Reklama

Żacy PWSTE zainaugurowali rok akademicki [ZDJĘCIA]

18/10/2019 11:12

W ubiegły piątek (11 października) oficjalnie zainicjowano nowy rok akademicki w jarosławskiej Państwowej Wyższej Szkole Techniczno-Ekonomicznej. Była to okazja do zaprezentowania dotychczasowego dorobku uczelni, ale i wyznaczenia jej celów na przyszłość.

Tradycyjnie już rok akademicki rozpoczęli żacy mszą świętą odprawioną w Centrum Kultury Akademickiej. W auli obiektu odbyła się też zasadnicza część inauguracji. – Naszą chlubą jest to, że mimo niżu demograficznego, studia rozpoczyna dziś 1200 studentów – mówił na wstępie swego przemówienia rektor uczelni, prof. dr hab. Krzysztof Rejman. – Witamy na uczelni, która została przez was świadomie wybrana, uczelni, która na pewno was nie zawiedzie i[paywall] da wam solidną podstawę do dalszej edukacji i interesującego życia zawodowego – kontynuował. W dalszej części swego wystąpienia przypominał ubiegłoroczne sukcesy PWSTE, zapowiadał też kolejne przedsięwzięcia, m.in. nawiązanie współpracy z Politechniką Rzeszowską czy plany stworzenia Centrum Popularyzacji Nauki.

Znamienici goście

W związku z gorącym przedwyborczym okresem aula CKA zapełniła się znakomitościami nie tylko ze świata nauki. Oprócz wykładowców akademickich PWSTE, delegatów zaprzyjaźnionych uczelni na sali znaleźli się także politycy, parlamentarzyści i samorządowcy. – Żyjcie w sposób maksymalny, bo kiedy, jeśli nie teraz? Ale żyjcie tak, żeby zachować swój kręgosłup moralny i wartości, w duchu których zostaliście wychowani i które określają tożsamość naszego narodu. Określają nas jako Polaków i określają nas jako ludzi – zwracała się do studentów minister Anna Schmidt-Rodziewicz. Równie płomienne przesłanie pozostawił poseł Marek Rząsa. – Życzę studentom, abyście tutaj, w tych murach, głosili zawsze prawdę, byli wolni. Żebyście nigdy nie musieli doczekać czasów, które były przypisane mojemu pokoleniu, gdy ktoś za mnie chciał decydować, jak mam żyć, jak mam się ubierać, a nawet jakiej muzyki mam słuchać – głosił swego rodzaju przestrogę. – Dobrze, że uczelnia wpisuje się w lokalne środowisko, bo to ono potrzebuje najbardziej wykształconych fachowców – mówił z kolei bardzo pragmatycznie poseł Mieczysław Kasprzak.

Reklama

Gaudemus igitur i immatrykulacja

Oprawę muzyczną ceremoni otwarcia roku akademickiego 2019-2020 zapewnił Chór Akademicki „Appasionato” pod kierownictwem Lucyny Kozioł. Nie zabrakło też nieodzownego elementu inauguracji: aktu przyjęcia pierwszoroczniaków w grono studentów, czyli immatrykulacji. Oprócz niej na uroczystość złożyło się wręczenie odznaczeń i podziękowań zasłużonym pracownikom uczelni oraz wyróżniającym się studentom. Całość zwieńczył wykład pt. Współczesna polszczyzna – rewolucyjne zmiany prof. dra hab. Kazimierza Ożóga.


pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama