Reklama

ZUS apeluje do emerytów o rozwagę. „Czternastki” polem do popisu dla oszustów

24/08/2022 15:21

Zbliżający się termin wypłaty czternastych emerytur stał się dla oszustów sposobnością do nieuczciwych praktyk. Zdarza się, że osoby podszywające się pod pracownika ZUS proponują pomoc w załatwieniu formalności związanych w wypłatą „czternastki”. Tymczasem świadczenie ich nie wymaga – jest wypłacane z urzędu.

ZUS podkreśla, że wypłata 14. emerytury rozpocznie się 25 sierpnia i nie trzeba w związku z tym składać żadnych pism, formularzy czy wniosków.

Złodzieje wyczuli jednak okazję przed wypłatą „czternastek”, licząc, że nie wszyscy uprawnieni do świadczenia zdają sobie z sprawę z tego, że pieniądze otrzymają z urzędu.

– Niestety wciąż się zdarza, że[paywall] osoby podszywające się pod pracowników zakładu proponują szybkie załatwienie formalności, a okazją do oszustwa może być właśnie zbliżająca się wypłata dodatkowego świadczenia, czyli czternastej emerytury. Apel o rozwagę jest uzasadniony, bo pseudousługi „na pracownika ZUS” mogą skutkować wyłudzeniem gotówki, danych z dowodu osobistego bądź numeru rachunku bankowego – przestrzega regionalny rzecznik ZUS w województwie podkarpackim Wojciech Dyląg.

Podkreśla również, że pracownicy ZUS nie odwiedzają emerytów, rencistów i innych świadczeniobiorców w domach lub w miejscu pracy. Wyjątkiem są jedynie kontrole wykorzystania zwolnień lekarskich i wizyty inspektorów kontroli u płatników składek.

Podczas takich odwiedzin pracownik ZUS zobowiązany jest okazać legitymację służbową bądź z odpowiednim wyprzedzeniem powiadomić o swojej wizycie. Pracownicy ZUS nie pobierają również żadnych opłat i nie żądają żadnych gratyfikacji finansowych.

Reklama



W naszym województwie tzw. czternastki otrzyma ponad 417 tys. osób. Prawo do dodatkowego świadczenia pieniężnego mają emeryci i renciści, którym te świadczenia przysługują na 24 sierpnia, czyli dzień poprzedzający pierwsze przelewy i przekazy.

Czternastka wyniesie „na rękę” 1217,98 zł. W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych terminy wypłat czternastki to: 25 sierpnia, a następnie 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września.

Świadczenie w pełnej wysokości otrzymają ci, których wysokość emerytury czy renty nie jest wyższa niż 2900 zł brutto. W przypadku osób, które mają przyznane świadczenia w wysokości między 2900 zł brutto a 4188,44 zł brutto, czternasta emerytura będzie zmniejszana na zasadzie „złotówka za złotówkę”.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama