Reklama

Zacnych patronów już mieli. Teraz przyszła pora na sztandar

Wyjątkowa uroczystość miała miejsce kilkanaście dni temu w Szkole Podstawowej im. Stanisława i Janka Bytnarów w Ostrowie, w gminie Gać. Placówka wzbogaciła się o symbolizujący jej historię, tradycję i wartości sztandar, który od tego momentu będzie towarzyszył szkolnej młodzieży podczas wszystkich większych uroczystości.

W uroczystościach nadania ostrowieckiej szkole sztandaru wzięła udział cała szkolna społeczność oraz zaproszeni goście, wśród których nie zabrakło[paywall] przedstawicieli lokalnego samorządu, sympatyzujących z placówką szkół, duchowieństwa, harcerzy, strażaków ochotników, a przede wszystkim rodziny patronujących szkole Stanisława i Janka Bytnarów – ojca i syna, których określić można herosami swoich czasów.

Stając niegdyś w obronie kraju, wybrali niebezpieczeństwo i ryzyko. Sztandar, na który szkolna społeczność od kilku miesięcy zbierała fundusze, jest – oprócz zacnych patronów szkoły – dopełnieniem propagowanych przez nią wśród młodzieży wartości. Poświęcenia go dokonał bp Stanisław Jamrozek, który odprawił również w kościele parafialnym uroczystą mszę św., będącą wstępem do późniejszych, oficjalnych uroczystości. Odbyła się ona z towarzyszeniem Orkiestry OSP w Gaci.


fot.ze zbiorów szkoły
Od tej pory poczet sztandarowy godnie i z dumą będzie reprezentował szkołę w czasie uroczystości szkolnych i lokalnych.

Reklama

Podczas dalszej części obchodów na terenie szkoły dyrektor placówki Grażyna Balawender, po wprowadzeniu sztandaru przez poczet rodziców, podziękowała za cenny dar i przypomniała zasługi patronów: urodzonego w Ostrowie harcerza, legionisty i nauczyciela Stanisława „Mściwoja” Bytnara oraz jego syna Janka „Rudego” Bytnara – harcerza Szarych Szeregów. Była też okazja do prezentacji sztandaru, której dokonały uczennice SP w Ostrowie oraz złożenia uroczystego ślubowania przez całą szkolną społeczność.

Wydarzenie dopełniły część artystyczna w wykonaniu harcerzy, zuchów i pozostałych  uczniów szkoły, która przypomniała bohaterstwo i determinację Stanisława i Janka Bytnarów oraz wystawa pod hasłem Droga do niepodległości, zorganizowana przez harcmistrz Agnieszkę Bernacką. Na uczestników święta czekał też smaczny poczęstunek, a na najmłodszych atrakcje, które przygotowali harcerze z 12 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej Wataha im. Inki z Handzlówki.

Reklama


fot.ze zbiorów szkoły


fot.ze zbiorów szkoły
ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości