W niedzielę, 31 stycznia, kiedy grała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, krążyłem z aparatem po mieście i fotografowałem wolontariuszy podczas kwesty. Czegoś mi jednak brakowało do kompletu. Rozglądałem się za Szwejkiem, który co roku, w mundurze oblepionym czerwonymi serduszkami, kwestował na rzecz Orkiestry. Jego barwna postać ożywiała zdjęcie. Wieczorem na Rynku podczas „światełka do nieba” dowiedziałem się, że przemyski Szwejk rano zmarł nagle w swoim mieszkaniu. Miał 79 lat.
Przez wiele lat Julian w bardzo nieregulaminowym mundurze CK Armii (czym podkreślał swój pacyfizm) wcielał się w bohatera Jarosława Haszka i był wszędzie, gdzie coś się działo. Na piknikach, festynach, festiwalach, na koncertach, spotkaniach z Mikołajem, kolejnych świętach Zamku Kazimierzowskiego i oczywiście obowiązkowo na corocznych Manewrach Szwejkowskich.
Będąc wieloletnim członkiem Przemyskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dobrego Wojaka Szwejka, pełnił w Twierdzy Przemyśl ważną i odpowiedzialną funkcję komendanta Bramy Fortecznej przy ulicy Sanockiej.
Kiedy oprowadzał wycieczki i z charakterystycznym przemyskim akcentem, w rubaszny sposób opowiadał dykteryjki o Twierdzy oraz koszarowe dowcipy, turyści za punkt honoru mieli zrobienie sobie zdjęcia ze Szwejkiem. A kiedy jeszcze dostawali od niego certyfikat zaświadczający, że jest się „idiotą z urzędu”, pewne było, że będą długo wspominać pobyt w Przemyślu.
Ze swoim dowcipem i szwejkową filozofią, którą po swojemu dostosowywał do dzisiejszych czasów, Julian na zawsze wpisał się w pejzaż miasta. Być może znajdzie się następca, bo Przemyśl nie może istnieć bez Szwejka, ale na pewno Julian pozostanie w pamięci wielu przemyślan i tysięcy tych, którzy odwiedzali miasto.

fot.Jacek Szwic
Julian Smuk na zawsze pozostanie w pamięci przemyślan.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Prawdziwy kolorowy PTAK w naszym smutnym pokutnymi jeszcze bardziej szarym miescie.
przemyśl upada wszystkie biznesy padły po 2015 roku ,teraz kaczyński przyjmuje nas do pracy tylko na etat tylko tam jest praca budżetówka górą spokojnie miło i ciepło po co wam ludziska kłopoty, jest super podkarpacie myśli najlepiej w polsce, tylko jak zabraknie etatu to się wszyscy nawzajem pozjadamy.Smacznego podkarpacie za wasze 80 i 90 procent w wyborach
Thanks for sharing this post and I really like it because people are not talking about certain topic that you wrote this time. Please continue to do such great work in the future.among us 2
chyba nie ten temat kolego polityka zryła ci beret...
Prawdziwy kolorowy PTAK w naszym smutnym pokutnymi jeszcze bardziej szarym miescie.
przemyśl upada wszystkie biznesy padły po 2015 roku ,teraz kaczyński przyjmuje nas do pracy tylko na etat tylko tam jest praca budżetówka górą spokojnie miło i ciepło po co wam ludziska kłopoty, jest super podkarpacie myśli najlepiej w polsce, tylko jak zabraknie etatu to się wszyscy nawzajem pozjadamy.Smacznego podkarpacie za wasze 80 i 90 procent w wyborach
Odpoczywaj w pokoju,kolega z siłowni.