Wyjątkowa uroczystość miała miejsce kilkanaście dni temu w Szkole Podstawowej im. Stanisława i Janka Bytnarów w Ostrowie, w gminie Gać. Placówka wzbogaciła się o symbolizujący jej historię, tradycję i wartości sztandar, który od tego momentu będzie towarzyszył szkolnej młodzieży podczas wszystkich większych uroczystości.
W uroczystościach nadania ostrowieckiej szkole sztandaru wzięła udział cała szkolna społeczność oraz zaproszeni goście, wśród których nie zabrakło[paywall] przedstawicieli lokalnego samorządu, sympatyzujących z placówką szkół, duchowieństwa, harcerzy, strażaków ochotników, a przede wszystkim rodziny patronujących szkole Stanisława i Janka Bytnarów – ojca i syna, których określić można herosami swoich czasów.
Stając niegdyś w obronie kraju, wybrali niebezpieczeństwo i ryzyko. Sztandar, na który szkolna społeczność od kilku miesięcy zbierała fundusze, jest – oprócz zacnych patronów szkoły – dopełnieniem propagowanych przez nią wśród młodzieży wartości. Poświęcenia go dokonał bp Stanisław Jamrozek, który odprawił również w kościele parafialnym uroczystą mszę św., będącą wstępem do późniejszych, oficjalnych uroczystości. Odbyła się ona z towarzyszeniem Orkiestry OSP w Gaci.

fot.ze zbiorów szkoły
Od tej pory poczet sztandarowy godnie i z dumą będzie reprezentował szkołę w czasie uroczystości szkolnych i lokalnych.
Podczas dalszej części obchodów na terenie szkoły dyrektor placówki Grażyna Balawender, po wprowadzeniu sztandaru przez poczet rodziców, podziękowała za cenny dar i przypomniała zasługi patronów: urodzonego w Ostrowie harcerza, legionisty i nauczyciela Stanisława „Mściwoja” Bytnara oraz jego syna Janka „Rudego” Bytnara – harcerza Szarych Szeregów. Była też okazja do prezentacji sztandaru, której dokonały uczennice SP w Ostrowie oraz złożenia uroczystego ślubowania przez całą szkolną społeczność.
Wydarzenie dopełniły część artystyczna w wykonaniu harcerzy, zuchów i pozostałych uczniów szkoły, która przypomniała bohaterstwo i determinację Stanisława i Janka Bytnarów oraz wystawa pod hasłem Droga do niepodległości, zorganizowana przez harcmistrz Agnieszkę Bernacką. Na uczestników święta czekał też smaczny poczęstunek, a na najmłodszych atrakcje, które przygotowali harcerze z 12 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej Wataha im. Inki z Handzlówki.


Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze