Reklama

Zaczytane Trójczyce [ZDJĘCIA]

Czwartek, 4 kwietnia br., z pewnością zapisze się złotymi zgłoskami w historii Trójczyc. To właśnie tego dnia Gminna Biblioteka Publiczna w Orłach otworzyła tam nową siedzibę filii bibliotecznej.

W trakcie uroczystości przedstawiono krótką historię biblioteki w Trójczycach oraz wyświetlono prezentację obrazującą każdy etap zmian tego miejsca. Koncepcja zagospodarowania pomieszczeń na potrzeby instytucji kultury narodziła się końcem ubiegłego roku, a inicjatywę na każdym etapie wspierał włodarz gminy Orły Bogusław Słabicki oraz sekretarz Jan Janusz. Dzięki pomocy pracowników gospodarczych urzędu, udało się sprawnie i solidnie wyremontować i zagospodarować przyjazne, a także nowoczesne miejsce dla czytelników.  Uroczystego  poświęcenia pomieszczeń dokonał  proboszcz Wacławic ks. Andrzej Stopyra. Po oficjalnych uroczystościach zaproszono na poczęstunek. Znalazł się też czas na rozmowy i wspomnienia związane z tym miejscem.

Reklama

Symboliczną wstęgę  przecięli: wójt gminy Orły Bogusław Słabicki, przewodnicząca rady gminy Małgorzata Hawro, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Orłach Agata Nowak oraz przedstawiciele czytelników.

Jakie pozycje czekają na czytelników?

Aktualnie Filia biblioteczna w Trójczycach dysponuje księgozbiorem 4260 woluminów o wartości prawie 57 tys. zł. Obejmuje głównie beletrystykę polską i zagraniczną. Zainteresowani znajdą tu również szeroki wachlarz propozycji dla dzieci i młodzieży, literaturę faktu, historię świata i regionu, poradniki, biografie oraz ciekawe publikacje IPN-u.  – Od 3 lat realizujemy też program książka na telefon, zaopatrujemy się w książki z dużymi literami ułatwiające propagowanie czytelnictwa wśród seniorów, a z myślą o najmłodszych organizujemy akcję „Mała Książka – Wielki Człowiek” – mówią pracownicy GBP w Orłach. Zapewniają, że również w filii w Trójczycach każdy znajdzie coś dla siebie.

Historia filii  bibliotecznej w Trójczycach rozpoczyna się wraz z  początkiem 1961 roku, kiedy to został umieszczony pierwszy wpis w księdze inwentarzowej – nakreśla rys historyczny Gminna Biblioteka w Orłach. – Pierwsza siedziba filii była w domu ludowym w Wacławicach, a opiekowała się nią Zofia Nykiel. W latach 60., w filii bibliotecznej w Trójczycach pracowali : Leontyna Lula, Julia Dubanik, Barbara Walczak, Stanisław Wielgosz, Krystyna Fic i Jan Kołodziejczyk. Lata 70. to przeniesienie biblioteki do piwnic Domu Ludowego w Trójczycach, gdzie swoją pierwszą pracę rozpoczęła Krystyna  Pruchnicka, która pracowała w tej filii  ponad 40 lat. W 2019  pracę rozpoczęła tam Magdalena Pilch. W 2022 roku, na skutek zalania piwnic, biblioteka została tymczasowo przeniesiona do tzw. Małej Sali w Domu Ludowym, gdzie od 2022 roku pracuje Elżbieta Radochońska-Pelc. W pierwszym roku funkcjonowania biblioteki zakupiono 972 książki. Pierwszej informacji z księgozbiorów udzielono uczennicy szkoły średniej Marii Gończ 2 marca 1971 roku. Dotyczyła ona życiorysu Karola Szymanowskiego.

Reklama

 

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 21/04/2024 08:02
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama