Od 1 sierpnia 2017 r. weszły w życie doprecyzowane przepisy programu 500+. Jakie zmiany przewidują? Kogo dotyczą? Kiedy i jak można będzie składać wnioski o 500+? Odpowiada Katarzyna Guśkiewicz z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Przemyślu.
Ministerstwo Rodziny doprecyzowało przepisy, by uszczelnić programu 500+. Co się zmieni?
– Główne założenia programu się nie zmieniają. Na każde drugie dziecko będzie 500 złotych, zaś świadczenie na pierwsze dziecko będzie uzależnione od dochodów. Progi dochodowe też się nie zmieniają: jest to 800 złotych na osobę, jeżeli ubiegamy się o świadczenie na pierwsze dziecko i 1200 złotych na osobę, jeśli w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne. Będa 3 zasadnicze zmiany. Najważniejsza dotyczy osób deklarujących samotne wychowywanie dzieci. Takie osoby, jeżeli dalej chciałyby[paywall] deklarować samotne wychowywanie dziecka, będą musiały mieć wyrok zasądzający alimenty, chyba że ojciec dziecka jest nieznany lub nie żyje.
Czy trzeba będzie to udokumentować?
– Tak, jeżeli ojciec dziecka jest nieznany, to w odpisie zupełnym aktu urodzenia jest odpowiednia adnotacja urzędnika stanu cywilnego. Na tej podstawie widzimy, że danej osobie należy się 500+. Gdy ojciec nie żyje, wystarczy przedstawić akt zgonu. Jeśli ojciec jest znany i matka deklaruje, że nie wychowuje wspólnie z nim dzieci, będzie musiała mieć zasądzone alimenty. Część osób dobrowolnie otrzymuje alimenty od partnera i nie ubiega się o ich przyznanie przez sąd. Wtedy podajemy ojca do składu rodziny i liczymy normalnie dochody całej rodziny, czyli ojca i matki. Jeśli kobieta nie chce podawać ojca do składu rodziny, musi mieć zasądzone alimenty. Mogą to być: ugoda zawarta przed sądem, przed mediatorem lub zasądzone zabezpieczania na czas trwania procesu. Docierały do nas sygnały z całej Polski, że matki deklarują samotne wychowywanie, bo ojciec trochę więcej zarabia i w przypadku pierwszego dziecka nie kwalifikowałaby się na 500 +. Nowe założenie ma uszczelnić ten system.
Druga zmiana dotyczy osób, które uzyskują dochód z tytułu umowy o dzieło, zlecenie czy nawet prowadzenia działalności gospodarczej.
– Zdarzało się, że ktoś się zwalnia z pracy, a za chwilę wraca do pracy na pół etatu. Ministerstwo wprowadziło taki system: jeżeli dana osoba pracowała u jednego pracodawcy na dowolnej formie umowy i podejmuje pracę u tego samego pracodawcy w okresie 3 miesięcy, licząc od daty utraty dochodu, to traktujemy to jako ciągłość. Na przykład: jeżeli ktoś pracował do końca czerwca, zwolnił się i od 1 sierpnia wraca na umowę-zlecenie, to dotychczas utracaliśmy dochód z pracy, a uzyskiwaliśmy dochód z umowy-zlecenia, która była zawarta w sierpniu. Teraz tego nie ma, traktujemy to jako ciągłość zatrudnienia. Osoby, które pracowały w 2016 roku u jednego pracodawcy, nie muszą dostarczać żadnych zaświadczeń, ponieważ mamy dostęp do systemów informatycznych Ministerstwa Finansów. Wystarczy złożyć wniosek, a ośrodek pobiera zaświadczenie.
Trzecia, bardzo ważna zmiana dotyczy progu dochodowego osób prowadzących działalność gospodarczą.
– Część takich osób rozlicza się w formie ryczałtu lub karty podatkowej. Dotychczasowe przepisy nakazywały im wypełnić oświadczenie pod odpowiedzialnością karną o deklarowanym dochodzie z danego roku. Teraz to się zmieniło, ponieważ było dużo naruszeń. Osoba, która prowadzi działalność gospodarczą, będzie musiała dołączyć zaświadczenie z urzędu skarbowego o formie opłacanego podatku, wysokości przychodu, stawce podatku i wysokości opłaconego podatku. Dochód będziemy ustalać na podstawie corocznego obwieszczenia przez ministra właściwego do spraw rodziny. Dla osób, które posiadają gospodarstwo rolne powyżej hektara, czyli mają dochód niepodlegający opodatkowaniu, nic się nie zmienia.
Zmianie uległy również terminy wydawania decyzji?
– Dla każdej osoby, która złoży wniosek od 1 do 31 sierpnia br., wydanie decyzji i wypłata mają nastąpić do końca października. Dla osoby, która złoży wniosek od 1 do 30 września br., wydanie decyzji i wypłata z wyrównaniem za październik nastąpi do końca listopada. Dla tych, którzy złożą wniosek od 1 do 31 października br. –wypłata i decyzja do końca grudnia. Od 1 sierpnia tego roku można składać wnioski zarówno na 500+, jak i na świadczenia rodzinne. To ułatwienie i dla zainteresowanych i urzędu, ponieważ wnioski składa się za jednym razem.
Wnioski można składać drogą elektroniczną.
– Oszczędzamy dzięki temu czas, a to prosta formalność, zwłaszcza dla osób, które ubiegają się o pieniądze na drugie dziecko. Nie potrzeba żadnych dokumentów czy załączników, wystarczy wypełnić wniosek i przesłać do urzędu. W taki sam sposób mogą się ubiegać o świadczenie wychowawcze osoby, które mają zmiany w dochodach, ale będą zobowiązane do dostarczenia potrzebnych dokumentów o utracie poprzedniego dochodu, czy uzyskaniu nowego. Zgodnie z ustawą: jeżeli wniosek wpłynie bez wymaganych dokumentów, to organ wzywa osobę do uzupełnienia tej dokumentacji. To już się wiąże z wizytą w ośrodku.
Czy wiele osób straci świadczenie?
– Na pewno część osób pracujących i tych, które niedawno podjęły pracę, straci świadczenia na pierwsze dziecko. Dochody rodzin wzrosły, ponieważ teraz będą brane pod uwagę dochody za 2016 r. Ponadto w tym roku do świadczeń 500+ doliczana będzie ulga prorodzinna. Te dochody urząd sam sobie pobierze z urzędu skarbowego drogą elektroniczną. 500+ jest dobrym wsparciem dla rodzin, które mają kilkoro dzieci. Zwłaszcza że nasz region nie ma większych zakładów pracy i trudno znaleźć pracę. Dzięki tym pieniądzom poziom ubóstwa się zmniejszył.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Redaktorku , znowu mącisz.? W nowym systemie chodzi tylko o wyłączenie z systemu osoby, które np. pracuj ac na umowe o pracę nie mogły otrzymywać pieniędzy. A jeżeli zmienili umowę "PRACY " , na "ZLECENIE" , to wówczas załapują się na słynne 500 PLUS . I TU CHODZI O KOMBINATORÓW I NIC WIĘCEJ . I TO JEST "PALIWO ' PANIE REDAKTORKU NA USŁUGACH TYCH DEGENERATÓW WROGICH POLSCE i POLAKOM Z PO i n
Redaktorku , znowu mącisz.? W nowym systemie chodzi tylko o wyłączenie z systemu osoby, które np. pracuj ac na umowe o pracę nie mogły otrzymywać pieniędzy. A jeżeli zmienili umowę "PRACY " , na "ZLECENIE" , to wówczas załapują się na słynne 500 PLUS . I TU CHODZI O KOMBINATORÓW I NIC WIĘCEJ . I TO JEST "PALIWO ' PANIE REDAKTORKU NA USŁUGACH TYCH DEGENERATÓW WROGICH POLSCE i POLAKOM Z PO i n