Reklama

Złoże Przemyśl jest największym złożem gazu w Polsce!

06/02/2018 11:27

Oddział Geologii i Eksploatacji PGNiG zakończył próby na odwiercie eksploatacyjnym Przemyśl–290 położonym w okolicy Ujkowic na północ od Przemyśla.

Wykonany na przełomie 2017 i 2018 r. odwiert o głębokości 2030 m jest już czwartym w tym rejonie, z którego uzyskano przypływy gazu w ilościach przemysłowych. Do końca roku PGNiG planuje wykonanie tam jeszcze trzech odwiertów, a wiercenie kolejnego rozpocznie się[paywall] jeszcze w lutym br. Prace wiertnicze prowadzi EXALO Drilling, spółka z grupy kapitałowej PGNiG. Odwiert Przemyśl-290 umożliwi wydobycie surowca z nowego horyzontu gazowego VIII w złożu Przemyśl. Choć jest ono eksploatowane już od kilkudziesięciu lat, PGNiG wciąż odkrywa w nim kolejne zasoby surowca. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu innowacyjnych metod badań i wierceń. 

– Zdjęcia sejsmiczne 3D zasadniczo zmieniły nasz pogląd na temat budowy geologicznej złoża – powiedział Piotr Woźniak, Prezes Zarządu PGNiG SA. – Na tej podstawie podjęliśmy decyzję o jego rewitalizacji, która pozwoli na eksploatację złoża przez kolejne dekady. Złoże Przemyśl jest największym złożem gazu w Polsce. Pozyskiwany z niego surowiec jest najwyższej jakości – zawartość metanu wynosi ok. 98-99%. Od początku eksploatacji ze złoża wydobyto ponad 64 mld Nm3 gazu – dodaje.

Obecnie PGNiG posiada w kraju 21 koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego oraz 25 koncesji łącznych (poszukiwanie, rozpoznawanie oraz wydobywanie). Spółka dysponuje również 213 koncesjami eksploatacyjnymi, z czego 151 to koncesje na wydobywanie gazu ziemnego, 14 – ropy naftowej a 48 – ropy i gazu. PGNiG ma również 9 koncesji na magazynowanie gazu ziemnego i 3 koncesje na składowanie odpadów.
red.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    A - niezalogowany 2018-02-06 16:39:56

    A LUDZIE DALEJ PALĄ W PIECACH CZYM POPADNIE

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    obserwator - niezalogowany 2018-02-06 17:57:25

    No i co z tego , Przemyśl w coraz większej ruinie , totalne zadupie. I czy się chwalicie?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    lesiu - niezalogowany 2018-02-06 19:08:49

    Inne powiaty w kraju mają korzyść z dużych zakładów czy elektrowni na swoim terenie ,a powiat przemyski co ma?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości