Reklama

Znowu nauka zdalna. Rodzice i nauczyciele nie są zachwyceni

Od czwartku, 27 stycznia br., przez miesiąc (na razie) uczniowie klas V – VIII szkół podstawowych i uczniowie szkół ponadpodstawowych przeszli na nauczanie zdalne. „Edukacja na odległość” nie obejmuje najmłodszych uczniów i przedszkolaków, którzy uczą się stacjonarnie. Jak poinformował wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski, powrót do nauki stacjonarnej we wszystkich typach szkół nastąpi 28 lutego br.

– Mamy pełną świadomość konsekwencji nauczania zdalnego. Jako ministerstwo mamy doskonałą świadomość konsekwencji, dlatego też wprowadzamy naukę zdalną tylko na cztery tygodnie i to jeszcze w okresie, kiedy przez połowę tego czasu uczniowie przebywają na feriach – wyjaśnił wiceminister T. Rzymkowski[paywall]. Zapytany, czy szkoły uznawane są za punkt zapalny pandemii koronawirusa odpowiedział, że „szkoły nie są punktem zapalnym, natomiast w sytuacji, kiedy stacje sanitarno-epidemiologiczne nie były w stanie wystawiać w terminie kwarantann zwłaszcza wobec uczniów i ich rodzin, groziło to paraliżem działu administracji rządowej. Nie mieliśmy wyboru”.

T. Rzymkowski zaapelował również do nauczycieli, aby pomimo nauki zdalnej, próbowali prowadzić swoje zajęcia z sal lekcyjnych, a nie z domu.

Reklama

Możliwe konsultacje

Rozporządzenie nie ogranicza stacjonarnego funkcjonowania szkół, centrów i placówek w zakresie przygotowywania i przeprowadzania egzaminu zawodowego, egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie i egzaminów eksternistycznych. Możliwe jest organizowanie na terenie szkoły konsultacji dla uczniów przygotowujących się do egzaminu ósmoklasisty oraz dla uczniów przygotowujących się do matury. Możliwe jest organizowanie na terenie szkoły konkursów, olimpiad i turniejów wiedzy.

Ferie bez zmian

Bez zmian pozostają terminy rozpoczęcia i zakończenia ferii zimowych w poszczególnych województwach w roku szkolnym 2021 – 2022. Zimową dwutygodniową labę mają już za sobą uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego, 6 lutego br. kończą ją uczniowie z województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Uczniowie z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego są w ich trakcie. Do nauki (zdalnej) wrócą 13 lutego br. Nie zmienia się termin ferii zimowych dla uczniów z województw: lubelskiego, łódzkiego pomorskiego, śląskiego i podkarpackiego. Te trwać będą od 12 do 27 lutego br.

Reklama

Nauka stacjonarna w przedszkolach

Uczniowie klas I – IV szkół podstawowych i dzieci w oddziałach przedszkolnych w szkołach, czyli w zerówkach w dalszym ciągu uczą się stacjonarnie, w szkołach. Tak samo nadal stacjonarnie pracować będą placówki wychowania przedszkolnego (przedszkola, zespoły wychowania przedszkolnego, punkty przedszkolne). To pewna niekonsekwencja, ale według wiceministra T. Rzymkowskiego przedszkola funkcjonowały „przez prawie cały okres pandemii” i frekwencja w nich nigdy nie spadła poniżej 90 procent.

– To jest chyba najlepszy wyznacznik tego, że akurat problemu w przedszkolach czy najniższych klasach podstawowych po prostu nie ma. Natomiast masowość przechodzenia na kwarantannę w klasach wyższych ocierała się o sparaliżowanie instytucji sanepidu – stwierdził.

Reklama

Rodzice zaniepokojeni

– To takie strzelanie na oślep. Bez żadnego pomysłu, żadnej koncepcji. Na chybił-trafił. Nie rozumiem tego podziału w kontekście epidemiologicznym. Klasy od pierwszej do trzeciej stacjonarnie byłyby jeszcze do ogarnięcia. Uczniowie mogą być izolowani od innych, bo mają zajęcia głównie z wychowawcą. Ale powinny być przy tym wprowadzone darmowe testy i obowiązek testowania dzieci przynajmniej dwa razy w tygodniu. Nie rozumiem, dlaczego pozostawili w szkołach uczniów klas czwartych – usłyszeliśmy od jednego z rodziców ucznia przemyskiej podstawówki.

– Nauczanie zdalne na jakiś czas powinno objąć wszystkie dzieci. Te chodzące do szkoły nadal będą sporą grupa, która będzie się mieszała, zarażała i przynosiła chorobę w inne środowisko. Tym bardziej, że dzieci często nie wierzą w pandemię, rodzice zakazują niektórym noszenia maseczek. Inni bagatelizują sprawę, nie zaopatrują dzieci w odpowiednią ich liczbę i nie edukują na temat jej zmiany. Dzieci noszą jedną maseczkę tygodniami. To taka syzyfowa praca – dodał nauczyciel jednej z przemyskich szkół.
KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Gość - niezalogowany 2022-02-04 19:36:07

    A może by tak warto  napisać w końcu skąd się biorą takie fajne pandemie dzięki którym dzieci mają dodatkowe ferie ?!?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Gość - niezalogowany 2022-02-04 19:38:54

    W WEGAŃSKIM ŚWIECIE KORONAWIRUS BY NIE ISTNIAŁ? SAMI ŚCIĄGAMY NA SIEBIE RYZYKO PANDEMII - WYSOKIEOBCASY.PL

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama