– Wśród wymordowanych były dzieci, kobiety i osoby starsze. Zostali pozbawieni życia w brutalny, trudny do opisania sposób przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińską Powstańczą Armię – mówił Tadeusz Płachetko podczas uroczystości poświęconej 70. rocznicy tragicznych wydarzeń w Wiązownicy.
– Naszym moralnym obowiązkiem jest trwałe upamiętnienie tamtych krwawych wydarzeń, aby nigdy więcej do takich czynów nie doszło. Nie możemy się bać nazywania rzeczy po imieniu: to było ludobójstwo – mówił T. Płachetko, przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Tablicy wiszącej od jesieni 2013 roku na wiązownickim kościele.
fot.Roman Kijanka
W uroczystościach wzięli udział mieszkańcy Wiązownicy.
Uroczystości poświęcone krwawym wydarzeniom, które rozegrały się w Wiązownicy i pobliskich miejscowościach, odbyły się dokładnie 70 lat po nich. Rozpoczęła je msza św. pod przewodnictwem ks. prałata Władysława Prucnala, długoletniego proboszcza parafii w Wiązownicy, z udziałem duchowieństwa oraz przedstawicieli władz samorządowych, parlamentarzystów, służb mundurowych, organizacji i instytucji oraz mieszkańców. Homilię wygłosił ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Po eucharystii zebrano się pod tablicą, by uczcić Polaków, którzy zginęli na Wołyniu i we Wschodniej Małopolsce z rąk ukraińskich nacjonalistów. Pod tablicą złożono kwiaty i zapalono znicze, a ofiary tragedii przypomniano w apelu poległych, upamiętniając pomordowanych salwą honorową. Oprawę wojskową zapewnili żołnierze z 14. Dywizjonu Artylerii Samobieżnej.
Uroczystość przypominała tragiczne wydarzenia, które miały miejsce 17 kwietnia 1945 roku w Wiązownicy i okolicznych miejscowościach. Wtedy o świcie oddziały Mesnyki i sotnie ukraińskich nacjonalistów napadły na miejscowość. Życie straciło wówczas ponad stu mieszkańców. Ceremonia poświęcona była także wszystkim pomordowanym przez OUN UPA.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Golba przypomniał sobie o tragedii teraz przed wyborami a gdzie był przez poprzednie lata ???
czy jest jakieś opracowanie o tej tragedii
Golba, nie obrzydzaj ludziom oglądania transmisji z sesji Rady Miasta czy też Rady Powiatu!
.)
jak nazywał się dowódca sotni
Golba przypomniał sobie o tragedii teraz przed wyborami a gdzie był przez poprzednie lata ???