Reklama

Zmarł jeden z ostatnich żołnierzy 2. Korpusu Polskiego generała Andersa

W wieku 94 lat odszedł jeden z ostatnich żołnierzy 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa – major Jan Sokołowski. Zmarł w Wielkiej Brytanii, ale zgodnie z ostatnią wolą pochowany został w rodzinnym grobowcu na Cmentarzu Głównym w Przemyślu.

Uroczystości pogrzebowe z pełnym ceremoniałem wojskowym odbyły się 27 listopada br. Asystę honorową wystawił 5. Batalion Strzelców Podhalańskich w Przemyślu. Po okolicznych wystąpieniach, m.in. kapelana wojskowego ks. kpt. Grzegorza Bechty, dra Grzegorza Szopy z Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej oraz oddaniu salwy honorowej prochy bohatera wojennego zostały złożone w grobie. W ostatniej drodze mjra Sokołowskiego uczestniczył m.in. prezydent Przemyśla Robert Choma, a także mieszkańcy miasta, kombatanci, młodzież szkolna, przyjaciele rodziny[paywall].
Major Jan Sokołowski urodził się 13 lutego 1921 r. w Przemyślu, w rodzinie Stanisława i Zofii, z domu Miller. Jego ojciec podczas I wojny światowej służył w II Brygadzie Legionów, za co w 1933 r. otrzymał Krzyż Niepodległości. Jan był absolwentem Państwowego Koedukacyjnego Gimnazjum Kupieckiego. Wybuch II wojny światowej zastał go w trakcie powrotu z obozu sportowego. Jako członek Związku Strzeleckiego we wrześniu 1939 r. został zmobilizowany do oddziału w Nowym Mieście. W drugiej połowie września wraz z funkcjonariuszami policji ewakuował się przez Rudki, Żydaczów, Halicz i Przełęcz Wyżkowską na Węgry. Po półrocznym pobycie tam, w kwietniu 1940 r. przekroczył nielegalnie granicę z Jugosławią, skąd wyruszył w dalszą drogę do Grecji. Stamtąd przetransportowany do Syrii wstąpił do Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich.
W maju 1940 r. – po kapitulacji Francji – przeszedł wraz brygadą do Palestyny, skąd w drugiej  połowie sierpnia 1941 r. został przerzucony do północnej Afryki. Od listopada 1941 r. do kwietnia 1942 r. walczył w obronie Tobruku. W kwietniu 1942 r. jego jednostka została przeorganizowana w 3. Dywizję Strzelców Karpackich w 2. Korpusie Polskim. Jako kapral podchorąży został przydzielony do 3. Pułku Artylerii Przeciwpancernej. W maju 1944 r. wziął udział w walkach pod Monte Cassino, a potem w bitwie pod Anconą. Z końcem 1944 r. otrzymał awans na stopień podporucznika. W marcu 1945 r. brał udział w walkach nad rzeką Senio w północnych Włoszech, następnie w kwietniu w zdobyciu Bolonii. Po zakończeniu działań wojennych pozostał w Wielkiej Brytanii. W latach 60. i 70. XX w. był aktywnym członkiem polskich organizacji kombatanckich. Brał udział w obchodach rocznicowych obrony Tobruku i walk pod Monte Cassino.
Został odznaczony m.in. Krzyżem Walecznych, Medalem Wojska, Krzyżem pamiątkowym Monte Cassino, Krzyżem Czynu Bojowego Polskich Sil Zbrojnych na Zachodzie oraz brytyjskimi: Gwiazdą za wojnę 1939 – 1945, Gwiazdą Afryki, Gwiazdą za Francję i Niemcy, Medalem Obrony 1939 – 1945, Medalem za Wojnę 1939 – 1945.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama