Reklama

Zaśpiewali przy grobie Jana Pawła II. Ich kolejnym przystankiem będzie Betlejem

Istnieją od 6 lat. Połączyła ich pasja wspólnego śpiewania, którą rozwijają pod skrzydłami nauczyciela muzyki Piotra Szelążka. Chórzyści z Przemyśla rozsławiają miasto w różnych zakątkach kraju i świata. Ostatnio odbyli muzyczną podróż do Rzymu, a przed nimi... Betlejem.

Trzon Młodzieżowego Chóru Kameralnego „Vox Iuventum” z Przemyśla stanowią absolwenci Gimnazjum nr 5, wcześniej zaangażowani w działania chóru „Amantis Cantare”, skupiającego uczniów przemyskiej „Kantówki” i Szkoły Podstawowej nr 4. Wspierają ich uczniowie szkoły muzycznej i licealiści z I i II LO. Razem to około 30 rozśpiewanych osób w wieku od 14 do 19 lat. Muzycznym działaniom młodzieży, prowadzonej przez chórmistrza Piotra Szelążka, patronuje Przemyskie Centrum Kultury i Nauki „Zamek”. O sobie mówią „rodzina”. Łączy ich nie tylko muzyka, ale też zapał, konsekwencja i jednakowa wrażliwość. Realizując muzyczną pasję, występują dla przemyślan, ale swoje rodzinne miasto promują też w różnych zakątkach Polski, a także świata, m.in. we Francji, Niemczech, Luksemburgu. Niedawno, między 19 a 24 marca br., mieli okazję wystąpić w Rzymie[paywall].


fot.ze zbiorów własnych
Chórzyści z „Vox Iuventum” swoim śpiewem ubogacili uroczystą liturgię w Bazylice św. Piotra w Watykanie, odprawianą przez kard. Konrada Krajewskiego. Zaśpiewali przy grobie Ojca Świętego Jana Pawła II.

Reklama

Żeby zaśpiewać na mszy św. w bazylice, odprawianej przez kard. Konrada Krajewskiego, chórzyści musieli uzyskać specjalne pozwolenie. A że eucharystia transmitowana była przez Radio Watykańskie, można było ich usłyszeć na całym świecie. Wyprawa powiązana była ze zwiedzaniem Rzymu, gdzie przemyślanie spędzili 6 dni, pieszo pokonując około 60 km. Na trasie ich eskapady były liczne zabytki oraz Radio Watykańskie. W rozgłośni odwiedzili miejsce szczególne – studio nagrań, w którym Jan Paweł II zwracał się do wiernych na całym świecie.

Śpiewali na ulicach i w kościołach

Śpiew przemyskiej młodzieży można było usłyszeć w bardzo wielu miejscach w Rzymie. – W zasadzie nie śpiewaliśmy tylko w samolocie. A poza tym, wszędzie tam, gdzie to było możliwe. W hotelu, przemierzając ulice, w kościołach i bazylikach, na Schodach Hiszpańskich, gdzie dostaliśmy potężne brawa. Dopasowywaliśmy repertuar do miejsca, w którym akurat byliśmy. W zależności od niego była to albo muzyka liturgiczna, albo rozrywkowa. W dwóch polskich kościołach wystąpiliśmy dla Polaków mieszkających w Rzymie. Zaśpiewaliśmy też na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino. Po odśpiewaniu polskiego hymnu przy grobie generała Andersa i pieśni Gaude Mater Polonia emocje były tak duże, że wycisnęły łzy wzruszenia – przywołuje najważniejsze momenty pobytu w Rzymie P. Szelążek. – Właśnie tam od pracownicy muzeum, znajdującego się przy cmentarzu usłyszałem słowa „Dziękuję panu za tę młodzież”. To dla mnie najwspanialsze podziękowanie za pracę z chórem – podkreśla.

Reklama

Na podbój Betlejem

Przed nimi szansa na urzeczywistnienie kolejnego marzenia. W grudniu przyszłego lub kolejnego roku planują zaśpiewać Dzisiaj w Betlejem w... Betlejem – mieście narodzin Chrystusa. Jako redakcja życzymy zatem realizacji planów i wielu sukcesów.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Kamciola - niezalogowany 2019-04-21 00:57:27

    Najlepsi!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama