Reklama

Zmarł Ryszard Niemiec. Artysta słowa pisanego

Człowiek-Instytucja. Artysta słowa pisanego. Profesor. Jeden z niewielu prawdziwych charyzmatycznych mistrzów pióra. Jego sportowe felietony porywały. Uczyły się na nich całe pokolenia dziennikarzy. Był dla nich niedościgłym wzorem. Ogrom wiedzy, nie tylko tej sportowej, imponował. W wieku 84 lat zmarł Ryszard Niemiec, rodzinnie bardzo związany z Przemyślem.

Ryszard Niemiec urodził się 27 stycznia 1939 r. w Bażanówce. Był absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu i Uniwersytetu Jagiellońskiego (1964 r. – Wydział Filozoficzno-Historyczny, 1974 r. – Wydział Filologii Polskiej).

Kochał sport, któremu oddał większość życia. Zwłaszcza koszykówkę. Zawodnicza karierę w tej dyscyplinie rozpoczął w Polonii Przemyśl, a kontynuował ją w: Cracovii (w 1959 r. wywalczył z nią awans do ekstraklasy), Sparcie Kraków i Resovii Rzeszów, z którą najpierw, w 1971 r. awansował do ekstraklasy, a potem, w 1973 r., wywalczył tytuł wicemistrza Polski.

Reklama

 

Był znakomitym dziennikarzem, mając ogromny wpływ na rozwój nie tylko krakowskiego, ale ogólnopolskiego dziennikarstwa. Redaktor naczelny krakowskich tytułów: Dziennika Polskiego (1981 – 1983), Tempa (1983 – 1994) i Gazety Krakowskiej (1994 –2004). Autor pięciu książek. Ostatnia – „Na barykadach wojen futbolowych”, ukazała się w 2010 r.

 

Był bardzo aktywnym, cenionym działaczem sportowym, m.in. prezes Rzeszowskiego Okręgowego Związku Koszykówki (1974 – 1979), Krakowskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej (1993 – 2000) i Małopolskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej (od 2000 r.). Zrezygnował z tej funkcji w czerwcu 2021 r., zostając prezesem honorowym. Był także członkiem zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej (w latach 1995 – 2000 i od 2004 r.).

Reklama

 

W latach młodości był współpracownikiem naszego tygodnika. W 1968 r. do rzeszowskiego plebiscytu Nowin został zgłoszony członek juniorskiej kadry narodowej w pływaniu, przemyślanin, Ryszard Tabisz, ale czytelnicy zupełnie go nie zauważyli.

„Jak tak skromnie jest w plebiscycie wojewódzkim, to zorganizujmy swój” – tak zaproponował, będąc współpracownikiem Życia Przemyskiego. 8 stycznia 1969 r. ukazał się Jego artykuł pod tytułem „Piątka najlepszych poszukiwana”, w którym zaproponował wybranie pięciu sportowców Ziemi Przemyskiej. W tym samym numerze ukazał się pierwszy kupon plebiscytowy i propozycje nominacji. Ryszard Niemiec do plebiscytu nominował: piłkarzy Jerzego Busza i Zdzisława Wiącka z Czuwaju, Jana Dudę i Franciszka Grzegorczyka z Polonii i Adama Rudego z Polnej; koszykarzy: Jana Twardego, Adama Sidora i Jerzego Paczkowskiego z Polonii, Ryszarda Smolnickiego i Waldemara Klukowskiego z Czuwaju; pływaków Czuwaju Elżbietę Górniak, Ewę Pasternak i Ryszarda Tabisza; lekkoatletów Czuwaju Marię Ekiert i Michała Kryczkę, akrobatów Czuwaju Elżbietę Kozaczkiewicz i Zbigniewa Faca; ciężarowców Kazimierza Kuropatwę (również jako akrobatę), Czesława Kordka i narciarkę Polnej Zofię Pasich.

Reklama

 

To właśnie On był pomysłodawcą i inicjatorem naszego konkursu-plebiscytu, który prowadzony jest do dzisiaj...
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama