Reklama

Zanurzyć się w Sanie

13/03/2017 11:00

Trochę przewrotny tytuł ma wystawa czynna od ubiegłego tygodnia w gmachu głównym Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej.

– Na wystawie prezentujemy malarstwo ze zbiorów naszego muzeum, przedstawiające widoki Przemyśla od siedemnastego do dwudziestego pierwszego wieku – mówi przygotowująca ją Katarzyna Winiarska[paywall].

Tytuł pochodzi od grafiki Jana Mudryka-Wiślickiego, a układ czy aranżacja obrazów nawiązuje do rzeki meandrującej przez miasto i odbiorcy będą meandrowali wśród prac, poznając historię miasta. Najstarszy obraz pochodzi z siedemnastowiecznego atlasu miast świata Civitates orbis terrarum, na kolejnych pochodzących z dziewiętnastego wieku widzimy, jak zmieniał się Przemyśl, pierwszy most kolejowy pochodzący z tysiąc osiemset sześćdziesiątego roku i pierwszy pociąg jadący do Lwowa. Na kolejnych obrazach widzimy inne widoki charakterystyczne dla Przemyśla, a więc katedrę z wieżą, były kościół jezuitów czy malownicze zaułki starego miasta. Są też detale architektoniczne, fragmenty starych murów. Na wystawie prezentujemy prace malarzy przemyskich, lwowskich oraz przyjezdnych, którzy zachwycili się architekturą i położeniem miasta. Spacer po Przemyślu kończą najmłodsze prace Wiesława Wodnickiego i Cezariusza Kotowicza, którzy malowali widoki z okien swoich pracowni.
JS
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama