Oddział Geologii i Eksploatacji PGNiG zakończył próby na odwiercie eksploatacyjnym Przemyśl–290 położonym w okolicy Ujkowic na północ od Przemyśla.
Wykonany na przełomie 2017 i 2018 r. odwiert o głębokości 2030 m jest już czwartym w tym rejonie, z którego uzyskano przypływy gazu w ilościach przemysłowych. Do końca roku PGNiG planuje wykonanie tam jeszcze trzech odwiertów, a wiercenie kolejnego rozpocznie się[paywall] jeszcze w lutym br. Prace wiertnicze prowadzi EXALO Drilling, spółka z grupy kapitałowej PGNiG. Odwiert Przemyśl-290 umożliwi wydobycie surowca z nowego horyzontu gazowego VIII w złożu Przemyśl. Choć jest ono eksploatowane już od kilkudziesięciu lat, PGNiG wciąż odkrywa w nim kolejne zasoby surowca. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu innowacyjnych metod badań i wierceń.
– Zdjęcia sejsmiczne 3D zasadniczo zmieniły nasz pogląd na temat budowy geologicznej złoża – powiedział Piotr Woźniak, Prezes Zarządu PGNiG SA. – Na tej podstawie podjęliśmy decyzję o jego rewitalizacji, która pozwoli na eksploatację złoża przez kolejne dekady. Złoże Przemyśl jest największym złożem gazu w Polsce. Pozyskiwany z niego surowiec jest najwyższej jakości – zawartość metanu wynosi ok. 98-99%. Od początku eksploatacji ze złoża wydobyto ponad 64 mld Nm3 gazu – dodaje.
Obecnie PGNiG posiada w kraju 21 koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego oraz 25 koncesji łącznych (poszukiwanie, rozpoznawanie oraz wydobywanie). Spółka dysponuje również 213 koncesjami eksploatacyjnymi, z czego 151 to koncesje na wydobywanie gazu ziemnego, 14 – ropy naftowej a 48 – ropy i gazu. PGNiG ma również 9 koncesji na magazynowanie gazu ziemnego i 3 koncesje na składowanie odpadów.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.A LUDZIE DALEJ PALĄ W PIECACH CZYM POPADNIE
No i co z tego , Przemyśl w coraz większej ruinie , totalne zadupie. I czy się chwalicie?
Inne powiaty w kraju mają korzyść z dużych zakładów czy elektrowni na swoim terenie ,a powiat przemyski co ma?
Będą korzystać wszyscy tylko nie przemyślanie...
Jest duże prawdopodobieństwo ,że - zakładając ,że złoże jest rozległe , będą z Ukrainy podkradać .
PGNiG SA. jeżdżą ciężkimi samochodami zniszczyli drogę w Ujkowicach a (chyba) Prezes Zarządu PGNiG SA. Wójtowi Gminy Przemyśl zaproponował 20 tyś na poprawę drogi -śmieszne pieniądze w porównaniu do tego co zniszczyli (ale o tym się nie mówi i nie pisze)
Gmina otrzymuje 12 zł za każde 1000nm3 wydobytego gazu ziemnego na swoim terenie. Podatki gruntowe, podatek od budynków i budowli - 2% wartości początkowej rocznie. W ramach podatków jako firma w 70% państwowa również dywidendy pokrywa zapotrzebowanie na ratowanie górnictwa węglowego, opłaca Teatr Telewizji itp. W ubiegłym roku PGNiG wyremontowało ul. Pasteura (https://przemysl.pl/48274/zakonczony-zostal-remont-ulicy-ludwika-pasteura.html) Z podatków w tym rejonie może wpływać do kasy gminy nawet 1 mln zł rocznie.
https://przemysl.pl/48274/zakonczony-zostal-remont-ulicy-ludwika-pasteura.html
Do obserwatora- człowieku co ty piszesz za bzdury.Pracowałem w okolicach Przemyśla w ostatnich dwóch latach a poprzednio byłem trzydzieści lat temu.Zaszły bardzo wielkie zmiany.Sam Przemyśl i okolica pomimo ślicznego położenia wypiękniała.Jestem mile zaskoczony pobudowanymi nowymi domami i całą infrastrukturą.Na dzień dzisiejszy jest jednym z najpiękniejszych miast Polski.Pochodzę z Wielkopolski i pracowałem w niejednym zakątku Polski i Europy dlatego proponuję, bądź dumny z Przemyśla bo jest to perła Podkarpacia.Pozdrawiam.
Nie prawda. Nie wiesz nie pisz człowieku głupot. Dziekuje
A LUDZIE DALEJ PALĄ W PIECACH CZYM POPADNIE
No i co z tego , Przemyśl w coraz większej ruinie , totalne zadupie. I czy się chwalicie?
Inne powiaty w kraju mają korzyść z dużych zakładów czy elektrowni na swoim terenie ,a powiat przemyski co ma?