Reklama

Zabytkowa studnia znów zdobi plac Księdza Piotra Skargi [ZDJĘCIA]

Dzięki przeprowadzonym pracom konserwatorskim i rekonstrukcyjnym zabytkowa, XIX-wieczna studnia, stanowiąca do dziś charakterystyczny element krajobrazu miasta, ponownie zdobi plac Księdza Piotra Skargi. Obiekt został uszkodzony w sierpniu ubiegłego roku. Z impetem wjechał w niego samochodem jeden z mieszkańców.

Sprawcą uszkodzenia miejskiego zabytku okazał się mieszkający w Jarosławiu 62-letni kierowca volkswagena. Straty oszacowano wówczas na 10 tys. zł.

Całkowitemu zniszczeniu uległa drewniana obudowa oraz sama pompa, która powstała w zakładach Wilhelma Knausta w Wiedniu, w czwartym ćwierćwieczu XIX wieku. Mężczyzna odpowiedzialny za zdarzenie usłyszał zarzuty i przyznał się do zarzucanego mu czynu.

Policja zrobiła w tej sprawie swoje, ale pozostał problem naprawy miejskiej atrakcji. Zadania podjął się[paywall] Dominik Rola, który wykonał zlecone prace kosnerwatorsko-rekonstrukcyjne.

Wszystkie prowadzone były pod nadzorem miejskiej komisji, w której skład weszli: dyrektor wydziału gospodarki nieruchomościami, mieniem komunalnym i ochrony środowiska Grażyna Strzelec, inspektor tegoż wydziału Artur Zwolski oraz pracownik wspomnianej komórki Ewelina Wojdyło.

A pracy było naprawdę sporo, bo w wyniku silnego uderzenia przez pojazd drewniano-metalowa obudowa studni została całkowicie zniszczona: deski wypełniające ściany obudowy i zadaszenie zostały połamane, metalowe kątniki na krawędziach obudowy pogięte, a wkręty i śruby mocujące wyrwane.

Dodatkowo żeliwne ramię studni w postaci kranu zostało wyrwane z korpusu, wylewka – odspojona, a sam korpus oderwany od podstawy przymocowanej do podłoża. Uszkodzeniu uległ też masywny, żeliwny stelaż mechanizmu. Został rozerwany i rozłamany, a jego elementy uległy pogięciu, odspojeniu, popękaniu i przemieszczeniu wskutek silnego uderzenia, natomiast złącza cięgieł naruszone.

Reklama

Praca przyniosła efekty

Rzecznik prasowy Biura Burmistrza Miasta Iga Kmiecik zaznacza też, że zarówno korpus samej pompy, jak i elementy mechanizmu pokryte były nawarstwieniami powłok farb olejnych, zniekształcających detal formy, między innymi liternictwo.

– Program prac konserwatorsko-restauratorskich obejmował w pierwszej kolejności demontaż części pompy, elementów mechanizmu i części obudowy. Oczyszczono powierzchnie elementów studni z nawarstwień powłok lakierniczych i korozji, usunięto zanieczyszczenia z powierzchni łączonych. Żeliwo zespawano i zrekonstruowano brakujący element korpusu. Powierzchnie żelazne odrdzewiono i odtłuszczono, a następnie zabezpieczono antykorozyjnie. Fragmenty drewnianej obudowy zdemontowano, usunięto też uszkodzone kątniki. Zrekonstruowane elementy zabezpieczono przez czynnikami atmosferycznymi i biologicznymi i wzmocniono kątnikami pokrytymi impregnatem. W następnej kolejności części żeliwne zamontowano w miejscu przeznaczenia i pokryto odpowiednio dobraną farbą. Ostatni etap prac polegał na montażu drewnianej obudowy nad mechanizmem pompy – wylicza poszczególne etapy przeprowadzonych prac.

Warto dodać, że zabytkowa, miejska studnia to przykład historycznej infrastruktury technicznej Jarosławia. Jest to pompa kołowa, ręcznie napędzana. Teraz znów cieszy oko mieszkańców i przypomina o pięknej historii Jarosławia.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama