21/06/2025 | Autor: Życie Podkarpackie | źródło: zycie.pl
Sesja absolutoryjna w Jarosławiu okazała się polem debaty na temat finansów miejskich. Rada przyznała absolutorium burmistrzowi po prezentacji raportu za 2024 rok. Dużym wyzwaniem okazało się ustabilizowanie gospodarki finansowej miasta i restrukturyzacja zadłużenia. Głosowano także nad zaciągnięciem nowego kredytu w celu spłaty starszych zobowiązań, co ma przynieść oszczędności. Ta decyzja ma obniżyć koszty obsługi długu o ponad 1,6 mln zł w perspektywie lat 2026-2037. Plan zakłada spłatę trzech kredytów, a skarbnik miasta liczy na korzystniejsze warunki restrukturyzacji. Finalne decyzje zależeć będą od przetargowych ofert instytucji bankowych.
– Rozumiem, że w samorządzie ścierają się różne wizje zarządzania miastem. Cieszę się, że z perspektywy czasu program, jaki zaproponowałem wraz z grupą popierających mnie radnych, sprawdza się i powoli stabilizujemy to, co się dzieje w miejskich finansach i miejskiej przestrzeni – powiedział burmistrz M. Nazarewicz./ FOT. UM Jarosław (archiwum).