegać reguł grupowych. W ciągu dnia każdy mógł skorzystać z ciepłego, darmowego posiłku.Wśród podopiecznych byli także uczniowie którzy uciekli przed wojną na Ukrainie. Dla nich zorganizowane były lekcje m.in. z języka polskiego, angielskiego czy matematyki. W czasie pobytu dzieci mieli także czas na swobodne zabawy, rozmowy z kolegami i koleżankami, a także na chwilę odpoczynku.
Półkolonia w Wysokiej
Niepubliczny Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy w Wysokiej, oprócz całorocznej pracy, od wielu lat angażuje się w organizację półkolonii zimowych i letnich.Palcówka na co dzień realizuje zajęcia adresowane jest do dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością (m.in.: z mózgowym porażeniem dziecięcym, zaburzeniami neurologicznymi, autyzmem, Zespołem Downa czy wadami genetycznymi). Misją NORW jest zapewnienie wychowankom jak najlepszych warunków sprzyjających ich rozwojowi, kształceniu, wychowaniu oraz przygotowaniu do samodzielności w podstawowych sferach życia.W czasie ostatnich ferii, w placówce zorganizowana była półkolonia, która doskonale wpisała się w realizacje tych zadań. W czasie pracy z podopiecznymi wykorzystywane były różne metody terapeutyczne, jak np.: zajęcia w sali doświadczania świata, metoda stymulacji polisensorycznej, metoda ruchu rozwijającego W. Sherborne, komunikacja alternatywna, zajęcia z wykorzystaniem różnych technik plastycznych, zajęcia muzyczno-rytmiczne, stymulujące zmysły, trening umiejętności społecznych, samoobsługi czy arteterapia.Jednym z ważniejszych aspektów półkolonii w NORW było też wsparcie wychowawcze. Wspólnie z dziećmi omawiane były wartości takie jak szacunek, odpowiedzialność, uczciwość czy empatia.
Zajęcia organizowane przez przemyską Caritas w czasie ferii zimowych stanowią niezwykle wartościową formę wsparcia dla najmłodszych oraz rodziców. Dzięki starannie przygotowanemu programowi, uczestnicy mają szansę na rozwój intelektualny, emocjonalny, społeczny i fizyczny. Ten kompleksowy proces stawia na równowagę pomiędzy edukacją, wychowaniem, aktywnością fizyczną i czasem wolnym.
Wszystkich zainteresowanych wsparciem prowadzonych przez przemyską Caritas dzieł, prosimy o zaangażowanie (PEKAO S. A. I O. Przemyśl 33 1240 2568 1111 0000 3629 7045).
Ks. dr Paweł Konieczny – Zastępca Dyrektora Caritas Archidiecezji Przemyskiej
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze