Reklama

Zabytkowy krzyż zdewastowany

03/03/2015 19:40

Duży kamienny krzyż niedaleko Radruża został kompletnie zniszczony. Nieznani sprawcy zwalili go z podstawy i rozbili na drobne kawałki. Zabytek liczy ponad 100 lat, a dokładnie 5 miesięcy temu, dzięki pracy społeczników, przeszedł kompletną renowację. – To barbarzyństwo – komentują mieszkańcy.

– W niedzielę rano jechałem do Radruża, żeby poszukać jakichś ciekawostek do fotografowania. Nagle spostrzegłem, że niedawno postawiony krzyż przy Pasiecie leży rozbity – relacjonuje Grzegorz Ciećka z Horyńca.


fot.archiwum
Dokładnie 5 miesięcy temu, dzięki zaangażowaniu społeczników, krzyż odzyskał swoją świetność i stanął na pierwotnym miejscu.

To barbarzyństwo

– Nie wiemy, czym się kierowali sprawcy, trudno komentować motywy. Szkoda, że ktoś bezmyślnie niszczy takie rzeczy, które są dla naszego terenu charakterystyczne i uatrakcyjniają otoczenie – mówi Krzysztof Woźny. – O takie zabytki trzeba dbać i pamiętać o ich wartości – mówi z kolei prezes Stowarzyszenia Folkowisko z Gorajca Maciej Piotrowski. – Każdy z tych krzyży jest wartościowym elementem dla tego regionu i ma duże znaczenie dla dziedzictwa kulturowego oraz rozwoju turystyki – dodaje.
Wandalizm zbulwersował nie tylko animatorów kultury. Mieszkańcy komentują, że takie zachowanie to nawet nie głupota, ale wręcz barbarzyństwo. Zauważają, że dzisiaj przydrożne krzyże to często obiekty historyczne, a przed laty były otaczane największą czcią.
Sprawą zajmuje się policja. – Obecnie prowadzimy postępowanie pod kątem wybryku chuligańskiego. Raczej nie wchodzi w grę podłoże religijne – mówi oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Lubaczowie asp. Marian Sochań.
Grupa Eksploratorów Roztocza Południowego zapewnia, że krzyż zostanie odtworzony.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    aangell_18_518 2015-03-04 12:04:17

    Na bank to dzieciaki, bo którz by inny?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    oli - niezalogowany 2015-03-08 12:25:26

     kto sie upomni?   https://www.youtube.com/watch?v=_s-_vT4_SRo

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    n - niezalogowany 2015-03-21 16:46:05

    oczywiście http://www.youtube.com/watch?v=rhHAUiFLeWg&feature=youtube_gdata

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama