Zmiana nazwiska czy adresu zamieszkania wiąże się z wymianą dokumentów i załatwianiem wielu formalności. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystko jest bezpłatne.
W przypadku dowodu osobistego sprawa jest prosta, ponieważ za nowy dokument tożsamości nic nie płacimy. W dodatku dowód możemy wyrobić w najbliższym urzędzie gminy, niezależnie od meldunku. Fotografia musi być identyczna jak ta wymagana przy paszportach. Wyrobienie nowego paszportu wiąże się już jednak z kosztami. Przy zmianie adresu lub nazwiska płacimy niższą kwotę niż ta, która obowiązuje przy wyrobieniu nowego dokumentu (140 zł). Wysokość opłaty[paywall] ustalana jest w oparciu o okres pozostający do upływu terminu ważności dokumentu (10 lat).
Zmieniając nazwisko lub adres, zmuszeni jesteśmy wyrobić nowe prawo jazdy. Od stycznia 2013 r. trzeba zapłacić za nie 100 zł plus 50 gr opłaty ewidencyjnej. Właściciele pojazdów powinni także pamiętać o dowodzie rejestracyjnym, za który muszą zapłacić 54,50 zł.
Studenci również nie zmienią swoich danych osobowych za darmo. Za duplikat legitymacji studenckiej trzeba zapłacić 25,50 zł. Załatwienie formalności dotyczy również niektórych urzędów (np. urzędu pracy), banków, operatorów komórkowych czy innych usługodawców. Tego typu zmiany są jednak najczęściej darmowe.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze