Zakład Ubezpieczeń Społecznych właśnie rozpoczął wysyłanie listów do zadłużonych przedsiębiorców o stanie ich konta w ZUS. W województwie podkarpackim otrzyma je ponad 2,4 tys. podmiotów.
Wysyłka ma związek ze zmianami w sposobie opłacania i rozliczania składek, które weszły w życie 1 stycznia br. – czyli wprowadzeniem tzw. e-składki. Obecnie wpłata na indywidualny rachunek składkowy w pierwszej kolejności pokrywa najstarsze zaległości.
– W pierwszej kolejności listy z ZUS otrzymają przedsiębiorcy, opłacający za siebie składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, których pierwsze wpłaty w nowym systemie rozliczyły się na zaległości. To dla nich ważna informacja, bo ma wpływ na prawo do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego, np. zasiłku chorobowego i macierzyńskiego – mówi Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik ZUS w województwie podkarpackim.
Z listu dowiedzą się, w jaki sposób ZUS rozliczył wpłaty, które wpłynęły na ich indywidualne rachunki składkowe. Dostaną również informację o wysokości bieżącego zadłużenia – z czasu wysłania korespondencji.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze