Reklama

Zwiedzają i odkrywają Europę razem

W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 im. dra Janusza Korczaka w Przemyślu dla uczniów niesłyszących i słabosłyszących spotkali się uczestnicy projektu „Europe’s Friends”. Przedstawiciele pięciu państw: Grecji, Polski, Portugalii, Rumunii i Turcji działają wspólnie pod hasłem „Let’s discover Europe together finding harmony in diferences”.

W przedsięwzięciu, które realizowane jest w latach 2017 – 2019, weźmie udział łącznie 70 uczniów w wieku od 12 do 16 lat i 55 nauczycieli. Uczniowie dwóch szkół – polskiej i rumuńskiej – to dzieci niesłyszące[paywall].

– Młodzież ma szansę poznać kulturę, historię, geografię i tradycje poszczególnych państw. Rozwija umiejętności w zakresie języka angielskiego, języka migowego, korzystania z technologii informacyjnych i medialnych. Podejmowane zadania służą wzbogacaniu zachowań społecznych, przeciwdziałaniu segregacji i dyskryminacji, kształtują postawy obywatelskie – wyjaśniła jedna z koordynatorek projektu z SOSW nr 2 w Przemyślu Dorota Mazur, której bezpośrednio pomaga Agnieszka Wiatrowska. Osób zaangażowanych w to przedsięwzięcie jest więcej. Są to: Julitta Tymczyszyn, Luiza Czaja, Katarzyna Śmigielska, Natalia Tymec, Marcin Siara, Tomasz Wołczyk, Krzysztof Morycz, Artur Czesak, Małgorzata Bryś, Magdalena Foryt. Nad całością czuwają wicedyrektorzy ośrodka Elżbieta Stadnik i Jan Bembenek.

Reklama

Tyle było do opowiedzenia

Spotkania mają charakter wyjazdów studyjnych oraz dwóch 10-dniowych obozów (w Polsce i w Grecji). Od 10 do 23 maja br. jeden z nich odbył się w Przemyślu. – Gościliśmy 35 uczniów i 11 opiekunów. Mieli okazję poznać nasze miasto i jego okolice, spotkać się z włodarzami Przemyśla, odwiedzić skansen w Sanoku. Spędzili trzy dni w Bieszczadach, podziwiając polskie krajobrazy i utrwalając ich piękno na filmach i fotografiach. Wszystkim bardzo podobały się warsztaty ceramiczne prowadzone w przemyskiej pracowni „Zapiecek” – wyliczył dyrektor SOSW nr 2 Zbigniew Berestecki.

Zagraniczni goście prezentowali tradycyjne rękodzieło swoich krajów. Była okazja do spróbowania przywiezionych „narodowych” słodyczy, podniebienia uczestników projektu podbiły tureckie bakalie. Dużo śmiechu i gwaru towarzyszyło nauce narodowych tańców oraz wspólnym grom i zabawom. Codziennie młodzież pracowała w grupach mieszanych, w międzynarodowym składzie. Każda prowadziła dzienniczek obozu, dokumentując wpisami i zdjęciami swoje działania. W ostatnich dniach goście zwiedzili Kraków i Oświęcim.

Reklama

– Chociaż wieczorami wszyscy byli zmęczeni, to szkoda było czasu na sen. Tyle mieli sobie do powiedzenia. Jedno jest pewne: wszystkie te doświadczenia potwierdzają prawdziwość twierdzenia, że wspólnotę Europy można odnaleźć w harmonii różnic pomiędzy przyjaciółmi – podsumowała D. Mazur.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości