Czwartek, 4 kwietnia br., z pewnością zapisze się złotymi zgłoskami w historii Trójczyc. To właśnie tego dnia Gminna Biblioteka Publiczna w Orłach otworzyła tam nową siedzibę filii bibliotecznej.
W trakcie uroczystości przedstawiono krótką historię biblioteki w Trójczycach oraz wyświetlono prezentację obrazującą każdy etap zmian tego miejsca. Koncepcja zagospodarowania pomieszczeń na potrzeby instytucji kultury narodziła się końcem ubiegłego roku, a inicjatywę na każdym etapie wspierał włodarz gminy Orły Bogusław Słabicki oraz sekretarz Jan Janusz. Dzięki pomocy pracowników gospodarczych urzędu, udało się sprawnie i solidnie wyremontować i zagospodarować przyjazne, a także nowoczesne miejsce dla czytelników. Uroczystego poświęcenia pomieszczeń dokonał proboszcz Wacławic ks. Andrzej Stopyra. Po oficjalnych uroczystościach zaproszono na poczęstunek. Znalazł się też czas na rozmowy i wspomnienia związane z tym miejscem.

Symboliczną wstęgę przecięli: wójt gminy Orły Bogusław Słabicki, przewodnicząca rady gminy Małgorzata Hawro, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Orłach Agata Nowak oraz przedstawiciele czytelników.
Aktualnie Filia biblioteczna w Trójczycach dysponuje księgozbiorem 4260 woluminów o wartości prawie 57 tys. zł. Obejmuje głównie beletrystykę polską i zagraniczną. Zainteresowani znajdą tu również szeroki wachlarz propozycji dla dzieci i młodzieży, literaturę faktu, historię świata i regionu, poradniki, biografie oraz ciekawe publikacje IPN-u. – Od 3 lat realizujemy też program książka na telefon, zaopatrujemy się w książki z dużymi literami ułatwiające propagowanie czytelnictwa wśród seniorów, a z myślą o najmłodszych organizujemy akcję „Mała Książka – Wielki Człowiek” – mówią pracownicy GBP w Orłach. Zapewniają, że również w filii w Trójczycach każdy znajdzie coś dla siebie.
Historia filii bibliotecznej w Trójczycach rozpoczyna się wraz z początkiem 1961 roku, kiedy to został umieszczony pierwszy wpis w księdze inwentarzowej – nakreśla rys historyczny Gminna Biblioteka w Orłach. – Pierwsza siedziba filii była w domu ludowym w Wacławicach, a opiekowała się nią Zofia Nykiel. W latach 60., w filii bibliotecznej w Trójczycach pracowali : Leontyna Lula, Julia Dubanik, Barbara Walczak, Stanisław Wielgosz, Krystyna Fic i Jan Kołodziejczyk. Lata 70. to przeniesienie biblioteki do piwnic Domu Ludowego w Trójczycach, gdzie swoją pierwszą pracę rozpoczęła Krystyna Pruchnicka, która pracowała w tej filii ponad 40 lat. W 2019 pracę rozpoczęła tam Magdalena Pilch. W 2022 roku, na skutek zalania piwnic, biblioteka została tymczasowo przeniesiona do tzw. Małej Sali w Domu Ludowym, gdzie od 2022 roku pracuje Elżbieta Radochońska-Pelc. W pierwszym roku funkcjonowania biblioteki zakupiono 972 książki. Pierwszej informacji z księgozbiorów udzielono uczennicy szkoły średniej Marii Gończ 2 marca 1971 roku. Dotyczyła ona życiorysu Karola Szymanowskiego.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze