Tuż obok furtki pozostałej po starym cmentarzu żydowskim przy ulicy Rakoczego leżał sobie regularny, betonowy słupek prawie metrowej długości, oznaczony rzymską trójką i napisem „Kuk F.”. Nie wiadomo, skąd się tam wziął.
Być może ktoś zasugerował się jego półkolistym zakończeniem, przypominającym kształt macewy i zostawił go w tym miejscu, choć na pewno słupek nie był związany z żydowskim cmentarzem, nieczynnym od połowy XIX wieku.
Takie kamienne lub betonowe słupki pojawiły się na terenie Galicji w połowie XIX wieku i oznaczały teren należący do skarbu monarchii austro-węgierskiej, stąd też sygnatura „Kuk”, będąca skrótem od „kaiserlich und königlich”, co znaczy cesarsko-królewski. Natomiast występująca na słupku litera „F.” oznaczała pole (niem. feld). W ubiegłym tygodniu słupek, będący ruchomym zabytkiem, trafił do Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej.

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze