Dzięki przeprowadzonym pracom konserwatorskim i rekonstrukcyjnym zabytkowa, XIX-wieczna studnia, stanowiąca do dziś charakterystyczny element krajobrazu miasta, ponownie zdobi plac Księdza Piotra Skargi. Obiekt został uszkodzony w sierpniu ubiegłego roku. Z impetem wjechał w niego samochodem jeden z mieszkańców.
Sprawcą uszkodzenia miejskiego zabytku okazał się mieszkający w Jarosławiu 62-letni kierowca volkswagena. Straty oszacowano wówczas na 10 tys. zł.
Całkowitemu zniszczeniu uległa drewniana obudowa oraz sama pompa, która powstała w zakładach Wilhelma Knausta w Wiedniu, w czwartym ćwierćwieczu XIX wieku. Mężczyzna odpowiedzialny za zdarzenie usłyszał zarzuty i przyznał się do zarzucanego mu czynu.
Policja zrobiła w tej sprawie swoje, ale pozostał problem naprawy miejskiej atrakcji. Zadania podjął się[paywall] Dominik Rola, który wykonał zlecone prace kosnerwatorsko-rekonstrukcyjne.
Wszystkie prowadzone były pod nadzorem miejskiej komisji, w której skład weszli: dyrektor wydziału gospodarki nieruchomościami, mieniem komunalnym i ochrony środowiska Grażyna Strzelec, inspektor tegoż wydziału Artur Zwolski oraz pracownik wspomnianej komórki Ewelina Wojdyło.
A pracy było naprawdę sporo, bo w wyniku silnego uderzenia przez pojazd drewniano-metalowa obudowa studni została całkowicie zniszczona: deski wypełniające ściany obudowy i zadaszenie zostały połamane, metalowe kątniki na krawędziach obudowy pogięte, a wkręty i śruby mocujące wyrwane.
Dodatkowo żeliwne ramię studni w postaci kranu zostało wyrwane z korpusu, wylewka – odspojona, a sam korpus oderwany od podstawy przymocowanej do podłoża. Uszkodzeniu uległ też masywny, żeliwny stelaż mechanizmu. Został rozerwany i rozłamany, a jego elementy uległy pogięciu, odspojeniu, popękaniu i przemieszczeniu wskutek silnego uderzenia, natomiast złącza cięgieł naruszone.
Rzecznik prasowy Biura Burmistrza Miasta Iga Kmiecik zaznacza też, że zarówno korpus samej pompy, jak i elementy mechanizmu pokryte były nawarstwieniami powłok farb olejnych, zniekształcających detal formy, między innymi liternictwo.
– Program prac konserwatorsko-restauratorskich obejmował w pierwszej kolejności demontaż części pompy, elementów mechanizmu i części obudowy. Oczyszczono powierzchnie elementów studni z nawarstwień powłok lakierniczych i korozji, usunięto zanieczyszczenia z powierzchni łączonych. Żeliwo zespawano i zrekonstruowano brakujący element korpusu. Powierzchnie żelazne odrdzewiono i odtłuszczono, a następnie zabezpieczono antykorozyjnie. Fragmenty drewnianej obudowy zdemontowano, usunięto też uszkodzone kątniki. Zrekonstruowane elementy zabezpieczono przez czynnikami atmosferycznymi i biologicznymi i wzmocniono kątnikami pokrytymi impregnatem. W następnej kolejności części żeliwne zamontowano w miejscu przeznaczenia i pokryto odpowiednio dobraną farbą. Ostatni etap prac polegał na montażu drewnianej obudowy nad mechanizmem pompy – wylicza poszczególne etapy przeprowadzonych prac.
Warto dodać, że zabytkowa, miejska studnia to przykład historycznej infrastruktury technicznej Jarosławia. Jest to pompa kołowa, ręcznie napędzana. Teraz znów cieszy oko mieszkańców i przypomina o pięknej historii Jarosławia.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze