Reklama

Zawierzyli swoje małe ojczyzny Maryi [ZDJĘCIA]

Klęcząc przed obliczem Matki Bożej, obiecali z troską i zaangażowaniem pochylać się nad sprawami Małych Ojczyzn, którymi kierują, dbać o ich dobrobyt i wzajemną współpracę. W pierwszą niedzielę maja samorządowcy z województwa podkarpackiego, lubelskiego oraz z Ukrainy wzięli udział w 14. Pielgrzymce Samorządów Terytorialnych do Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Łaskawej Lwowskiej w Lubaczowie.

W lubaczowskiej konkatedrze, podczas uroczystości odpustowych ku czci Najświętszej Maryi Panny Łaskawej Lwowskiej, samorządowcy zawierzyli Matce Bożej swoje wspólnoty.

Spotkanie przed cudownym obrazem z wizerunkiem Matki Boskiej Łaskawej nawiązuje do roku 1656, kiedy stojąc przed nim, król Jan Kazimierz składał Śluby Lwowskie, zawierzając sprawy swoich małych ojczyzn.

Podczas wydarzenia nie zabrakło nawiązania do toczącej się wojny na terenie naszego wschodniego sąsiada. Mówił o niej w swoim wystąpieniu marszałek Władysław Ortyl.

Reklama

– Największą naszą troską i zmartwieniem jest tocząca się już od ponad roku brutalna wojna na Ukrainie, która niszczy kraj naszych sąsiadów, niesie śmierć i ogromne cierpienie. Atak putinowskiej Rosji rujnuje dobrostan tysięcy niewinnych ludzi, niweczy plany młodych pokoleń, burzy bezpieczne życie, a starszym odbiera spokój – podkreślił.

Podczas mszy św. w lubaczowskiej konkatedrze modlono się więc[paywall] nie tylko w intencji samorządowców i kierowanych przez nich samorządów, ale też o pokój na Ukrainie. Eucharystii przewodniczył abp Józef Michalik, biskup senior archidiecezji przemyskiej, który również nawiązał do sytuacji za naszą wschodnią granicą, zaznaczając, że jest to zagrożenie dla całego świata.

Reklama

– Potrzebna jest eksplozja miłości, która przewyższy i zniweczy eksplozję nienawiści ludzkiej – mówił do zgromadzonych. Zwracając się do samorządowców, życzył im, aby mogli godnie wypełniać swoją pracę i aby realizowali ją jako misję życiową, a nawet zadanie chrześcijańskiego sumienia.

Podczas uroczystości proboszcz parafii konkatedralnej, dziekan lubaczowski ks. Andrzej Stopyra odebrał też z rąk przedstawicieli Bractwa św. Stanisława odznaczenie dla Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.

Na finał w krótkim wystąpieniu obecny na wydarzeniu Paweł Bakunec – deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy, złożył w imieniu Ukraińców podziękowania dla wszystkich Polaków za okazaną pomoc i wsparcie.

Reklama


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama