Reklama

Za parking w Przemyślu zapłacimy bez wychodzenia z samochodu

Kierowcy z Przemyśla czy okolic zdążyli już przywyknąć do faktu, że za parkowanie w wielu miejscach w mieście trzeba zapłacić, i to w dodatku wyłącznie gotówką. Jednak u wielu przyjezdnych możliwość dokonania płatności w parkometrach jedynie bilonem budzi niemałe zdziwienie. Tym bardziej, że w płatnych strefach parkowania w innych miastach opłacenie parkingu bezgotówkowo nie stanowi problemu. Samorząd zapowiada, że i w Przemyślu niedługo dostępna będzie taka opcja.

– Kiedy wiem, że będę musiał zaparkować w okolicach Rynku, staram się przygotować sobie wcześniej drobne. Jeśli tego nie zrobię, jest więcej niż pewne, że będę miał problem. Zanim dotrę do najbliższego bankomatu i rozmienię pieniądze, minie trochę czasu. Może się zdarzyć, że zanim wrócę, zostanę ukarany za brak biletu za szybą – to tylko jedna z relacji zmotoryzowanych mieszkańców, którzy narzekają na ograniczenia związane z brakiem możliwości płatności bezgotówkowych w płatnej strefie parkowania w mieście.

U turystów pojawiających się w mieście fakt ten budzi niemałe zaskoczenie, bo przyzwyczajeni są do tego, że w innych miastach płacić można na różne sposoby: gotówką, kartą płatniczą albo wygodną aplikacją w smartfonie, która pozwala na dopełnienie obowiązku bez wychodzenia z auta.

Z interpelacją w tej sprawie zwrócił się niedawno do prezydenta miasta, za pośrednictwem przewodniczącego rady miejskiej, radny Paweł Kaniecki (Koalicja Obywatelska). Jako prywatny przedsiębiorca działający w branży gastronomicznej z problemem styka się na co dzień, odbierając sygnały m.in. od[paywall] turystów.

Reklama

„Mieszkańcy miasta oraz turyści od dłuższego czasu zgłaszają do mnie fakt braku możliwości wnoszenia opłat z tytułu parkowania pojazdów w strefie płatnego parkowania na terenie miasta poprzez płatności bezgotówkowe.
Mając na uwadze wysokie koszty związane z wymianą zainstalowanych na terenie miasta parkometrów, proszę o odpowiedź na następujące pytania: czy Zarząd Dróg Miejskich w Przemyślu pracuje obecnie nad możliwością uruchomienia płatności mobilnych, dostępnych dla użytkowników telefonów komórkowych i w jakim czasie planowane jest wprowadzenie zmian w sposobie poboru opłat w formie bezgotówkowej?” – brzmi treść złożonego przez radnego zapytania.

Radni pochylą się nad projektem

Z udzielonej przez prezydenta miasta W. Bakuna odpowiedzi wynika, że prace nad wdrożeniem płatności mobilnych zostały już zakończone.

System ma być wdrożony po zatwierdzeniu przez Radę Miejską w Przemyślu stosownej uchwały w tej sprawie, dotyczącej ustalenia stref płatnego parkowania na drogach publicznych miasta Przemyśla, jak i ustalenia wysokości stawek opłaty za parkowanie pojazdów samochodowych w strefach płatnego parkowania oraz sposobu pobierania tej opłaty.

Reklama

„Procedura wywołania uchwały pod obrady rady została wszczęta” – czytamy w odpowiedzi.

Kwestię bezgotówkowych płatności  precyzuje Witold Wołczyk z Wydziału Promocji i Kultury Urzędu Miejskiego w Przemyślu.

– Projekt uchwały w sprawie płatności mobilnych w płatnej strefie parkowania został już złożony. Radni pochylą się nad nim na najbliższej sesji. Cała operacja uruchomienia płatności mobilnych, z poziomu telefonu, nie będzie wymagała wymiany parkometrów.
W tej chwili trudno natomiast mówić o kosztach uruchomienia takiej usługi. Wszystko będzie zależało od złożonych ofert. Chcielibyśmy, żeby nowa forma wnoszenia opłat za parkowanie  funkcjonowała już na wakacjach – wyjaśnia.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama