Kierowcy z Przemyśla czy okolic zdążyli już przywyknąć do faktu, że za parkowanie w wielu miejscach w mieście trzeba zapłacić, i to w dodatku wyłącznie gotówką. Jednak u wielu przyjezdnych możliwość dokonania płatności w parkometrach jedynie bilonem budzi niemałe zdziwienie. Tym bardziej, że w płatnych strefach parkowania w innych miastach opłacenie parkingu bezgotówkowo nie stanowi problemu. Samorząd zapowiada, że i w Przemyślu niedługo dostępna będzie taka opcja.
– Kiedy wiem, że będę musiał zaparkować w okolicach Rynku, staram się przygotować sobie wcześniej drobne. Jeśli tego nie zrobię, jest więcej niż pewne, że będę miał problem. Zanim dotrę do najbliższego bankomatu i rozmienię pieniądze, minie trochę czasu. Może się zdarzyć, że zanim wrócę, zostanę ukarany za brak biletu za szybą – to tylko jedna z relacji zmotoryzowanych mieszkańców, którzy narzekają na ograniczenia związane z brakiem możliwości płatności bezgotówkowych w płatnej strefie parkowania w mieście.
U turystów pojawiających się w mieście fakt ten budzi niemałe zaskoczenie, bo przyzwyczajeni są do tego, że w innych miastach płacić można na różne sposoby: gotówką, kartą płatniczą albo wygodną aplikacją w smartfonie, która pozwala na dopełnienie obowiązku bez wychodzenia z auta.
Z interpelacją w tej sprawie zwrócił się niedawno do prezydenta miasta, za pośrednictwem przewodniczącego rady miejskiej, radny Paweł Kaniecki (Koalicja Obywatelska). Jako prywatny przedsiębiorca działający w branży gastronomicznej z problemem styka się na co dzień, odbierając sygnały m.in. od[paywall] turystów.
„Mieszkańcy miasta oraz turyści od dłuższego czasu zgłaszają do mnie fakt braku możliwości wnoszenia opłat z tytułu parkowania pojazdów w strefie płatnego parkowania na terenie miasta poprzez płatności bezgotówkowe.
Mając na uwadze wysokie koszty związane z wymianą zainstalowanych na terenie miasta parkometrów, proszę o odpowiedź na następujące pytania: czy Zarząd Dróg Miejskich w Przemyślu pracuje obecnie nad możliwością uruchomienia płatności mobilnych, dostępnych dla użytkowników telefonów komórkowych i w jakim czasie planowane jest wprowadzenie zmian w sposobie poboru opłat w formie bezgotówkowej?” – brzmi treść złożonego przez radnego zapytania.
Z udzielonej przez prezydenta miasta W. Bakuna odpowiedzi wynika, że prace nad wdrożeniem płatności mobilnych zostały już zakończone.
System ma być wdrożony po zatwierdzeniu przez Radę Miejską w Przemyślu stosownej uchwały w tej sprawie, dotyczącej ustalenia stref płatnego parkowania na drogach publicznych miasta Przemyśla, jak i ustalenia wysokości stawek opłaty za parkowanie pojazdów samochodowych w strefach płatnego parkowania oraz sposobu pobierania tej opłaty.
„Procedura wywołania uchwały pod obrady rady została wszczęta” – czytamy w odpowiedzi.
Kwestię bezgotówkowych płatności precyzuje Witold Wołczyk z Wydziału Promocji i Kultury Urzędu Miejskiego w Przemyślu.
– Projekt uchwały w sprawie płatności mobilnych w płatnej strefie parkowania został już złożony. Radni pochylą się nad nim na najbliższej sesji. Cała operacja uruchomienia płatności mobilnych, z poziomu telefonu, nie będzie wymagała wymiany parkometrów.
W tej chwili trudno natomiast mówić o kosztach uruchomienia takiej usługi. Wszystko będzie zależało od złożonych ofert. Chcielibyśmy, żeby nowa forma wnoszenia opłat za parkowanie funkcjonowała już na wakacjach – wyjaśnia.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze